А.Попов© ЛІКУВАННЯ ДОЛІ

668810[1]

Гомеопатична парадигма зазвичай розглядає феноменологію тілесного та душевного зцілення. Насправді гомеопатія може діяти набагато ширше. Накопичилося чимало доказів з власної практики, щоб пояснити, як гомеопатія впливає безпосередньо на життєву силу людини. Віталізм – це не тільки життєва енергія та життєвий тонус. Це життєздатність, життєстійкість, життєдайність, життєрадісність, жвавість, життєлюбство, успішність, щасливість.

Життєву силу можна визначити як досконалу фізичну та розумову енергію у поєднанні з радістю життя. Підтримання життєвої сили зокрема означає налагодження позитивного мислення та бачення світу. Спостереження за гомеопатичними пацієнтами неодмінно підтверджує цю тезу. Одними з результатів лікування є позитивні зміни щодо фінансового та соціального статусу, налагоджування особистих стосунків з родиною та друзями, знаходження ділових, спортивних, сексуальних партнерів, поява нових інтересів, захоплень, ідей – жаги до життя.

«Зміни життя» не є синонімом поняття «зцілення» у загальнопоширеному розумінні. Таким чином, можемо зробити висновок що гомеопатична терапія здатна не тільки підтримувати розум і тіло у гармонійному балансі, але й допомогти людині ідентифікувати себе, як особистість. Це означає можливість діяти згідно своїх природніх задатків, налаштовувати внутрішній компас, прямуючи за яким легше знайти вихід з «життєвого лабіринту».

З ряду обставин багато людей обирають хибний спосіб та сенс життя. Слово «хибний» тут ужито в контексті його невідповідності конкретній людині, а не з огляду на етичні критерії сучасної цивілізації та загальнопоширені чесноти. Людина піддається безлічі впливів: починаючи від батьків, закінчуючи соціальним, релігійним та політичним пригніченням. В житті трапляються страхи, сумніви, розчарування. Щоб їх здолати, або досягти певної мети, люди можуть розвивати деструктивні звички та форми поведінки, зокрема вживати алкоголь, наркотики, психотропні препарати, коїти асоціальні вчинки.

Гомеопатія може розглядатися у даних випадках як найкраща допомога. В дискурсі гомеопатичної термінології йдеться про узагальнюючий конституційний препарат. Його дія не обмежується закінченням фізичних страждань або відчуттям психологічного комфорту – гомеопатичні ліки виконують роль тригера життєздатності. При цьому відомі нам симптоми патогенезу можуть служити орієнтирами для заглиблення у ще не досліджені витоки людського потенціалу. Саме звідтіль походять ідеї життєвого призначення та особистого покликання.

Слід пояснити, що «призначення людини», на яке може вплинути гомеопатія, не містить духовного або релігійного чинника. Воно не має відношення до будь-яких проявів фаталізму: долі, карми, або місії. Призначення людини – це вісь, яка тримає все, що відбувається. Це те, що створює прагнення кращого та досконалішого, мотивацію, натхнення, бажання вчитися, аналізувати, досліджувати, опанувати. Чиїм кінцевим продуктом є реалізація або втілення.

В цьому місці маємо згадати добре відоме визначення життєвої сили за Ганеманом. Згідно нього життєва сила створює передумови, для того щоб «…Незалежний, вільний від забобонів розум вільно розпоряджався живим, здоровим інструментом для вищої мети нашого існування». Навіть якщо зважити на властивий засновнику гомеопатії дещо високомовний стиль, вочевидь він мав на увазі саме призначення людини.

Таким чином, втрату, або відсутність призначення у людини ми маємо розглядати як хворобу. Аналогічна концепція покладена в основу логотерпії – напрямку у психотерапії, заснованому Віктором Франклом. На його думку, основна мотиваційна сила людини – знайти сенс у житті. Відсутність або втрата смислу породжує численні психічні розлади.

Призначення це продукт нашої уяви, але одночасно ї її прояв. Гармонія, з якою життєва енергія тече скрізь наше тіло визначає, яким чином змінювати навколишній світ та розкрити себе у майбутньому. Коли ми застрягли на чомусь – у вчинках чи у відношеннях – життєва енергія блокується, життя перетворюється на застій. Помилково обрані професії, кар’єри, починання являють собою наслідки внутрішньої стагнації. При цьому втрата призначення погано компенсується іміджевими загальнокорисними, престижними або прибутковими справами.

Уважний спостерігач, яким повинен бути лікар-гомеопат, може відшукати патологію в ланцюзі повсякденних подій навколо пацієнта. Це тому, що нещасливі події й помилкове призначення означають хворобу, а щасливі події та вірний життєвий шлях свідчать про здоров’я.

З точки зору гомеопатичної матерії медики, гомеопатичні патогенези, в перспективі окрім фізичних і психічних симптомів, повинні включати відомості про спосіб життя і призначення пацієнта.

Кілька прикладів для ілюстрації викладеної тези.

На гомеопатичну консультацію звернувся музикант, що страждав від мікозу нігтів. Він також скаржився на невезіння – його життя перетворилося на пекло, останнім часом все йшло не так: він почав пиячити, розлучився з дружиною його звільнили з роботи. Він спробував власний бізнес, але прогорів. Після прийому Staphisagria 200CН однак, його життя почало змінюватися на краще. Ефект ліків був несподіваний: він звернувся до релігії, покінчив пити, одружився заново, відновив музичну кар’єру. Він знову був живий, жвавий, здатний насолоджуватися життям. Мікоз нігтів покращився лише частково.

Інший випадок: поетеса прийшла на консультацію зі скаргами на псоріаз. З’ясувалося, що її життя нещасливе: видавці не публікувати її вірші, благодійний фонд котрим вона керувала перестав отримувати гроші. Вона порвала спілкування з багатьма людьми, начебто через її шкірне захворювання. Після того, як була призначена на Pulsatilla 1МСН справи несподівано змінилася. Вірші почали друкуватися, нові інвестори зголосилися підтримувати фонд, старі друзі знову повернулася до неї. На жаль, не відбулося поліпшення псоріазу.

Наступний пацієнт, інженер, звернувся до гомеопатії зі скаргами на виразку шлунка та депресію. Дія Nux vomica 1МСН також стала несподіванкою. Він кинув добре оплачувану роботу і приєднався до команди моряків, які працювали на судні. Пацієнт зізнався, що він мріяв про море все своє життя. Його шлунок перестав турбувати його, депресія не повторювалася.

Ще один пацієнт, бізнесмен, прийшов на консультацію зі скаргами на гіпертонію і поганий настрій. Після прийнятого Aurum metallicum 1MСН, пацієнт раптово вирішив змінити своє життя. Він переїхав з України до Африки, розпочав бізнес на золотих рудниках. Хоча він як і раніше мав деякі фінансові труднощі, його тиск стабілізувався, настрій покращився, за його словами, він відчув, як «народилася нова сила до життя».

Лікар алопатичної медицини, який страждав хронічним нефритом, попрохав мене допомогти. Він мав певні психічні розлади, був незадоволений офіційною медициною, але поняття не мав про те, як змінити своє життя. Він був дуже заклопотаний поступовим розвитком ниркової недостатності. Після прийому гомеопатичного лікування у вигляді Mercurius solubilis 200CН, функція нирок була стабілізована. Його рішучість до змін вивільнилася, він відмовився від медичної практики, зайнявся станковим живописом, влаштували студію на горищі свого будинку, і врешті-решт став досить успішним художником.

На жаль, подібні факти не визнаються науковою медицино, тому що вони не можуть бути статистично доведені. Метод подвійного сліпого дослідження тут непридатний через величезне розмаїття людських доль.

На початку своєї гомеопатичної кар’єри, 30 років тому, я і гадки не мав, що гомеопатія, здатна змінювати життя пацієнтів. Я думав, що вона в змозі лікувати психічні проблеми. Але дія гомеопатії набагато впливовіша, ніж лікування психологічних відхилень. Одне з направлень гомеопатичного лікування – це пошук системи координат та інтенціональності життя, які сприяють проясненню власного життєвого смислу. Здоровий спосіб життя народжує такі важливі подразники, як сильна мотивація та відданість своїм життєвим цінностям.

Ясне розуміння власного призначення змушує багато соматичних розладів відступити на другий план. Більше того, здатність ігнорувати хворобливі симптоми – саме по собі є симптомом щастя, коли результат лікування можна розглядати як успішний.

У підсумку, ми можемо зробити висновок, що гомеопатія допомагає спрямувати розум пацієнта у напрямку пошуку його власної долі. Вдале лікування дає можливість ідентифікувати себе та діяти у відповідності з природним ухилом, іншими словами, бути вірним самому собі. На закінчення дозволю собі процитувати фразу Шекспіра, яка перегукується з основною ідеєю цієї статті: «Це, перш за все, для тебе самого має бути правдою».

 ЛІТЕРАТУРА:

1)    Organon of Medicine 6th edition. B. Jain Publishers (P) Ltd. New Delhi 110 055. 1921. ISBN 81-7021-085-2.

2)    Man’s Search for Meaning. An Introduction to Logotherapy. Beacon Press, Boston, MA, 2006. ISBN 978-0-8070-1427-1.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий