Одна з найбільш поширених хибних думок стверджуе, що гомеопатія це психотерапія, а її лікувальний ефект пов’язаний з навіюванням.Насправді гомеопатія чудово зарекомендувала себе в дитячій практиці, в тому числі у грудних дітей і навіть новонароджених, де немає можливості психологічного впливу на пацієнта.Більше половини пацієнтів «Гомеопатичної клініки Попових» – це діти.У нашому офісі чимало розкидано іграшок і розмальовано стін маленькими пустунами.Саме педіатрична практика дає можливість лікарю-гомеопату проявити кращі якості гомеопатичної терапії: вміння спостерігати і оцінювати об’єктивні симптоми.Гомеопатія для дітей навіть точніша, ніж гомеопатія дорослих, які починають інтерпретувати симптоми на свій розсуд.З іншого боку, хороша реактивність дитячого організму дозволяє отримувати швидкі і часом чудові результати в лікуванні різної патології за допомогою гомеопатії.У той же час цей метод лікування відповідає одній з головних лікарських заповідей: «не зашкодь», тому що пропонує лікувати і попереджати захворювання через захисні механізми самого організму.Навіть з точки зору прийому ліків гомеопатія як найкраще підходить дитині, адже препарати солодкі, приймаються як цукерки (новонародженій дитині ліки розчиняються у воді і даються з ложки).
У спогадах мого дитинства зберігається медична аптечка, яка крім гомеопатичних ліків містила тільки пляшечку з зеленкою.Вона перебувала у вбудованії шафі, за скляними дверцятами, відкривання якої означало про хворобу членів сім’ї та магічну здатність одужання, відкриття цілющої сили солодких крупинок …
Що ж робити, коли дитина захворіла?Найголовніше – зберігати спокій і не піддаватися паніці, не боятися проявів хвороби, а спостерігати за її розвитком і перебігом.Найчастіший симптом, що викликає тривогу і занепокоєння, особливо у молодих мам – це швидке підвищення температури у маленької дитини, що далеко не завжди означає початок серйозного захворювання. Повышение температуры может быть следствием перегревания или быть реакцией неудовольствия, страха и даже психологического манипулирования. Я всегда советую родителям смотреть не на термометр, а на поведение ребенка.Если малыш играет, с аппетитом ест, у него не изменяются физиологические отправления – ничего страшного не происходит.Як правило, до 38,5єС температура не є небезпечною, а корисною бо організм бореться, виробляє антитіла і інтерферон. Не надо снижать температуру лекарствами, а тем более использовать антибиотики.В отношении последних, я не устаю повторять, что они не лечат родительский страх и не снижают температуру.По-перше, антибіотики на віруси не діють, а більшість гострих захворювань з підйомом температури обумовлені вірусами.По-друге, після них може розвинутися дисбактеріоз. По-третє, антибіотики можуть пригнічувати імунну систему дитини, що породжує схильність до частого інфікування.Практика показує, що якщо дитина один раз перехворіє без антибіотиків, то в подальшому її здатність протистояти інфекції зростає. У цьому сенсі висока температура свідчить про хорошу реакції організму.
При високій температурі не вкутуйте дитину, подбайте про те, щоб в кімнаті не було спекотно, а повітря було свіжим, збільшіть кількість пиття.Можна застосувати оцтові або горілчані обтирання.Якщо ж температура не знижується протягом 12-24 годин або з’являються інші симптоми, то в першу чергу необхідно проконсультуватися з лікарем. Досвідчений лікар-гомеопат без антибіотиків може вилікувати навіть пневмонію.До лікарської консультації батьки можуть застосувати засоби з гомеопатичної аптечки.При поєднанні температури з почервонінням обличчя, збудженням, при сухому жарі без поту слід віддати перевагу красавці (Belladonna), Аконіт (Aconitum).При довго триваючому підвищенні температури, що не знижується після появи поту гомеопатичний препарат органічного походження – Pyrogenium.При яскравому рум’янці на тлі блідого обличчя, лихоманці – фосфат заліза (Ferrum phosphoricum). Якщо температура супроводжується слабкістю, дитина хоче лежати – жовтий жасмин (Gelsemium).Зупинимося також на такому, на такому, явищі, як кашель.Дитинущо кашляє, особливо грудного віку, слід обов’язково прослухати за допомогою фонендоскопу, а при необхідності зробити аналізи крові і т.п. для виключення важкого бронхіту або пневмонії.Підкреслимо, що гомеопатичні ліки можуть застосовуватися як самостійно, так і в комплексі з іншими фармацевтичними засобами та антибіотиками. Cухий кашель у вигляді безупинних нападів може вилікувати росичка круглолиста (Drosera), Потенційована мідь (Cuprum metallicum). При сухому, болісному кашлі показаний переступень білий (Bryonia), біологічний препарат Pertussinum. Сухий кашель у нічний час вимагає застосування чорної бузини (Sambucus niger), морський губки (Spongia), вуглекислого калію (Kalium carbonicum).При вологому кашлі слід віддати перевагу блювотному корню (Ipecacuanha), трехсерністій сурмі (Antimonium crudum), вуглекислому амонію (Ammonium carbonicum).
Частою проблемою в грудному віці є кишкові кольки. Дитина може заспокоюватися від зігрівання, масування животика (новонароджених можна покласти животиком прямо на долоню).Рекомендовані засоби: гіркий гарбуз (Colocynthis), блювотний горіх (Nux vomica), фосфат магнію (Magnesium phosphoricum), потенційований свинець (Plumbum metallicum).При підвищеному газоутворення слід спробувати такі гомеопатичні ліки, як спори плауна (Lycopodium), нітрат срібла (Argentum nitricum), кору хінного дерева (China).Ще однією складністю, часто псує настрій мамам, є зригування.При цьому спеціальні прийоми годування, в тому числі «носіння стовпчиком» не завжди допомагають.У цих випадках варто застосувати собачу петрушку (Aethusa cynapium), блювотний горіх (Nux vomica), потенційований виннокислий антімонілкалій (Antimonium tartaricum).Нерідко у дітей трапляється розлади , аж до вираженого проносу.Причиною розладів може бути порушення дієти годуючої мамою, неправильне введення прикорму, нерідко застосування антибіотиків та інших медикаментів.Зрозуміло, розвиток дисбактеріозу, як окремого захворювання вимагає компетенції лікаря.Але спочатку варто спробувати гомеопатичні засоби: алое (Aloe), для якого характерний пронос відразу після їжі.А також потенційований препарат ртуті (Mercurius solubilis), коли спостерігається набряк язика, а у більш старших дітей на ньому видно відбитками зубів.Так само як і потенційована трехсерніста сурма (Antimonium crudum), коли язик покритий товстим білим нальотом, ноголістнік щитовидний (Podophyllum),Глауберова сіль (Natrium sulphuricum).Последние два средства имеют понос с обилием газов. Отдельной темой является плохой или переменчивый аппетит у ребенка, который хорошо восстанавливает полынь (Cina).
Хочеться нагадати читачам, що гомеопатичні ліки готуються особливим методом і не містять молекул діючої речовини, тому препарати з ртуті, свинцю і отруйних рослин абсолютно безпечні.З проблемами травлення часто пов’язані труднощі в прорізуванні зубів.Дитина стає примхливою, «не знає, чого хоче», з’являється підвищена слинотеча, пронос, може підніматися температура. Поставити діагноз допомагає намір малюка терти ясна і огляд. Гомеопатичні засоби добре зарекомендували себе в таких ситуаціях. В першу чергу це ромашка аптечна (Chamomilla).
Якщо ми вже торкнулися проблем, пов’язаних з функцією центральної нервової системи, то розглянемо відповідні ліки. При неспокої, поганому сні після перенесеного стресу можна застосувати ігнацію (Ignatia amara), валеріану (Valeriana). При «некерованії поведінці», істериках – стафізагрію (Staphysagria).
Особливою проблемою є шкірні висипання.У дітей шкіра активно виводить з організму продукти його життєдіяльності, тим більше при хворобі.Шкіра також служить індикатором алергічної налаштованості, вона перша видає сигнал про неблагополуччя імунної системи, найчастіше у вигляді атопічного дерматиту.Батьки починають нервувати, родичі і навіть сусіди радять негайно лікувати «хвору дитину».Тому починають активно використовуватися купання в травах, різні мазі і антиалергічні препарати.На жаль, деякі зовнішні засоби, особливо мазі з гормональним компонентом дають зовнішній ефект, але не виліковують саму проблему.І хвороба може піти всередину, а потім проявитися у вигляді алергічного нежитю, астматичного бронхіту, астми, кишкових розладів, судом. З причини складності даної проблеми її лікування слід довірити лікарю-гомеопату.
Кілька слів про побутові травми, які, незважаючи на запобіжні заходи, все-таки трапляються, завдяки бажанню дитини пізнавати світ. При пошкодженні м’яких тканин тупим предметом показана гірська арніка (Arnica montana) особливо, якщо залишаються «синці».При ударах голови – коніум (Conium), звіробій (Hypericum). При опіках – бджола медоносна (Apis mellifica), іспанська мушка (Cantharis), кропива (Urtica urens).До розділу травм можна віднести і укуси комах.Багно (Ledum palustre) використовується при укусах комарів з утворенням ущільнень на шкірі і свербінням. Якщо ж дитину вжалила бджола або оса слід негайно застосувати препарат з медоносної бджоли (Apis mellifica) і потенційовану карболову кислоту (Carbolicum acidum) з профілактичною та лікувальною метою. До сімейних неприємностей відноситься проблема заколисування дитини в транспорті, коли виникає нудота, блювота, у старших дітей головний біль і запаморочення. Відповідними гомеопатичними засобами будуть служити кукольван (Cocculus indicus), тютюн (Tabacum nicotiana), біла чемериця (Veratrum album).
Наостанок зазначимо профілактичні можливості гомеопатії. По-перше, щодо вірусних захворювань, в тому числі грипу. В період епідемії, або при захворюванні інших членів сім’ї можна застосувати такі засоби, як біологічний препарат Oscilococcinum, ехінацею (Echinacea purpurea).
Як же дати дитині вибраний вами засіб?Новонародженим і немовлятам слід використовувати на прийом одну гомеопатичні крупинку, розчинивши її у чайній ложці кип’яченої води.Незвичайним способом застосування гомеопатії може служити «передача ліків» дитині через молоко матері при природному вигодовуванні.Тоді одну дозу ліків (5 гранул) повинна прийняти мама перед годуванням малюка. Дітям від одного до п’яти років потрібно застосовувати на один прийом 3 гранули препарату, старшим – по 5 гранул. Чим швидше розвинулися симптоми захворювання, і чим яскравіше вони виражені, тим частіше потрібно давати гомеопатичні ліки (від щоденного прийому до прийому щогодини).Зрозуміло, в даній статті вказані лише найпростіші ліки і ситуації їх застосування. Кваліфікована гомеопатична допомога може бути надана тільки лікарем-гомеопатом, з урахуванням індивідуальних особливостей кожної дитини. При цьому беруться до уваги захворювання і психологічний стан матері під час вагітності. При необхідності проводиться гомеопатична терапія матері та інших членів сім’ї, з якими пов’язана хвороба дитини. Наполовину в жарт, наполовину всерйоз можна згадати слова засновника гомеопатії С. Ганемана: «Єдиний симптом характеризує собою хвороба, в тій же мірі, як одна нога дає уявлення про людину». Гомеопатія завжди має на увазі бачення спільного за приватним, симптомів як складової частини захворювання, хвороби як прояви загальної патології організму.