І.А. Позмогова©: ПРОГЕСТЕРОН У ГОМЕОПАТІЇ: КЛІНІЧНИЙ ДОСВІД

Progesterone

Мої спостереження щодо впливу потенційованого прогестерону тривали декілька останніх років. Все починалося з проблеми лікування атопічного дерматиту (АД), який, як відомо, є на разі розповсюдженою патологією, особливо у дітей. Пацієнтів з АД чимало в кожного з гомеопатів, оскільки офіційна медицина, за звичай у даних випадках є безсилою. Наведені факти добре відомі багатьом, зокрема мені, адже я тривалий час співпрацювала з алергологією. Під час моєї роботи в гомеопатії з приводу АД мені доводилося лікувати як дітей, так і дорослих. У 2003 році, роблячи аналізуючи власний досвід терапії пацієнтів, що страждали на АД, я звернула увагу на цікаву закономірність: в переважній більшості жінок, діти яких страждали на АД, під час вагітності проявлялась симптоматика недостатності прогестерону. Більша частина з них отримували відповідну замісну терапію – прогестероном або його синтетичними аналогами.

Напрошувався висновок: прогестеронова недостатність матері зумовлює кортикостероїдну недостатність дитини. Згодом я знайшла підтвердження цього феномену в літературі, де були наведені дані, отримані в експерименті на тваринах [2].

Тоді з’явилося логічне запитання: чи можливо успішне лікування АД потенційованим прогестероном? В гомеопатичній літературі даних про вплив потенційованого прогестерону мені знайти не вдалося, і з 2003 року почалися мої спроби його застосування у хворих, які страждають на АД.

Препарат призначався жінкам, у яких в анамнезі була виявлена недостатність прогестерону і дітям, у матерів яких під час вагітності спостерігалася ця ознака. У більшості випадків лікування було успішним. Зроблена спроба виявити типологію людей, особливо чутливих до прогестерону. Матеріали дослідження були опубліковані 2004 році [5]. Робота з даним препаратом була продовжена в плані деталізації його патогенезу і з’ясування терапевтичної ефективності, вже не тільки при АД, але і при ряді інших захворювань.

У цій статті повідомляються результати лікування потенційованим прогестероном 74 хворих з різнобічною патологією. Більшу частину контингенту склали особи жіночої статі – 62 з 74 хворих. Вік пацієнтів вирізнявся великою різноманітністю. Наймолодшій пацієнтці був всього один місяць, найстаршій – 65 років.

Хворі з АД становили більшість – 42 людини, численна частина з яких були діти до 15 років – 27 пацієнтів. Найбільші за чисельністю групи: у віці від 1 року до 3 років – 11, до 1 року – 7, з 3 до 7 років – 6 осіб.

Крім хворих з АД, потенційованим прогестероном були проліковані пацієнти з іншою патологією – нейродермітом, ураженням шкіри, заподіяними контагіозним молюском, дисменореєю, аменореєю, загрозою переривання вагітності, безпліддям, цефалгією, неврозом, гіпертонічною хворобою, тромбоцитопенією, хронічним гастроентероколітом.

Показаннями до призначення прогестерону служили як анамнестичні дані щодо прогестеронової недостатності, так і певні психоемоційні особливості пацієнтів. Препарат призначався або в розчині, або в крупинках. Частота прийому варіювала від кількох разів на день до двох разів на тиждень.

З 42 пацієнтів, які страждали на АД успіх у лікуванні відзначений у 32; щодо інших груп хворих, то узагальнені результати лікування були наступними: серед усіх осіб у групі спостереження (74) позитивні результати отримані у 54, негативні – у 13, невизначені – у 7 пацієнтів.

Щодо жінок, які звернулися на прийом у зв’язку з безпліддям (у однієї пацієнтки 10 років, в іншої – 4 роки), необхідно повідомити наступне. Вони завагітніли, проте лікування прогестероном у них поєднувалося з попереднім призначенням інших ліків (у одної жінки Staphysagria 200CH, у другої – Conium maculatum 200CH), отже однозначний висновок щодо прогестерону в цих випадках зробити неможливо.

Нижче наводяться кілька історій хвороби пацієнтів, що лікувалися потенційованим прогестероном.

Історія хвороби1

Це історія наймолодшої пацієнтки, якій при огляді в грудні 2004 року був всього один місяць. У дівчинки протягом тижня спостерігалися виражена гіперемія щік і дрібна висипка на шкірі обличчя, волосистої частини голови, за вухами, на спині, животі. Захворювання в сім’ї, члени якої вже кілька років лікуються гомеопатично: у матеріпідвищений тиск (хороший ефект від Natrium muriaticum 1000CH, прогестерон не приніс успіху); в 16 тижнів вагітності спостерігалася загроза її переривання. У батька – поліноз, бронхообструктивний синдром, виражена позитивна реакція на Hepar sulfur 200CH. Фенотипові особливості пацієнтки: спокійна, любить бути розкритою, активність зростає ввечері. Огляд: дівчинка нормостенічної статури; множинна дрібноточкова висипка на шкірі всього тіла, гіперемія обличчя; з боку внутрішніх органівбез змін. Лікування: оскільки дитина на грудному вигодовуванні, Progesteronum 200CH був призначений матері3 крупинки 2 рази в тиждень. Після першої ж дози висипання зблідніли і друга доза не знадобилася. Поліпшення стану було без загострення. Зараз дівчинці близько 4 років, рецидивів висипання поки не було.

Історія хвороби2

Герой цієї історіїхлопчик, якому під час консультації в березні 2005 року був один рік. Причиною звернення була виражена шорсткість шкіри рук, більше зліва, з періодичною висипкою в цій ділянці. Він хворів вже 2 місяці. Захворювання в родині: у матері і дядька по матерібронхіальна астма; при бронхообструкції матері допомагали Nux vomica 200CH і Caulophyllum 200CH, дядьковіIgnatia 200CH і Natrium muriaticum 200CH. У матері протягом всієї вагітностіпідвищений тонус матки, допомагав Caulophyllum 200CH, жодних інших препаратів вона не приймала. Фенотипічні особливості: товариський хлопчик, всім посміхається, але може бути дуже вимогливим, якщо плачевідволікти дуже складно, плаче завжди довго; дуже залежний від матері. Огляд: нормостенік, численні дрібнопапульозна висипка на лівій руці, з боку внутрішніх органівбез змін. Лікування: призначений Progesteronum 200CH в розчині (1 крупинку розчинити в 2 чайних ложках води, прийом по 1 чайній ложці 2 рази в тиждень). Очищення шкіри спостерігалося вже після першої дози, загострення не було. Висипка досі не поновлювалася, шорсткість шкіри зникла.

Історія хвороби3

В кінці травня 2005 року на прийом привели хлопчика півтора років зі скаргою на висипку по всьому тілу. Посилення висипки провокується вживанням м’яса та сиру. Крім того, хлопчика турбували болі в животі після споживання вермішелі. Висип у дитини з’явився у 2,5 місяці на правій руці, а з 3 місяціврозповсюдився на поверхні всього тіла, свербіж з’явився місяць тому після прийому анальгіну. Лікування в спеціалізованому дитячому стаціонарі і переведення на штучне харчування позитивного результату не дали. Захворювання в родині: у матері – носові кровотечі в дитинстві в спекотну пору року, нерегулярний менструальний цикл, протягом 7 років – прийом протизаплідних препаратів, незадовго до вагітності – лікування хламідіозу (антибіотики, гормональні препарати); під час вагітності з 22 по 29 тиждень – загроза її переривання. У батька – автоімунний тіреоїдит протягом усього життя; у дядька по батькові гіпертонічна хвороба з 45 років. Фенотипічні особливості: білявий хлопчик, ясноокий, нормостенічний. Дуже рухливий; не ходить, тільки бігає. Дуже чутливий, при підвищенні голосу виникає образа і сльози. Допитливий. Улюблена їжа – вівсяна і гречана каші, сир, ківі. Оптимальна температура навколишнього середовища +20°С. При огляді: помірно гіперемована висипка на обличчі і тілі дрібнопапульозного і дрібновезикульозного характеру. З боку внутрішніх органів без особливостей. Лікування: призначений Progesteronum 200CH в розчині по 1 чайній ложці 2 рази в тиждень. Повідомлення матері через 2 місяці: всі шкірні прояви хвороби зникли через 10 днів; адекватно реагує на їжу, біль в животі не поновлювалася.

Історія хвороби №4

У 2004 році я повідомила про історію хвороби жінки 56 років, яка до гомеопатичного лікування протягом чотирьох років страждала важким дерматитом, який виник на тлі важкого клімаксу і тривалої психологічної травми. Вона багато лікувалася, в тому числі пролонгованими кортикостероїдними препаратами. Обидві вагітності супроводжувалися явищами загрози переривання. Гомеопатичний прогестерон в потенції 200СН вона брала в розчині (1 крупинка розчинялася в 2 столових ложках води, прийом по 1 столовій ложці 2 рази на тиждень) протягом двох місяців, що призвело до значного поліпшення стану – велика грубі елементи висипки зникли, залишилися помірна шорсткість і ділянки невеликий синюшності на місці висипки. Відтоді загострень, які були навесні, протягом чотирьох років, не було. Одного разу, при вираженому порушенні свого звичайного харчового режиму, з’явилися поодинокі елементи висипки, які швидко зникли при прийомі потенційованого прогестерону.

Історія хвороби5

Це історія маленької дівчинки, яку я спостерігаю з 5 місяців, зараз їй 4 роки. У 1,5 року в неї з’явилися близько 30 шкірних елементів, які педіатрами були кваліфіковані як наслідок ушкодження контагіозний молюском. Захворювання у родині: у матерігіпертонія, вагітність проходила з загрозою зриву, неодноразовими епізодами кров’янистих виділень. Брат страждає хронічним обструктивним бронхітом; у нього теж були подібні елементи на шкірі, які видалили випалюванням. Фенотипічні особливості: дівчинка дуже жвава, може бути войовничою, але під час хвороби повинна перебувати на руках у матері; ласкава, образлива; досить характерна особливість: не любить дотику до голови, розчісування. Огляд: на шкірі спинимножинні утворення, які схожі на дрібні бородавки. З боку внутрішніх органівбез змін. Лікування: після прийому в розчині Progesteronum 200CH 2 рази на тиждень протягом трьох місяців спостерігалося поступове зменшення шкіряних елементівнабряку почервоніння, зменшення їх в об’ємі, і нарешті зникнення.

Історія хвороби6

У 2005 році на прийом звернулася дівчина 21 року. Основна скарга: інтенсивні болі внизу живота які завжди супроводжують менструацію, виділення. Крім цьогоскарги на періодичні болі в епігастральній області. А такожчасті застуди, майже постійний нежить, болі в зіві. Захворювання у родині: у матеріфіброматоз матки, мастопатія, на протязі всієї вагітностізагроза її переривання. У батьказоб, струмектомія; у бабусі по батькові – ліпоматоз. Анамнез життя: боліла кропив’янкою, спостерігалась з приводу кісти лівої молочної залози, поліпшенню здоров’я допомогла фітотерапія. Фенотипічні особливості: великі карі очі, темне волосся; схильна до інтроверсії, труднощі в спілкуванні з незнайомими людьми; тривожна, вразлива, образлива. Коливання настрою; улюблене заняття – читання класичної французької літератури, а також хореографія, малювання, вивчення іноземних мов. Улюблена їжа: курка, червона риба, молочно-кислі продукти (але молоко не любить), овочі, фрукти. Оптимальна температура навколишнього середовища – висока, +30ºС, на відміну від інших пацієнтів, спеку сприймає добре. Огляд: астенічна, з боку внутрішніх органів без змін. Лікування: призначений Progesteronum 200CH в розчині 2 рази в тиждень. Через два тижні хвора повідомила, що менструація пройшла абсолютно безболісно, «не помітила, як вона почалася». Після перших прийомів препарату було відчуття бурління в животі, імперативні позиви до дефекації, невелике збільшення і болючість лівої частки слинної залози. Повідомлення через місяць: тяжкість в епігастральній області зникла, немає нежиті і болю в зіві, значно зменшилася кількість вагінальних виділень, менструації проходять без болю.

Історія хвороб №7

Перший візит цієї пацієнтки відбувся в квітні 2006 року. Це була досить повна шатенка 50 років з сумними сірими очима. У момент звернення вона скаржилася на часті запаморочення, інтенсивні головні болі, які зазвичай супроводжують підйоми артеріального тиску до 160/110 мм.рт.ст., у зв’язку з чим протягом останнього року вона щодня приймала гіпотензивні препарати; численні больові відчуття: тиснуть і колючі болі в області серця, в області правого підребер’я, в правій поперековій області, що супроводжуються «відходженням піску», у спині та суглобах; екзостоз, численні папіломи, шкіряна алергічна висипка; часті застуди, порушення сну. Заключна скарга була такою: «Я відчуваю себе значно старшою за свої 50 років». Анамнез захворювання та життя: з’ясувалося, що більшість її скарг було пов’язано з неполадками в жіночій статевій сфері і лікуванням, проведеному з цього приводу. Порушення здоров’я почалося в 10,5 років з першими менструаціями, які кожен раз перетворювалися на рясні кровотечі. Наслідком крововтрати була анемія, неодноразово проводилися переливання крові. В 19 роківаборт, друга вагітність завершилася викиднем в 6 тижнів, під час третьої вагітностізагроза її переривання з 6 по 12 тиждень, введення прогестерону, після чого з’явилося безліч папілом. Після пологів дебютували шкірні алергічні висипання, поновилися маткові кровотечі, у зв’язку з чим приймала нонавлон протягом декількох місяців, після чого додала у вазі 20 кг. На короткий термін кровотечі припинилися, але відновилися в 39 років, і знову був призначений нонавлон протягом року, який виявився не ефективним і в 41 рік проведено видалення матки і яєчників, оскільки під час операції була виявлена кіста лівого яєчника. Після операції, крім болісних припливів, почала страждати циститом при найменшому переохолодженні, з’явилися стріляючі болі у попереку, відходження «піску», знову надбавка у вазі, що спричинило за собою порушення з боку серцевосудинної системи (підвищення артеріального тиску, поява болю в області серця), виникли болі в суглобах і екзостози. Саме після операції вона стала відчувати себе старше свого віку, сумніше і більше депресивно ніж раніше.

Захворювання в сім’ї: по жіночій лінії простежуються тотожні проблеми. У матері в 40 років видалені матка з приводу фіброміоми і яєчники у зв’язку з їх кістозним переродженням, після операції підвищився артеріальний тиск; у дочки – порушення менструального циклу. Крім того, у родичів були онкологічні захворювання, цукровий діабет. Фенотипічні особливості: чутлива, образлива, «домашня», не любить галасливі компанії, воліє бути в суспільстві близьких людей. «Сова». Улюблені заняття: шиття, вишивання, читання детективів. Пріоритети в їжі: яйця, куряче м’ясо, борщ, дуже любить сир і яблука. Оптимальна температура навколишнього середовища +20ºС.

Огляд: це була дуже приємна пацієнтка з м’якою манерою спілкування. Вона була повніше, ніж їй хотілося90 кг при зрості 162 см. На шкіріпігментовані плями і безліч папілом на грудях. Шорсткість шкіри плечей і стегон, виражена пітливість. Пульс 86 уд/хв, ритмічний. Артеріальний тиск160/110 мм. рт.ст. Аускультативнопомірна тахікардія, тони задовільної звучності. З боку легень та органів черевної порожнини при обстеженні особливостей не виявлено. На шкірі живота післяопераційний рубець.

Діагноз: гіпертонічна хвороба II ст., кардіо-церебральний варіант перебігу; сечовий діатез, артропатія, ожиріння IIIII ст.

Лікування: зважаючи на ознаки порушення обміну прогестерону та психоемоційні особливості пацієнтки, був призначений Progesteronum 200CH у крупинках 2 рази в тиждень. Через 20 днів хвора повідомила наступне: після першого прийому препарату відчула бурління в животі протягом 6 годин; через тижденьпоява болю в нижньому віці лівого ока протягом декількох годин, цей біль турбував її колись раніше. За час прийому препарату не було підвищення артеріального тиску, запаморочення, головного болю, відчуття дискомфорту в ділянці серця і попереку. Після прийому прогестерону вона припинила прийом гіпотензивних препаратів. Зникла папілома на грудях. Відзначила значне підвищення працездатності. Повідомила, що стала значно спокійніше. Ця пацієнтка спостерігається у мене і в даний час. Були періоди, коли вона брала і інші препаратиSulphur 200CH, Acidum oxallicum 200CH, Lachesis muta 200CH, але періодично вона повертається до прогестерону, оскільки вважає, що він значно покращує загальний стан, зокрема – стан психіки, сприяє зменшенню тривалості дуже рідкісних головних болей.

progesterone

У контексті уточнення патогенезу Progesteronum слід зазначити загострення, що виникли при лікуванні. Вони спостерігалися у 10 з 42 пацієнтів з атопічним дерматітом у вигляді поширення висипки (у 7 з 10 осіб – на невеликій площі). У однієї хворої з атопічним дерматитом спостерігалися рясні висипання за типом вітряної віспи, болі в середині живота, підйом температури до фебрильних цифр протягом кількох годин. Серед решти хворих (32) загострення були у 5 осіб, які маніфестували себе помірними болями в епігастральній ділянці, відчуттям бурчання й імперативними позивами до дефекації, які тривали кілька годин.

Спираючись на позитивні результати лікування хворих потенційованим прогестероном, можна зробити попередні висновки щодо деяких симптомів його патогенезу. 1. Фенотипові особливості пацієнтів характеризуються наступними ознаками:

 • астенічна або нормостенічна статура в дитинстві і юності; в цей період немає вираженої схильності до набирання ваги;
 • волосся переважно світлі або русяві, очі найчастіше світлі;
 • психоемоційні особливості: схильність до інтроверсії, надчутливість до багатьох факторів навколишнього середовища (у тому числі надчутливість шкіри голови до дотику), тривожність, вразливість, плаксивість, прихильність до матері; частішеактивізація у другій половині дня; «совиний» режим сну;
 • пріоритети в їжі: кисломолочні продукти, тверді сири, куряче м’ясо, червона риба, овочі, фрукти; погана толерантність борошняних виробів (болі в животі);
 • оптимальна температура навколишнього середовища в інтервалі (+16ºС +25ºС).

Захворювання, що зустрічаються у «прогестеронової» особистості:

 • порушення в репродуктивній системі: загроза переривання вагітності в різні її періоди; порушення менструального циклу, дисменорея з вираженими болями, аменорея, безпліддя, гіпогалактія, агалактія;
 • шкірна патологія: атопічний дерматит, нейродерміт, висипка внаслідок впливу контагіозного молюска, папіломатоз, фурункульоз; в клініці дерматиту найбільш виражені зміни спостерігаються на долонях та підошвах, що проявляється гіперемією, сухістю, огрубілістю, тріщинками шкіри; надчутливість шкіри до укусів комах;
 • нервова система: цефалгія, невроз, гіпертонічна хвороба I-II стадії;
 • шлунковокишковий тракт: гастроентероколітболі в епігастральній і пупкової областях, відчуття вирування в кишках, імперативні позиви до дефекації;
 • слинна залоза: збільшення, болючість лівої частки;
 • органи зору: лівобічний блефарит;
 • сторона ураженняпереважно лівобічна патологія.

Насамкінець маю нагадати, що прогестеронце гормон, який спричиняє багатоплановий вплив на організм людини [3]. Численні і різноманітні реакції, які викликає прогестерон, важко собі уявити. Позаяк можливості потенційованого прогестерону дуже великі, але щоб стверджувати це достеменно потрібні подальші дослідження.

ЛІТЕРАТУРА:

 1. Материалы сайта www.nedug.ru. Белоусова Ю.Б. Гестагены (прогестины). – 2004.
 2. Материалы сайта www.calciumd3.ru. Замещение недостатка прогестерона кортизолом у матери и плода. – 2004.
 3. Материалы сайта madi.ru. Препараты прогестерона: фармакологические особенности, преимущества, клиническое применение. Резников А. Г., зав. отделом эндокринологии репродукции и адаптации института эндокринологии и обмена веществ им. В.П. Комиссаренко АМН Украины. – 2004.
 4. Теппермен Дж., Теппермен Х. Физиология обмена веществ и эндокринной системы. – М.: Мир, 1989. – С. 13-56, 223-272.
 5. Позмогова И.А. // Сборник докладов I съезда гомеопатов Украины. – К.: Авокадо, 2004. – С. 45-53.
 6. Практическая гинекология / под редакцией В. И. Кулакова, В. М. Прилепской. – М.: Медпресс, 2001. – С. 507-622
 7. Стрижаков А. И., Давыдов Л. Д., Белоцерковцева Е. К. Избранные лекции по акушерству и гинекологии. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2000. – С. 228-349, 454-500.
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

1 комментарий к записи “І.А. Позмогова©: ПРОГЕСТЕРОН У ГОМЕОПАТІЇ: КЛІНІЧНИЙ ДОСВІД”

 1. Мфцук А.Г. says:

  Отличная статья на актуальную тему, фундаментальная и тщательно проделанная работа.

Такой документ не дает права занимать руководящую должность. Образование, полученное в вузе, дает право работать в профессиональной сфере. Так что, ес дипломы в Перми диплом. Купить диплом государственного колледжа. Такой документ не дает права занимать руководящую должность. Файл можно приобрести как в нашем магаз

Оставить комментарий