НОМЕНКЛАТУРА
ДОВІДНИК ГОМЕОПАТИЧНИХ ЛІКІВ
Довідник складається з опису найвідоміших і часто вживаних гомеопатичних препаратів. Спочатку краще читати тільки резюме кожного препарату, виділене великим шрифтом, не поспішати і нічого не порівнювати. Після цього можна вибрати найбільш відповідні ліки для його вивчення. (Скорочений варіант з книги А.В.Попова «Гомеопатія не для всіх», Київ 2004, Видавництво «Авокадо», Москва 2008, Видавництво «Гомеопатична медицина»).
ACONITUM NAPELLUS.
Сильні, міцні, «повнокровні» люди, активні й діяльні. Схильність впадати в ЛЮТЬ, ТРИВОГУ, СТРАХ внаслідок хвороби або стресу. РАПТОВА ПОЯВА (і зникнення) всіх СИМПТОМІВ. Наприклад, температури, болю, страху, підвищення тиску, кровотечі. РІЗКЕ ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ, вона ВИСОКА, спостерігається ЖАР, СПРАГА, ТРИВОЖНІСТЬ, СТРАХ (але не марення). ПУЛЬС ЧАСТИЙ, ТВЕРДИЙ, ПОВНИЙ. ШКІРА СУХА, ОБЛИЧЧЯ ЯСКРАВО-ЧЕРВОНЕ. ПРИЧИНА лихоманки – переохолодження, особливо СУХЕ, ХОЛОДНЕ ПОВІТРЯ, ВІТЕР. Найчастіше це АНГІНА, БРОНХІТ, ПНЕВМОНІЯ, ОТИТ, ПЛЕВРІТ, ВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ, АРТРИТ, тощо. БІЛЬ ГОСТРИЙ, РАПТОВИЙ («удар ножа»), що наче розриває тіло, ріжучий. Супроводжується занепокоєнням, страхом смерті, метаннями, онімінням. НЕВРАЛГІЯ з нестерпним болем і отерплістю після охолодження. ГОСТРИЙ ГАСТРИТ, ГЕПАТИТ, ЕНТЕРИТ з занепокоєнням, болем, блювотою і проносом з кров’ю. ГОСТРИЙ ПІЄЛОНЕФРИТ (гломеролонефрит), ЦИСТИТ з болем, печінням, високою температурою, кров’ю в сечі. ГОСТРІ, бурхливі НАПАДИ РЕВМАТИЗМУ, ПОДАГРИ з сильним болем, температурою, яскравим почервонінням уражених кінцівок. СТРАХ СМЕРТІ при хворобі, болю, підвищенні температури, МЕТАННЯ, БАЖАННЯ БІГТИ. Хронічні та гострі СТРАХИ, які НЕ МОЖНА ПОЯСНИТИ: подій, майбутнього, виходити з дому, натовпу, вітру. ГОСТРИЙ ПСИХОЗ. ПАНІЧНІ АТАКИ. Сильне ЗБУДЖЕННЯ. НАСЛІДКИ ГОСТРОГО СТРАХУ: запаморочення, болі, підвищення тиску, серцебиття. Раптове інтенсивне запаморочення, головний біль. ЯСКРАВЕ ПОЧЕРВОНІННЯ МІСЦЯ УРАЖЕННЯ шкіри та слизових оболонок. Рожа (бешихове запалення), скарлатина, фурункул, артрит, кон’юнктивіт, ангіна та ін. ГОСТРІ СЕРЦЕВО-СУДІННІ розлади: ГІПЕРТОНІЧНИЙ КРИЗ, СТЕНОКАРДІЯ, пульсація судин, почервоніння обличчя, головний біль, паніка, страх. Раптові КРОВОТЕЧІ, частіше носові, маткові, кишкові. КРОВ ЯСКРАВО-ЧЕРВОНА.
AESCULUS HIPPOCASTANUM.
ВЕНОЗНИЙ ЗАСТІЙ КРОВІ у ВСІХ ОРГАНАХ. Відчуття ПЕРЕПОВНЕННЯ, ПУЛЬСАЦІЇ. СУМ, ДРАТІВЛИВІСТЬ, особливо якщо щось відбувається проти волі і бажань пацієнта. Втрата пам’яті, відраза до роботи. Сплутаність свідомості. Запаморочення. ГОЛОВНИЙ БІЛЬ, мігрень, з відчуттям переповнення, тиску на мозок, частіше в потилиці (застій крові). Відчуття, що голова лусне. ВАРИКОЗНЕ РОЗШИРЕННЯ ВЕН НІГ, прямої кішки (ГЕМОРОЙ), горла, на очному дні. Вени переповнені кров’ю, синьо-багряного кольору. ТРОФІЧНІ ВИРАЗКИ з багряним кольором шкіри навколо. Гемороїдальні вузли різко збільшені, багряного кольору. Запальний процес хронічний, млявий, переважає застій. Застій в печінці (її збільшення, відчуття тяжкості, болю).
Слизові оболонки рота, горла, прямої кишки набряклі. Відчуття ПЕЧІННЯ, СУХОСТІ, ЗАНОЗИ. Рідкий, водянистий, пекучий нежить, чутливість до холодного повітря. УПОВІЛЬНЕНЕ ТРАВЛЕННЯ, ЗАКРІП, ГЕМОРОЙ. Печія, блювання відразу після їжі. Виразкова хвороба з блювотою. БОЛІ ЛЕТУЧІ, ГОСТРІ, РІЗКИ, стріляючі, ріжучі, рвучі. БІЛЬ ВІДДАЄ в КРИЖІ і СТЕГНА (радикуліт, остеохондроз, невралгія, геморой, гінекологічна, урологічна патологія). Болісність, почуття ТЯЖКОСТІ в МАТЦІ (застій крові), розбухання низу живота. Болі, що віддають в крижі і стегна. Жовті, ГУСТІ, ЛИПКІ ВИДІЛЕННЯ.
ПОДАГРА, ревматизм. Ураження всіх суглобів, частіше рук. Рвучі, сильні, летучі болі. ПОЛІПШЕННЯ: від ХОЛОДУ, РУХУ, особливо при захворюванні вен (зменшується застій). ПОГІРШЕННЯ від ТЕПЛА, гарячої ванни, СПОКОЮ. ПОГІРШЕННЯ: після СНУ.
AGARICUS MUSCARIUS.
ВЕСЕЛОЩІ без причини. Придуркуватість, ЕЙФОРІЯ, балакучість. Поведінка схожа на сп’яніння. Вчинки, поведінка, оцінка свого стану не адекватні реальності. МАНІЯ, яка змінюється на депресію. Швидка зміна настрою. Посилена рухливість. Неможливість концентрації уваги, інтелектуальної роботи, СПЛУТАНІСТЬ МИСЛЕННЯ. Порушення пам’яті. Затримка розумового розвитку у дітей. ТРЕМТІННЯ всіх частин тіла. ПОСМИКУВАННЯ М’ЯЗІВ, вій. РОЗЛАД КООРДИНАЦІЇ РУХІВ. «Незграбні» кінцівки, частковий параліч. СПАЗМИ, СЛАБКІСТЬ. Ускладнена мова. НЕГНУЧКИЙ ХРЕБЕТ, різноманітні БОЛІ у ХРЕБТІ. Напруга м’язів спини, гірше після статевого акту. Відчуття «ПОВЗАННЯ МУРАШОК», «КРИЖАНИХ або гарячих ГОЛОК» в шкірі і в усьому тілі (як при обмороженні). Наслідки обмороження. СВЕРБІЖ ШКІРИ, відчуття ознобу. Після чесання з’являється відчуття холоду. СИНДРОМ РЕЙНО (порушення циркуляції крові в кінцівках, посиніння, болі від холоду). Почервоніння носа (як при обмороженні, або алкоголізмі). ГОЛОВНИЙ БІЛЬ з відчуттям «крижаних голок», тремтінням голови. Судорожні посмикування очей, які припиняються у сні. Порушення зору, мигтіння перед очима. СЕРЦЕБИТТЯ з відчуттям тремтіння серця. ЕПІЛЕПСІЯ у формі великих нападів з тремтінням м’язів обличчя, вік, опістотонусом (поза дуги з опорою лише на потилицю і п’яти). Передчуття (аура) приступу у вигляді відчуття холоду в різних місцях. Скупчення газів, здуття живота, неприємна відрижка. ПРОНОС вранці з нестримними позивами, печінням, пекучим болем в прямій кишці. Нестримні позови на сечовипускання, але сеча відходить повільно. Підвищення лібідо (сексуального бажання) з відсутністю задоволення. «Холодні, зморщені» зовнішні статеві органи.
ПОГІРШЕННЯ: після сексу (в обох статей), вранці.
ALLIUM CEPA.
Флегматичний темперамент, схильність до надмірної ваги. Всі прояви ПРОСТУДИ в носі, горлі, бронхах. Всі СКАРГИ ПОГІРШУЮТЬСЯ від ТЕПЛА, спеки, УВЕЧЕРІ. ПОЛІПШЕННЯ від ПРОХОЛОДИ, свіжого повітря. Причиною є АЛЕРГІЯ, холод, вогкість. НЕЖИТЬ, РЯСНА, ВОДЯНІСТА, ЇДКА, супроводжується сльозотечею (але сльози не дратівливі), вологістю в горлі. ПЕЧІННЯ, «роздратування крил носа та шкіри». ЗАКЛАДЕНИЙ НІС. Стискуючий головний біль. Алергічний риніт, ПОЛІНОЗ (СІННА ЛИХОМАНКА): підвищена чутливість до пилку рослин та спорів грибів. Крім ураження носа та очей можливі висипання на шкірі, реакція шлунку, кишок, подразнення січового міхура, психічне роздратування. ЛІВОБІЧНА ПАТОЛОГІЯ, яка потім «переходить» на ПРАВУ СТОРОНУ тіла. Болі, що йдуть від горла до вуха. Запалення вуха (ОТИТ) із сильним, гострим болем, виділенням ГНОЮ, дзвоном у вухах. Різкий КАШЕЛЬ з сильним пекучим БОЛЕМ, із СПАЗМАМИ (часто у дітей). Відчуття «ЛОСКОТАННЯ у ГОРТАНІ». Запалення гортані з гострим болем, втратою голосу, захриплістю, великою кількістю слизу. КРУП у дітей, КАШЛЮК. Під час кашлю пацієнт тримається руками за горло. БРОНХІТ з надмірною секрецією слизу, вологими хрипами у бронхах. СЛЬОЗОТЕЧА, ПЕЧІННЯ і РІЗІ в ОЧАХ, хоча самі сльози не дратують шкіру (як при різанні цибулі). Світлобоязнь. Гірше в теплі. Метеоризм. Кишкові кольки у маленьких дітей. Біль гостра, колюча, раптова, погіршення сидячи. Роздратування прямої кишки, кровотеча з ануса у дітей. ФАНТОМНІ БОЛІ (в неіснуючій кінцівці після ампутації). НАДЗВИЧАЙНА ЧУТЛИВІСТЬ до ЦИБУЛІ (наприклад, при її різанні), у вигляді сльозотечі, чхання, головного болю. ПОГІРШЕННЯ: від СПЕКИ, загального ТЕПЛА, УВЕЧЕРІ. ПОЛІПШЕННЯ: від ПРОХОЛОДИ, свіжого повітря.
ALOE SOCOTRINA.
ПРОНОС з НЕВІДКЛАДНИМИ ПОЗИВАМИ, що ПІДНІМАЄ З ЛІЖКА вранці. Гостре відчуття переповнення прямої кишки. Неможливість утримати стілець і гази. Безперервні позиви. Мимовільне відділення калу (навіть твердого) у дітей (ЕНКОПРЕЗ). Понос відразу після їжі і пиття, особливо після пива. Стілець з великою кількістю газів, рідкий. Запалення кишок (ЕНТЕРОКОЛІТ), ДИЗЕНТЕРІЯ, ХАРЧОВЕ ОТРУЄННЯ. Біль, печіння, відчуття чужорідного тіла в прямій кишці. ГЕМОРОЙ з кровотечею та випинанням вузлів. Краще від місцевого холоду.
Ріжучі, судомні, інтенсивні болі (КИШКОВІ КОЛЬКИ) навколо пупка. Гучне бурчання в животі, відчуття ПЕРЕПОВНЕННЯ КИШОК. Сильне здуття живота. Погіршення від пива, після їжі. Густий ЖЕЛЕПОДІБНИЙ НАЛІТ на СЛИЗОВІЙ ОБОЛОНЦІ при запаленні (риніт, ларингіт, проктит, кольпіт тощо). ВЕНОЗНИЙ ЗАСТІЙ, варикозна хвороба вен ніг, геморой, розширення вен стравоходу, сітківки очей. Венозні (кров темного кольору) кровотечі з носа, матки, січового міхура, кишок. ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕЧІНКИ, дискомфорт, болісність. Гострі, колючі болі, відчуття розбухання, тяжкості в правій підреберній ділянці (застій у венах портальної системи). ВІДЧУТТЯ ТИСКУ на НИЗ, випадання (опущення) матки. Болі в області промежини і попереку. Головні болі в області чола, відчуття жару в голові, легше від місцевого холоду. Почервоніння кінчика носа. Підвищена ЧУТЛИВІСТЬ до БОЛІ, ПРИГНІЧЕННЯ ПСИХІКИ. Дратівливість, відчай, ненависть. Бажання прохолоди, розкритися. ПОГІРШЕННЯ: від ТЕПЛА, вранці. ПОЛІПШЕННЯ: від ХОЛОДУ, в тому числі місцевого.
ALUMINA.
ФІЗИЧНЕ та ПСИХІЧНЕ ВИСНАЖЕННЯ, гірше від фізичних та інтелектуальних зусиль, статевого акту. Блідість, худорба, мерзлякуватість, загальна слабкість. Збочений апетит: потяг до неїстівних речей. Плутанина ідей і думок. ЗНЕВІРА, СМУТОК. Поспішність. ТРИВОЖНІСТЬ. ПОМИЛКИ МИСЛЕННЯ і ПАМ’ЯТІ. Страхи, погані передчуття. Психічний стан гірше вранці. Хронічна ВТОМА. СЛАБКІСТЬ (недостатність) ФУНКЦІЇ всіх ОРГАНІВ. ПАРАЛІЧ тіла, кінцівок, сечового міхура (важко вивести сечу), прямої кишки (неможливість дефекації навіть при м’якому стільці), стравоходу (утруднення ковтання). «НЕСТАЧА ТЕПЛА» в організмі, холод тіла, кінцівок, боязкість холоду. СУХІСТЬ СЛИЗОВИХ оболонок у поєднанні із ЗАПАЛЕННЯМ і АТРОФІЄЮ (риніт, стоматит, гайморит, гастрит, цистит, уретрит, кольпіт тощо). СУХІСТЬ, грубість, шорсткість ШКІРИ. Висипки, УЩІЛЬНЕННЯ, ВИРАЗКИ, кровоточиві ТРІЩИНИ. Сильна СВЕРБЛЯЧКА (полегшення від чесання до крові). Випадання вій, волосся. Відчуття павутиння на шкірі, особливо на обличчі. НЕДОСТАТНІСТЬ ПОТУ. ПОРУШЕННЯ КООРДИНАЦІЇ і рухів, ЗАПАМОРОЧЕННЯ, ОТЕРПЛІСТЬ в різних частинах тіла. ЗНИЖЕНА холодова та больова ЧУТЛИВІСТЬ. Порушення акомодації очей. МІГРЕНЬ з нудотою і блювотою. Відчуття «перетяжки мотузкою» в різних частинах тіла. Слабкість та біль у спині. ХРОНІЧНИЙ КАШЕЛЬ сухий, болісний, довготривалий (триває роками), погіршується вранці, у вигляді нападів. Відчуття «лоскотання» в горлі. Втрата голосу в осіб з голосовим навантаженням і співаків, покращення від тепла.
Імпотенція, нічні полюції, зниження лібідо. Відчуття виснаження після менструації. Білі. Ерозії слизової піхви і шийки матки (атрофічні процеси). ПОГІРШЕННЯ: ВРАНЦІ, після їжі яка містить крохмаль (картопля), в суху холодну погоду.
AMMONIUM CARBONICUM.
ЗНИЖЕННЯ РЕАКТИВНОСТІ, ГНІЙНО-СЕПТИЧНІ УСКЛАДНЕННЯ: гангрена, інфільтрат, абсцес, фурункульоз, важкий перебіг ангіни, пневмонії, скарлатини, сепсис, в тому числі після операції, пологів.
Депресія, ІСТЕРІЯ. НЕПРИТОМНІСТЬ від хвилювання. Залежність від думок інших людей. Слабкість, втома.
Всі ВИДІЛЕННЯ стають ЇДКИМИ і роз’їдаючими (слина, сльози, стілець, сеча, білі, виділення з вух). Виникає роздратування шкіри з утворенням тріщин і корок. Виразки на шкірі у свою чергу виділяють дратівливу рідину. Від укусів комах та змій кров в рані стає чорною і рідкою.
КРОВОТЕЧІ: з НОСУ (при умиванні), з матки, сечового міхура, кишок та ін. КРОВ ТЕМНА, чорна, яка довго не згортається.
ВИПАДАННЯ ВОЛОССЯ, ПСУВАННЯ НІГТІВ, кровоточивість та УРАЖЕННЯ ЯСЕН (як при цинзі). ПАРОДОНТОЗ. Болі в кістках, щелепах, коренях зубів.
ШКІРА плямиста, з ділянками блідого кольору. Бешихове запалення, фурункули, піодермія, карбункули з септичним станом, надзвичайною слабкістю.
СЕРЦЕБИТТЯ з СЛАБКІСТЮ, ЗАДИШКОЮ. Серцева недостатність, сепсис.
КАШЕЛЬ з великою кількістю ХРИПІВ в легенях і МОКРОТИННЯ, із серцевою слабкістю, погіршення в 3-4 години ночі. НАБРЯК ГОРЛА, слизова оболонка багрового кольору, ЗБІЛЬШЕННЯ МИГДАЛИКІВ і ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ.
ЗАНЕПАД СИЛ в період МЕНСТРУАЦІЇ, блювота, пронос, задишка, серцебиття. Біль у всій тазовій області. Місячні передчасні, темні, чорні. Набряк зовнішніх статевих органів.
ПОГІРШЕННЯ: від ХОЛОДУ, сирої, вологої погоди, КУПАННЯ, або навіть умивання. В 3-4 години ночі.
AMBRA GRISEA.
СИМПТОМИ ПЕРЕДЧАСНОГО СТАРІННЯ: слабкість розуму, в’янення почуттів, депресія, пригнічення фізіологічних функцій (клімакс, задишка, серцебиття, закріпи, отерплість, запаморочення, тремтіння, сухість шкіри, втрата м’язової сили тощо). Загальна неміч. Збуджені, втомлені, змучені діти і люди похилого віку.
Нервова система: ОТЕРПЛІСТЬ, особливо пальців, ТРЕМТІННЯ кінцівок, посмикування, СЛАБКІСТЬ, невпевнена хода, частковий ПАРАЛІЧ.
Погіршення зору і слуху без об’єктивних причин.
«ВИСОХЛА ЛЮДИНА»: сухість слизових оболонок і шкіри, тріщини губ, велика кількість зморшок, худоба тіла і кінцівок.
ШКІРЯНІ ПРОБЛЕМИ: ПЕЧІЯ і сухість, СУХІ ВИСИПКИ, герпес. Випадання волосся, свербіння повік, сльозотеча.
СВЕРБІЖ повік, очей, шкіри, статевих органів, в уретрі. Виділення, що заподіюють свербіж.
Свербіж, болючість і роздратування в гортані, трахеї. СПАЗМАТИЧНИЙ кашель (астма, бронхіт) з відрижкою, хрипотою голосу. «НЕРВОВИЙ» КАШЕЛЬ.
ГУЧНА, ПОВІТРЯНА, ПОРОЖНЯ ВІДРИЖКА, що супроводжує різні страждання. Порушення в роботі шлунка і кишок (закріпи, здуття живота, болі тощо).
РОЗЛАДИ СЕЧОВИДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ: прискорене, утруднене сечовипускання, печія, свербіж, кров у сечі. Відчуття кульки, що рухається по уретрі. Цистит.
СХИЛЬНІСТЬ ДО КРОВОТЕЧ. Мляві, повільні, але рясні кровотечі з ясен, носа, прямої кишки, матки, слизових оболонок різних внутрішніх органів. Домішка крові в мокроті, сечі, стільці, білях. Кров’янисті виділення можуть виникати після фізичного навантаження, між менструаціями, після стільця.
Будь-який БІЛЬ (головний, зубний, у животі та іншої локалізації) має відчуття РОЗПИРАННЯ і ОТЕРПЛОСТІ.
Патологічний, передчасний КЛІМАКС у жінок і чоловіків з появою або загостренням психічних розладів.
Порушення менструального циклу у вигляді кровотеч між менструаціями, тривалих, забруднюючих білизну виділень.
КВАПЛИВІСТЬ у розмові, рухах, думках. МАНІРНІСТЬ, РОЗВ’ЯЗНІСТЬ, ЗБОЧЕНІСТЬ поведінки. Ослаблення пам’яті і мислення. МЕЛАНХОЛІЯ, СТРАХИ. Звичка обіймати людей. ІСТЕРІЯ, симптоми захворювання погіршуються в присутності сторонніх людей. Непереносимість звуків, музики.
ПОГІРШЕННЯ: ВРАНЦІ, ПІСЛЯ ЇЖИ, від будь-якого навантаження.
ANACARDIUM ORIENTALE.
РОЗДВОЄННЯ ОСОБИСТОСТІ, ВОЛІ, РОЗУМУ. Роздвоєння тіла і душі. Співіснування протилежних почуттів, людина «МІЖ ДОБРОМ і ЗЛОМ» (жорстокий і добрий, аморальний і моральний одночасно). Невиправдані вчинки. Похмурість, ДЕПРЕСІЯ, СТРАХИ. Манія переслідування. Нав’язливе відчуття присутності сторонньої людини. Галюцинації: голоси, образи. Манія, у тому числі релігійна. Непереборне БАЖАННЯ ЛАЯТИСЬ, клясти.
ВТРАТА ПАМ’ЯТІ, особливо в літньому віці. СТАРЕЧЕ НЕДОУМСТВО. СПОТВОРЕННЯ всіх видів ЧУТЛИВОСТІ. Обмани сприйняття кольорів і запахів. Предмети виглядають неприродно.
СИНДРОМ ХРОНІЧНОЇ ВТОМИ. Розумове та фізичне виснаження. Наслідки сексуальних ексцесів.
ТРЕМТІННЯ, ПАРЕЗ, СЛАБКІСТЬ. Слабкість в колінах. Епілепсія. Головний біль від розумової роботи, відчуття стягування голови пов’язкою. Біль у хребті від будь-якого руху.
ВИСИПКА на ШКІРІ – МАЛЕНЬКІ ПУХИРЦІ, витікання серозної рідини, утворення кірок. СИЛЬНИЙ СВЕРБІЖ. Віспа, вітряна віспа. Бешихове запалення (РОЖА), запальний процес переходить з лівої сторони тіла на праву. Бородавки на долонях.
ВІДЧУТТЯ ГРУДКИ (спазму) у внутрішніх органах, ВІДЧУТТЯ ОБРУЧА навколо якоїсь частини тіла.
Порушення травлення. Ранкова блювота, токсикоз вагітності. БІЛЬ у ШЛУНКУ НАТЩЕСЕРЦЕ, почуття голоду, короткочасне поліпшення відразу після їжі. ЗАКРІПИ. Часті, безрезультатні позиви на стілець. Атонія прямої кишки з відчуттям грудки в ній.
Гострі, «ПОДВІЙНІ» (два уколи з перервою) БОЛІ в СЕРЦІ. Ревматизм, перикардит.
ANTIMONIUM CRUDUM.
МІНЛИВИЙ НАСТРІЙ, сум чергується з нервовим збудженням. Сентиментальність, істерія, романтизм. ОГИДА ДО ЖИТТЯ, депресія. ДІТИ НЕ ПЕРЕНОСЯТЬ, коли на них ДИВЛЯТЬСЯ, ЧІПАЮТЬ, не люблять купатися. Дорослі УНИКАЮТЬ бути в ЦЕНТРІ УВАГИ.
ПОЧАТОК будь-якої ХВОРОБИ після контакту з СИРИМ ХОЛОДОМ (купання, падіння у воду, сире приміщення, туман, навіть умивання). Симптоми можуть виникати швидко, та тривати багато років. ХОЛОДОВА АЛЕРГІЯ (на холодний дощ, вітер, вогкість).
ЗАГОСТРЕННЯ або початок страждання від СПЕКИ. Не сприймання спекотної погоди, сонця. Наслідки теплового удару. «Літні хвороби», особливо розлади травлення. Швидке появлення поту.
СИМПТОМИ внутрішньої хвороби часто з’являються після «ПРИДУШЕННЯ» ВИСИПКИ або ВИДІЛЕНЬ під впливом місцевого лікування.
За будь-яких ХВОРОБ є СИМПТОМИ з боку ШЛУНКА, в свою чергу, ШЛУНКОВІ ПРОБЛЕМИ ВИКЛИКАЮТЬ РОЗЛАДИ у всьому організмі. «Перекличка» шлункових порушень з подагрою. РОЗЛАДИ ТРАВЛЕННЯ, НУДОТА, ВІДРИЖКА з’їденою ЇЖЕЮ. Легко виникає БЛЮВОТА (від неї полегшення), ЯЗИК обкладений ТОВСТИМ БІЛИМ НАЛЬОТОМ, білий наліт на слизових оболонках. ПРОНОС. Закріп чергується з проносом. Легко виникають ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ від майже свіжої їжі, переїдання. ГЕМОРОЙ з рясним виділенням білого слизу.
ПОТОВЩЕННЯ ШКІРИ (ороговіння) ДОЛОНЬ і ПІДОШОВ. МОЗОЛІ і затвердіння на ногах. УРАЖЕННЯ НІГТІВ: вони розшаровуються, товщають, тріскаються, набувають неправильної форми. Вкрай болісні підошви. Бородавки.
ПОДАГРА, ревматичні прояви в суглобах, пов’язані з впливом сирого холоду, вживанням кислих продуктів.
ПОГІРШЕННЯ: від КИСЛОГО (оцту, ВИНА, їжі), ВОГКОГО ХОЛОДУ, СПЕКИ, влітку.
ANTIMONIUM TARTARICUM (TARTARUS EMETICUS).
ВТРАТА СИЛ через ТРИВАЛУ ХВОРОБУ, особливо у дітей і людей похилого віку. Захворювання супроводжує СОНЛИВІСТЬ, сплутаність мислення до нетями. СЛАБКІСТЬ, ВИСНАЖЕНІСТЬ, прострація (тяжка пневмонія, астма, ентерит, дизентерія, гепатит тощо). Хворий виглядає старше своїх років (навіть дитина), погано переносить дотик, огляд.
Патологія бронхолегеневої системи: БРОНХІТ, ПНЕВМОНІЯ, АСТМА, виражена ОБСТРУКЦІЯ (застійні явища), НАКОПИЧЕННЯ ХАРКОТІННЯ (слизу), НЕСПРОМОЖНІСТЬ його ВІДКАШЛЯТИ («параліч легенів») через слабкість. СЛИЗ (мокротиння) БІЛОГО КОЛЬОРУ. ЗАДИШКА, гучні, грубі ХРИПИ, «клекіт» у грудях. ВОЛОГИЙ КАШЕЛЬ. Відсутність високої температури, холод тіла, синява і блідість шкіри, «обличчя вмираючого». Погіршення від сирого холоду, їжі.
Асфіксія (ЯДУХА) в ІСТОРІЇ ЖИТТЯ (отруєння чадним газом, механічне придушення, кисневе голодування, у тому числі асфіксія в пологах).
ПОРУШЕННЯ ТРАВЛЕННЯ: нудота, відрижка, БЛЮВОТА, ПРОНОС. Блювота із сильними спазмами, болісна, з великою кількістю білого слизу. Відраза до їжі з нудотою. Гострі, ріжучі, ІНТЕНСИВНІ («удар ножа») БОЛІ в ЖИВОТІ. Гірше після їжі, особливо від кислих продуктів (оцет, вино, фрукти). Відсутність спраги. ХОЛЕРОПОДІБНІ РОЗЛАДИ (дизентерія, сальмонельоз, харчова токсикоінфекція). ЯЗИК з ТОВСТИМ БІЛИМ НАЛЬОТОМ, слизові оболонки вкриті густим білим слизом, схильні до виразок і кровотеч (виразкова хвороба шлунково-кишкової системи).
НАБРЯК та болісність СУГЛОБІВ, вони бліді, холодні. Ревматизм. Подагра. Пародонтоз. Гірше від сирого холоду.
Алкоголізм із значним виснаженням, частими застудами, порушенням травлення.
ПОГІРШЕННЯ: від СИРОГО ХОЛОДУ, КИСЛОЇ ЇЖІ.
ПОЛІПШЕННЯ: після виділення мокротиння, слизу.
APIS MELLIFICA.
Місцеві СИМПТОМИ як від УКУСУ БДЖОЛИ: КОЛЮЧА, пекуча БІЛЬ, ПЕЧІННЯ, НАБРЯК, БЛІДО-РОЖЕВИЙ колір тканин (фурункул, бешихове запалення, артрит, в тому числі ревматоїдний, подагра тощо).
ГОСТРІ НАБРЯКИ, які можуть виникати в будь-якому місці: обличчя, вії, горло, статеві органи, шкіра і т.п. Загальний набряк (анасарка). Набряк підшкірної клітковини, слизових і серозних оболонок. НАКОПИЧЕННЯ РІДИНИ в ПОРОЖНИНАХ ТІЛА (перикардит, плеврит, асцит, водянка яєчка, бурсит). КІСТИ ОРГАНІВ (яєчника, особливо правого, нирок, головного мозку, щитовидної залози, молочних залоз та інші). Чим швидше накопичується рідина, тим швидше може зникнути.
НАБРЯК КВІНКЕ, КРОПИВ’ЯНКА, АЛЕРГИЧНИЙ ДЕРМАТІТ. СИЛЬНА РЕАКЦІЯ (алергічний шок) на укуси БДЖІЛ, інших комах. АЛЕРГІЯ НА МЕД та інші продукти бджільництва.
Набряк мозкової оболонки, що проявляється різким, раптовим криком, закиданням голови, сонливістю, важким непритомним станом (менінгіт), особливо після зникнення (придушення) шкірних висипів і зовнішніх набряків.
Загальне ЗНЕВОДНЕННЯ ОРГАНІЗМУ поряд з розвитком набряків, зовнішніх або внутрішніх. При цьому НЕМАЄ СПРАГИ, СЕЧІ МАЛО (вона темна, концентрована) або ВІДСУТНЯ. Сухість шкіри і слизових оболонок.
ПРИПЛИВИ КРОВІ до голови і грудей, зокрема при клімаксі. Повнокров’я органів.
ПОСИЛЕНІ МЕНСТРУАЦІЇ, маткові кровотечі, ВИКИДИ в малих строках вагітності (до 12 тижнів).
ГОСТРИЙ ЦИСТИТ: часті невідкладні позиви, печія, колючий біль, сеча з домішкою крові, витікає по краплях.
Бешихове запалення (переважає набряк, уражена шкіра рожева). Місцевий запально-гнійний процес (панарицій, фурункул та інші) з колючим болем та печінням. Висипка дрібними пухирцями з сверблячкою, печінням. Надчутливість шкіри, живота, статевих органів до пальпації і дотику.
Запалення очей із фотофобією, рясними виділеннями, свербінням. Алергічний кон’юнктивіт.
Кашель з важким відхаркуванням мокротиння, задуха, погіршення від перегрівання. Бронхіальна астма, нападів якої починається набряком гортані, глотки, язичка, нежиттю, свербінням шкіри.
Патологічні РЕВНОЩІ, легке спалахування ГНІВУ, істеричні реакції. Порушення координації (ненавмисне торкання меблів, предметів, розбивання посуду), метушливість.
ЗАХВОРЮВАННЯ ПРАВОЇ СТОРОНИ тіла.
ПОГІРШЕННЯ: від СПЕКИ, у другій половині дня, після сну.
ПОЛІПШЕННЯ: від загального і місцевого ХОЛОДУ.
ARNICA MONTANA.
ГОСТРА фізична ТРАВМА (у тому числі удари, переломи, струси, розтягування м’язів). НАБРЯК, БОЛІ, КРОВОВИЛИВИ. ЗАБІЙ М’ЯКИХ ТКАНИН (травма тупим предметом) з утворенням гематом (синців). Забій внутрішніх органів, переломи кісток, струс мозку. ПЕРЕНАПРУЖЕННЯ М’ЯЗІВ у спортсменів, після важкої фізичної праці. БЕЗПОСЕРЕДНІ і ВІДДАЛЕНІ НАСЛІДКИ ТРАВМ (міозит, артрит, артроз, невралгія, гіпертонія, мігрень, стенокардія, фобії, неврози). Профілактика травматизму перед операціями, діагностичними процедурами, пологами, спортивними змаганнями.
ВІДЧУТТЯ «ПОБИТОГО ТІЛА» (болі в м’яких тканинах і внутрішніх органах, у всьому тілі), після травми, під час інтоксикації, інфекції, тощо. ПІДВИЩЕНА ЧУТЛИВІСТЬ ТІЛА. Страх дотику. М’язові посмикування, печія. Ревматизм. Постіль здається «занадто твердою» (не можна знайти зручного положення через біль).
Психологічний стрес пов’язаний з фізичною травмою. Страх отримати ушкодження. Повільність психічних процесів.
Загальна слабкість, втома (спорт, тяжка фізична праця). Бажання рано лягати спати. СИНДРОМ ХРОНІЧНОЇ ВТОМИ.
ЛЕГКА ПОЯВА СИНЦІВ. Носова КРОВОТЕЧА від найменшої травми (сякання), після ВИДАЛЕННЯ ЗУБА, хірургічних втручань. КРОВОВИЛИВ після травми (або спонтанний через хрупкість капілярів) в тканини ока, в підшкірну клітковину, під слизову оболонку внутрішніх органів, у внутрішні порожнини, у мозок.
Збільшення серця (гіпертрофія) від тренувань. Ішемічна хвороба серця. Болі віддають в лівий лікоть. Страх смерті під час нападу.
ЗЛОВЖИВАННЯ СЕКСОМ викликає ІМПОТЕНЦІЮ у чоловіків, біль і кровотечу у жінок. Загроза аборту після фізичної травми (падіння). Слабкість родової діяльності.
МНОЖИННІ ДРІБНІ болісні НАРИВИ (фурункули) на шкірі, петехії, еритема. Пролежні. ГЕМОРАГІЧНИЙ ВАСКУЛІТ. Бешихове запалення, особливо після травми.
Перерозподіл кровообігу: гаряча голова, червоне обличчя, холодний ніс і тіло.
Болісний, спазматичний кашель.
ГНИЛЬНИЙ ЗАПАХ відрижки, блювоти, газів, стільця. Відчуття що шлунок утискує в хребет. Пронос з безперервними позивами на стілець та спазмами прямої кишки (ентерит, сальмонельоз, дизентерія).
В ІСТОРІЇ ЖИТТЯ ТРАВМИ, ОПЕРАЦІЇ, патологічні пологи, «народження» каменів, важка фізична робота.
ПОГІРШЕННЯ: від найменшого струсу (при травмі).
ПОЛІПШЕННЯ: при лежанні з опущеною головою (на низькій подушці).
ARSENICUM ALBUM.
Гостра і хронічна СЛАБКІСТЬ, аж до прострації, крайнє ВИСНАЖЕННЯ від хвороби, перевантаження. Синдром хронічної втоми. Недокрів’я (АНЕМІЯ). Сепсис.
ФІЗИЧНА КОНСТИТУЦІЯ: атлет з розвинутими м’язами, або навпаки астенік. Потреба вживати багато води.
ПЕДАНТИЧНІСТЬ, ЛЮБОВ ДО ПОРЯДКУ в мисленні, справах, у побуті. Порушення порядку веде до дискомфорту, навіть хвороби. Мислення, в якому домінують причинно-наслідкові зв’язки: СИСТЕМА, ЛОГІКА, СТРУКТУРА. Фіксація на дрібницях, острах імпровізації. Мінімальне порушення здоров’я викликає тривогу і страх. Дисциплінованість, в тому числі у лікуванні, обстеженні, дозуванні ліків, процедурах, дієті, часто одержимість «ідеєю здоров’я».
НЕСПОКІЙ ФІЗИЧНИЙ, особливо при хворобі (має рухатися, не знаходить місця в ліжку) та ДУШЕВНИЙ (сумніви, пошук порятунку, причини страждання). ТРИВОГА, зневіра, депресія. СТРАХИ: СМЕРТІ, ЛІКУВАННЯ і ОДНОЧАСНО ХВОРОБИ, страх бути отруєним, страх безладу, невизначеності.
Певна ПЕРІОДИЧНІСТЬ НАПАДІВ і ПРОЯВІВ ХВОРОБИ, незалежно від її назви (астма, стенокардія, артрит, виразка тощо). Циклічність появи і загострення симптомів: певний день, тиждень, місяць, пора року.
ЧАС ПОГІРШЕННЯ: 1-3 ГОДИНИ НОЧІ (особливо при захворюваннях легень, серця).
ПЕЧІЯ може виявлятися у всіх тканинах і органах. Навіть біль часто буває пекучою. Місцеве печіння полегшує тепло. Дратівливий характер виділень. СПРАГА.
Глибокі УРАЖЕННЯ ШЛУНКУ і КИШОК, від губ до анального отвору. Блювота, печія, біль у животі, пронос, стілець смердючий, чорний, кривавий (виразкова хвороба, холера, сальмонельоз, дизентерія, хвороба Крона, тощо).
Гостра, пекуча, дратівлива нежить. БРОНХІАЛЬНА АСТМА з сухим кашлем і задухою (гірше в 1-3 години ночі), занепокоєнням, страхом, необхідністю сісти в ліжку. Інтенсивне місцеве лікування шкіряної висипки, алергічної нежиті перед нападом.
СУХІ ВИСИПКИ, свербіння, лущення шкіри, чорні виразки із печінням. Карбункули, фурункули. Гангрена.
Гематурія і альбумінурія (кров і білок у сечі), захворювання нирок.
Вегетативні розлади: озноби, підвищення температури, судинна дистонія, серцебиття, спазми, холод тіла, безпричинні болі із тривогою.
ПОГІРШЕННЯ: в 1-3 години ночі, від безладу, від холоду і руху.
ПОЛІПШЕННЯ: від тепла загального та місцевого, порядку вдома, на роботі, в особистих справах, спокою.
ARGENTUM NITRICUM.
ТРИВОЖНІСТЬ, зайва ЕМОЦІЙНІСТЬ, ЗАНЕПОКОЄННЯ, поспішність, суєта, турбота з будь-якого приводу. ОСТРАХ СПІЗНИТИСЯ, НЕ ВПОРАТИСЯ з РОБОТОЮ. «Працеголізм», звичка робити декілька справ одночасно. Очікування подій з тривогою, страхом і проносом. Боязнь втратити щось суттєве, відсутність концентрації. Постійне відчуття не вирішених проблем. БАГАТО СНІВ, КОШМАРИ.
ВИСНАЖЕННЯ, виглядає старшим за свій вік, рання сивина. ВТРАТА АПЕТИТУ, втрата ваги, пристрасне бажання солодкого.
СТРАХ ВИСОТИ, НАТОВПУ, ВИСОКИХ БУДІВЕЛЬ, закритих (клаустрофобія) і відкритих (агарофобія) просторів, глибини.
Поверхневі ВИРАЗКИ СЛИЗОВОЇ ОБОЛОНКИ та ЕРОЗІЇ різних органів (повік, рогівки, сечового міхура, зовнішніх статевих органів, шийки матки, шлунка, кишок тощо). Виразки легко кровоточать.
БОРОДАВКИ, КОНДИЛОМИ, ПАПІЛОМИ, ТРІЩИНИ шкіри, слизових оболонок, особливо в області прямої кишки і зовнішніх статевих органів.
ЗАПАЛЕННЯ ГОРЛА, колючій біль (відчуття начебто риб’ячої кістки). ВТРАТА ГОЛОСУ. Виразка горла, утворення кондилом, у тому числі на голосових зв’язках.
СЛАБКІСТЬ, ТРЕМТІННЯ, ЗАПАМОРОЧЕННЯ, ПОРУШЕННЯ КООРДИНАЦІЇ. Гірше з закритими очима, на висоті.
СЕРЦЕБИТТЯ, пульсація, порушення серцевого ритму, пов’язане з нервовим збудженням і занепокоєнням.
Здуття живота, яке полегшує не випускання газів, а відрижка повітрям і їжею. ПРОНОС від ХВИЛЮВАННЯ.
Виразки слизової оболонки статевих органів, ЕРОЗІЯ ШИЙКИ МАТКИ, кровоточивість. Зниження лібідо, потенції, болісний статевий акт.
ГІПЕРТИРЕОЗ (підвищення функції щитовидної залози): серцебиття, втрата ваги, тремтіння, нестерпність спеки, нервовість.
Епілепсія з сильним нервовим занепокоєнням і розширенням зіниць перед нападом.
Запалення очей, гнійний кон’юнктивіт.
ПОТРЕБА (або рідше) відраза до СОЛОДОЩІВ, які можуть викликати ЗМЕНЬШЕННЯ НЕСПОКОЮ але ПОГІРШЕННЯ інших скарг.
ПОЛІПШЕННЯ: від РОБОТИ, фізичних зусиль, ПРОХОЛОДИ.
AURUM METALLICUM.
ДЕПРЕСІЯ. Жахливе пригнічення духу. ВТРАТА СПРОМОЖНОСТІ ЛЮБИТИ (в тому числі себе). ОГИДА ДО ЖИТТЯ. Втрата надії. Комплекси ВИНИ і БОРГУ, САМОЗВИНУВАЧЕННЯ. Відсутність перспективи. НЕБАЖАННЯ ЖИТИ. Думки про САМОГУБСТВО. Спроби самогубства у минулому, або подібні випадки у родичів. Приховування психічних симптомів. Упертий, запальний характер. Алкоголізм: у стані сп’яніння агресія.
«ПОВНОКРОВНІ» люди, міцної, кремезної, огрядної статури. Застійне рівномірне ТЕМНО-ЧЕРВОНЕ забарвлення ОБЛИЧЧЯ і шиї. Припливи крові до грудей, серця, обличчя, голови. Схильність до ПІДВИЩЕННЯ артеріального ТИСКУ. Високий гемоглобін крові, підвищена кількість еритроцитів. Відчуття жару. Патологічний КЛІМАКС. Видима пульсація артерій шиї (сонних артерій).
ЗАСТІЙ КРОВІ в ПЕЧІНЦІ (її збільшення), ЛЕГЕНЯХ (недостатність дихання, задишка), КІНЦІВКАХ (набряки), СЕРЦЕ (збільшення розмірів), ГОЛОВІ (мігрень).
СЕРЦЕВО-СУДИННІ розлади: серцебиття, порушення ритму, стенокардія, гіпертонічна хвороба, атеросклероз. Нестерпна тяжкість за грудиною, відчуття припливу крові.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ з відчуттям приливу крові, пульсацією, почервонінням обличчя, відчуттям, що голова обдувається повітрям.
ЕКЗОФТАЛЬМ (витрішкуватість), часто пов’язана із зобом. Поразка всіх тканин ока запаленням. Катаракта. Пильний, похмурий погляд.
ЗБІЛЬШЕННЯ, УЩІЛЬНЕННЯ, запалення ЗАЛОЗ (молочні залози, щитовидна, передміхурова залоза, яєчники), матки і ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ.
УРАЖЕННЯ КІСТОК і ОКІСТЯ, СУГЛОБІВ. Болі в кістках та суглобах, сильні, рвучі, особливо вночі. Ревматизм, остеомієліт, підвищена ламкість кісток.
УРАЖЕННЯ ГОРЛА, ВУХА, НОСА із руйнуванням тканин (перфорація барабанної перетинки, перегородки носа), смердючі виділення, виразки слизової оболонки.
Золоті прикраси залишають чорний слід на шкірі, або викликають контактний дерматит.
ПОГІРШЕННЯ: ВНОЧІ (починаючи з сутінків).
ПОЛІПШЕННЯ: на свіжому повітрі, особливо при припливах жару. Краще від кровопускання, гірудотерапії.
BARIUM CARBONICUM.
ВІДСТАВАННЯ в РОЗУМОВОМУ і ФІЗИЧНОМУ РОЗВИТКУ. Труднощі в навчанні, освоєнні нового матеріалу, спілкуванні. Психічний інфантилізм, астенія. ПЕРЕДЧАСНЕ СТАРІННЯ (впадає в дитинство). ЗНИЖЕННЯ ІНТЕЛЕКТУ, замкнутість, підозрілість. Відсутність «ясності розуму». Порушення пам’яті. Розумова перевтома. Виснаження від хвороб. Атеросклероз крупних судин, в тому числі головного мозку.
УЩІЛЬНЕННЯ багатьох ОРГАНІВ і ТКАНИН, лімфатичних вузлів, повік, рогівки, привушних і слинних залоз, піднебінних мигдалин.
ЗБІЛЬШЕННЯ і УЩІЛЬНЕННЯ ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ (шийних, пахових, черевних та інших). Ліпоми (жирові пухлини).
ХРОНІЧНЕ ЗБІЛЬШЕННЯ МИГДАЛИН (що прогресує з кожною застудою) без ознак гострого запалення. АДЕНОЇДИ (розростання лімфоїдної тканини в носоглотці). АНГІНА, що ПОСТІЙНО ПОВТОРЮЄТЬСЯ з повільно наростаючим болем, набряком і почервонінням мигдалин, без нагноєння.
ХРОНІЧНЕ ЗАПАЛЕННЯ: горла, вух, синусів, втрата голосу, БРОНХІТ з хрипким диханням, тривалим сухим кашлем.
Головні болі, відчуття «тиску на мозок», погіршення від спеки і покращення від свіжого повітря.
ПОРУШЕННЯ МОЗКОВОГО КРОВООБІГУ: запаморочення, порушення координації та мовлення, парези, паралічі.
АТЕРОСКЛЕРОЗ, гіпертонічна хвороба, стенокардія.
Зниження лібідо. ІМПОТЕНЦІЯ. Збільшення простати. БЕЗПЛІДДЯ чоловіче і жіноче. Атрофія молочних залоз і яєчників.
ПОРУШЕННЯ ТРАВЛЕННЯ, схуднення при опуклому животі, мінливий апетит (особливо у дітей).
Шкіряні висипки, мокнучі і сухі, особливо на голові. Екзема.
ПОГІРШЕННЯ: від ХОЛОДУ.
BELLADONNA ATROPA.
РАПТОВА ПОЯВА (і зникнення), ІНТЕНСИВНІСТЬ будь-яких СИМПТОМІВ: болю, температури, набряку, запалення, кровотечі, тощо.
ЗАПАЛЕННЯ з яскраво вираженими ознаками: БІЛЬ, ЯСКРАВЕ ПОЧЕРВОНІННЯ, ЖАР, сильна ПЕЧІЯ і НАБРЯК (ангіна, артрит, мастит, отит, фурункул, скарлатина з яскравою висипкою тощо). Гострий початок процесу. Будь-яке місцеве запалення супроводжується сильною загальною реакцією (висока температура, яскраво-червоне обличчя, биття судин, блискучі очі, гаряче тіло, але холодні кінцівки, сухість рота та шкіри, спазми, судоми). Спрага, малиновий язик з набряклими сосочками. Краще від укривання, при високому положенні голови.
ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА з ШВИДКИМ ПІДЙОМОМ, головним болем, маренням (жахи), панікою, бажанням втекти, агресією. Приголомшливий озноб, судоми, почервоніння обличчя, отупіння, що чергується із збудженням і спазмами (особливо у дітей).
ПІДВИЩЕННЯ (рідше зниження) ЧУТЛИВОСТІ (смак, зір, слух). Підвищена ЧУТЛИВІСТЬ до БОЛЮ. Несприйняття дотику до хворих місць. Надчутливість статевих органів та живота.
Загострення почуттів, прискорення мислення. Сонливість без сну, здригування уві сні від звуків. Нервозність. Сильні, але короткочасні психологічні реакції. Напади люті, безумства. Манія переслідування.
СПАЗМИ і СУДОМИ, СІПАННЯ, СПАЗМ СФІНКТЕРІВ, блефароспазм, заїкання, болісні менструації, вагінізм, ригідність шийки матки в пологах, епілепсія.
РОЗШИРЕННЯ (рідше звуження) ЗІНИЦЬ. Косоокість.
АНГІНА: печія, сухість, відчуття стискання у горлі, постійне бажання ковтати, набряк піднебіння і мигдаликів, суха, гаряча, різко червона, слизова оболонка, рота і горла, виражена загальна реакція. Болісний, сухий, спазматичний, пароксизмальний, кашель. Відчуття стиснення, дряпання в гортані.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ з ПОЧЕРВОНІННЯМ ОБЛИЧЧЯ та ОЧЕЙ, ПУЛЬСАЦІЄЮ, відчуттям «розширення голови». Невралгія, погіршення при лежанні, нагинанні. Покращення від місцевого тепла.
ГОСТРИЙ ЦИСТИТ: печія, жар, різкі, болісні, постійні позиви, витікання сечі по краплях. ЕНУРЕЗ.
ІНТЕНСИВНІ, РАПТОВІ КРОВОТЕЧІ (носові, маткові, гемороїдальні тощо), КРОВ ЯСКРАВО-ЧЕРВОНА.
Яскрава, червона, блискуча висипка на шкірі (скарлатина, бешихове запалення).
ПОГІРШЕННЯ: від РУХУ (навіть струсу), ЗОВНІШНІХ ФАКТОРІВ: світла, шуму, протягу, дотику, холоду.
ПОЛІПШЕННЯ: від СПОКОЮ, ТИШІ, ЗАТЕМНЕННЯ. Голова «любить тепло».
BERBERIS VULGARIS.
Виглядає СТАРШЕ СВОЇХ РОКІВ. СЛАБКІСТЬ, АНЕМІЯ. Обличчя бліде, змучене, велика кількість зморшок, сині круги, набряки під очима.
Меланхолія, апатія, психічна астенія.
При будь-якій локалізації БОЛІ РАПТОВІ, ГОСТРІ, КОЛЮЧІ, у вигляді нападів, часто БЛУКАЮЧІ, РОЗПОВСЮДЖУЮТЬСЯ у різні боки, виходячи з однієї точки.
СЕЧОКАМ’ЯНА ХВОРОБА, НИРКОВА КОЛЬКА, частіше зліва. Біль схожа на удар у спині з онімінням і втратою рухливості. Різкі напади болю, що поширюється у напрямку сечоводів. Нестерпність будь-яких струсів. ЦИСТИТ: сильні позиви мочитися з болями, печінням, різзю. Зміна складу і питомої ваги сечі, патологічний осад: СЛИЗ, КРОВ, БІЛОК, СОЛІ.
ЖОВЧНОКАМ’ЯНА ХВОРОБА, ЖОВЧНІ КОЛЬКИ. Різкі напади болю, поліпшення від нахилу вперед, зігнувшись. Жовтяниця. Камені в жовчному міхурі. Гірка, «жовчна» відрижка. Пронос. Білий стілець, темна сеча. Стражденний вигляд, гучні стогони. Порушення травлення.
ХВОРОБИ СУГЛОБІВ: подагра, ревматизм, поліартрит. Суглоби мало змінені, проте болі сильні у вигляді нападів, що переміщаються з суглоба в суглоб, з печією, отерплістю. Кульгавість. Радикуліт.
СВИЩ (фістула) ЗАДНЬОГО ПРОХОДУ.
УПОВІЛЬНЕННЯ ПУЛЬСУ, послаблення серцевої діяльності.
Головні болі в поєднанні з сечовими і подагричними симптомами. Відчуття збільшення голови, тиску на голову зовні.
Болі в передміхуровій залозі, відчуття тиску в промежині.
Печія і болі в піхві. Болісний статевий акт, вагінізм. Фригідність (відсутність статевого потягу).
ПОГІРШЕННЯ (ПРИ БОЛЮ): від будь-якого СТРУСУ, ходьби, руху.
BORAX.
ПІДВИЩЕНА ЧУТЛИВІСТЬ, сильна РЕАКЦІЯ (жахання від переляку) від раптового ЗВУКУ. ОСТРАХ кожного РУХУ ВНИЗ (літака, гойдалки, спуска зі сходів, гір, ліфта). СТРАХ ВИСОТИ (падіння). Діти чіпляються за дорослих, кричать при різкому спуску вниз. Страх природних явищ (бурі, грози).
ЗДРИГУВАННЯ, ПОСИМКУВАННЯ, СУДОМИ, зокрема від різких раптових звуків. Запаморочення. Епілепсія.
Небажання працювати, схильність міняти рід занять, переходити з кімнати в кімнату. Дратівливість, особливо перед стільцем.
ЗАПАЛЕННЯ, ВИРАЗКИ СЛИЗОВОЇ ОБОЛОНКИ (рота, язика, носа, кишок, піхви, тощо), грибкове ураження (молочниця).
СТОМАТИТ (виразки у ротовій порожнині), особливо у грудних дітей. Кровоточивість ясен, грибкове ураження рота і язика.
КОН’ЮНКТИВІТ: виділення з очей, злипання, заворот повік, світлобоязнь, особливо штучного світла.
Пронос, слиз і кров у стільці.
Різі, болі, часте сечовипускання.
Отит з гнійними виділеннями, зниження слуху. Нежить з великою кількістю слизу, кровотечі з носа.
Скупчення слизу в гортані, бронхах. Кашель, слиз і кров у харкотинні. Правобічний плеврит.
Рясні КЛЕЙКІ БІЛІ МОЛОЧНОГО КОЛЬОРУ, відчуття стікання гарячої води. МОЛОЧНИЦЯ (грибковий кольпіт), свербіж. БЕЗПЛІДДЯ. Менструації рясні, передчасні, кров світла.
Зниження лібідо з болісними ерекціями вночі.
ПОГАНЕ ЗАГОЄННЯ ШКІРЯНИХ РАН. Висипка у вигляді пухирців або пустул. Сухість шкіри. Псоріаз. Волосся злипається, легко плутається. Швидко з’являється потертість, садни. Почервоніння пальців.
ПОГІРШЕННЯ: від будь-якого РУХУ ВНИЗ, холоду.
BROMUM.
СВІТЛИЙ КОЛІР шкіри, волосся, очей. Слабкість, психічне виснаження, ОЖИРІННЯ (схильність до надлишку ваги).
ДЕПРЕСІЯ, апатія. Психічна астенія. Відраза до будь-якої роботи. ТРИВОГА, безліч скарг.
ЗБІЛЬШЕННЯ і запалення ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ, без нагноєння.
ЗБІЛЬШЕННЯ (утворення пухлин) і запалення ЗАЛОЗ: ПРИВУШНИХ, СЛИННИХ, МОЛОЧНИХ, ЩИТОВИДНОЇ залози, ЯЄЧНИКІВ, ЯЄЧОК (ускладнення паротиту). Паротит, зокрема епідемічний (ЗАВУШНИЦЯ). ЗОБ із зниженою (мікседема, гіпотиреоз), або підвищеною функцією щитовидної залози (гіпертиреоз).
ХВОРОБИ ОРГАНІВ ДИХАННЯ, що часто починаються після перегрівання. ГРУБИЙ СУХИЙ КАШЕЛЬ (ларингіт, трахеїт, фарингіт, бронхіт, дифтерія, коклюш). Відчуття холоду у грудях при подиху, лоскотання в гортані перед кашлем. БРОНХІАЛЬНА АСТМА, яка покращується від морського клімату. БРОНХІТ, пневмонія з сильним подразненням бронхів, важким відхаркуванням.
Отит з подразнюючими виділеннями. Сльозотеча, запалення слізного мішка (дакриоцистит).
Нежить з сильним печінням, подразнюючими виділеннями. Носова кровотеча.
Захриплість. Спазми голосової щілини. Круп.
Сухість у роті, СТОМАТИТ, виразки на слизовій оболонці. ВИРАЗКОВА ХВОРОБА шлунка і кишок. Гострі ріжучі болі в животі, блювота з кров’ю, погіршення після їжі. Не сприймання гарячої їжі і пиття. Пронос, кров в стільці. ГЕМОРОЙ з болем і кровотечею.
Збільшення серця від тренувань, перевантажень. Серцебиття.
Юнацькі вугри, себорея, фурункульоз.
Порушення менструального циклу, надмірний домішок слизу в менструальній крові. Запалення придатків матки, частіше зліва. Сверблячка зовнішніх статевих органів. Мастопатія.
Туберкульоз, рак в історії родини.
ПОГІРШЕННЯ: від перегрівання.
ПОЛІПШЕННЯ: від морського клімату.
BRYONIA ALBA.
НЕНОРМАЛЬНИЙ СТАН СЛИЗОВИХ ОБОЛОНОК (сухість або навпаки випіт у серозні, мозкові, синовіальні оболонки, плевру, очеревину: бурсит, плеврит, перикардит тощо).
Будь-яка БІЛЬ КОЛЮЧА та ГОСТРА, наприклад, при артриті, стенокардії, виразці шлунку.
ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ, пекучий жар, гострий біль, почервоніння обличчя, сухість язика і слизових оболонок, спрага. Особливе МАРЕННЯ – ЗДАЄТЬСЯ, що РОЗБИТИЙ НА ЧАСТКИ (грип, гострі інфекційні та септичні хвороби).
ПОТРЕБА (покращення від) ІММОБІЛІЗАЦІЇ: кінцівки при травмі, молочних залоз при маститі, стискання грудей при плевриті, лежанні на хворому (забитому) боці.
ЗМЕНШЕННЯ кількості СЕЧІ (олігурія).
СУХІСТЬ слизових оболонок ГУБ, РОТА, ЯЗИКА (з білим нальотом) Сухість слизових оболонок шлунка і кишок: атонічний ЗАКРІП, КАЛ СУХИЙ, «спечений». Сильна ЖАГА, їжа має гіркий смак. Відчуття «каменя у шлунку». КИШКОВІ КОЛЬКИ, хворий змушений лежати незрушно.
Сухість слизової оболонки бронхів: СУХИЙ, болісний КАШЕЛЬ з болем і мізерним мокротинням. МОКРИЙ (ексудативний) ПЛЕВРИТ, бронхіальна астма.
АРТРИТ: набряк, скутість рухів, бурсит (випіт рідини в суглоб), КРАЩЕ від НЕРУХЛИВОСТІ.
МАСТИТ: молочні залози важкі, тверді, бліді, гарячі, болючі.
Порушення менструального циклу, затримки місячних з вікарними (замісними) кровотечами.
Головний біль, начебто голова розколюється, погіршення від рухів.
СЕРДИТИЙ ХАРАКТЕР, ДРАТІВЛИВІСТЬ. За темпераментом ХОЛЕРИК, нервовий, збудливий, противний (дитина), з відразливою поведінкою. Хвороби від засмучення, гіркоти, гніву. Надчутливість.
Конституція: сухий, енергійний, зниженого харчування.
ПОГІРШЕННЯ: ВІД РУХУ.
ПОЛІПШЕННЯ: ВІД СПОКОЮ, нерухомості (іммобілізації або притискування хворого місця), ТЕПЛА.
BUFO RANA.
ВІДСТАВАННЯ в психомоторному РОЗВИТКУ ДІТЕЙ. Онанізм. Інфантилізм.
СПАЗМИ, особливо у дітей. ТРЕМОР, ТРЕМТІННЯ, ТИКИ, хвороба і синдром Паркінсона. Хорея. СУДОМИ, схильність до конвульсій.
Порушення мовлення (ЛОГОНЕВРОЗ), ЗАЇКАННЯ.
ЕПІЛЕПСІЯ, ВЕЛИКІ СУДОМНІ та МАЛІ НАПАДИ (абсанси – раптові короткочасні відключення свідомості). Припадок провокує гнів, сильні емоції, статевий акт, сексуальне збудження. Часто напади трапляються уві сні, від перегрівання, в певну фазу місяця, під час місячних, у дітей після переляку або гніву матері. Перед нападом рот широко відкритий, очі розширені, вимовляння слів утруднене.
ГНІЙНО-ЗАПАЛЬНІ ПРОЦЕСИ, з затяжним перебігом (фурункули, панарицій, лімфангоїт, гідраденіт, флегмона, абсцес, гнійний отит, кон’юнктивіт тощо). Смердючий гній. СЕПСИС.
Екзема, дерматит, ПІОДЕРМІЯ, гнійні міхурці на долонній поверхні. Брудний вигляд, неприємний запах, зниження чутливості шкіри.
НОВОУТВОРЕННЯ, бородавки на шкірі, поліпи слизових оболонок (шийки матки, шлунка, кишок, носа тощо).
Хронічний БРОНХІТ, бронхіальна АСТМА, туберкульоз. Кашель із блювотою, кров у мокротинні.
ПОРУШЕННЯ СЕРЦЕВОГО РИТМУ, тахікардія, брадикардія. ГРУДНА ЖАБА (стенокардія).
НАБРЯКИ місцеві та загальні. Лімфостаз, слоновість.
ПОСИЛЕННЯ ЛІБІДО (сексуального потягу). Мастурбація. Імпотенція. Передчасне сім’явиверження.
Порушення менструального циклу. Мастопатія.
Замкнутість характеру. Прагнення до самотності, самозвинувачення. Напади люті. Зниження інтелекту і пам’яті, у тому числі в літньому віці (повернення в дитинство). Несприйняття шуму, музики, яскравого світла.
ВІДЧУТТЯ ІНТОКСИКАЦІЇ. Потреба в алкоголі.
В історії життя пацієнта та історії його родини рак, туберкульоз, епілепсія, важкі спадкові захворювання.
CALCIUM CARBONICUM.
ПОРУШЕННЯ ОБМІНУ КАЛЬЦІЮ у ДІТЕЙ: затримка прорізування зубів, закриття тім’ячка, дисплазія суглобів, у тому числі тазостегнових, рахіт, анемія, викривлення хребта. У ДОРОСЛИХ: остеопороз, погане зрощення переломів, анемія, звичний вивих, підвертання ніг (з іншого боку кальціноз: відкладення солей кальцію, у тому числі в судинах – атеросклероз, остеохондроз, екзостози, деформація суглобів). Ламкість волосся і нігтів, псування зубів. Зменшення (або підвищення) рівня кальцію в крові.
ПОВНОТА (або СХУДНЕННЯ). У дітей «великий живіт і голова, тонкі ноги і шия». Аденоїдні вегетації. ЗБІЛЬШЕННЯ, ущільнення ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ і ЗАЛОЗ. Шкіра набрякла, бліда. ХОЛОДНІ, ВОЛОГІ КІНЦІВКИ.
РОЗЛАДИ ТРАВЛЕННЯ: молоко не засвоюється, зригування, блювання, хронічний або гострий пронос з кислим запахом. Стілець з неперетравленою їжею, білий, як крейда. ПОТЯГ до НЕЇСТІВНИХ РЕЧЕЙ: крейди, вугілля, глини, графіту, фарб. НЕСПРИЙНЯТТЯ МОЛОКА, ПРИСТРАСТЬ до ЯЄЦЬ.
Постійні ЗАСТУДИ. Тривалі, уповільнені ЗАПАЛЕННЯ ЛОР-ОРГАНІВ і ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ: тонзиліт, фарингіт, ларингіт, отит, синусит, бронхіт тощо. ГНІЙНІ ПРОЦЕСИ: абсцеси, фурункули, гідраденіти та інші. Остеомієліт. Захворювання провокує холод, у тому числі холодне питво.
Висипання на шкірі: екзема, АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ (дитячий діатез), часто у вигляді товстих, мокнучих корок. Підвищена ПІТЛИВІСТЬ, особливо голови і кінцівок, при фізичному напруженні, вночі. Кислий запах поту.
ПОЛІПИ слизових оболонок (у носі, вухах, горлі, сечовому міхурі, шийці матки тощо).
Загальна СЛАБКІСТЬ, АНЕМІЯ. Легко виникають СЕРДЦЕБИТТЯ, ЗАДИШКА, запаморочення.
ГІПОТИРЕОЗ (зниження функції щитовидної залози). Патологія паращитовидних залоз у дітей, спазмофілія.
ІНФАНТИЛІЗМ у ЮНАКІВ, надмірний розвиток молочних залоз у чоловіків (гінекомастія), слабкі м’язи, надлишкова підшкірна клітковина. Слабкість ерекції (імпотенція), передчасна еякуляція. Мимовільне нічне сечовипускання (енурез).
Менструації рясні, передчасні, надмірна реакція молочних залоз перед циклом. Безпліддя. БІЛІ густі, як молоко.
УПОВІЛЬНЕННЯ РОЗВИТКУ особистості. Діти пізно починають говорити, читати. ЛІНЬ, НЕРІШУЧІСТЬ, ПОВІЛЬНІСТЬ. «Сидячий спосіб життя». Замкнутість, апатія в поєднанні з турботою про здоров’я. Синдром хронічної втоми. Страх невдачі. Прагматизм, консерватизм, сталість світогляду та здорового глузду.
Мерзлякуватість.
ПОГІРШЕННЯ: від ХОЛОДУ, фізичної НАПРУГИ.
ПОЛІПШЕННЯ: від ТЕПЛА і СПОКОЮ.
CACTUS GRANDIFLORUS.
Сильний БІЛЬ у СЕРЦІ, ВІДЧУТТЯ СТИСНЕННЯ (як лещатами), погіршення від лежання на лівому боці. БІЛЬ ВІДДАЄ в ЛІВУ РУКУ з її отерплістю. Під час БОЛЬОВОГО НАПАДУ СТРАХ СМЕРТІ, тривога, ціаноз шкіри, холод кінцівок (стенокардія, міокардит, вегетативний криз).
Відчуття ТИСКУ в ГРУДЯХ, ГОРЛІ, нестача повітря, СЕРЦЕБИТТЯ (гіпертиреоз, гіпертонічна хвороба з кризами). Гіпертрофія (збільшення) серця. Серцева слабкість (синява обличчя, набряки). Порушення кровообігу: одні частини тіла гарячі, інші холодні. Ревматизм серця, міокардит. Бронхіальна астма.
ВІДЧУТТЯ СПАЗМУ і ПРИПЛИВУ КРОВІ в різних частинах організму (органах): в голові, грудній клітці, серці, горлі, стравоході, кишечнику, статевих органах.
БОЛІ різної локалізації СИЛЬНІ, СТИСКУЮЧІ, СУДОМНІ.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ з відчуттям СТИСКУВАННЯ ГОЛОВИ, ОБЛИЧЧЯ і ОЧІ ЧЕРВОНІ, відчуття жару, тяжкості, пульсації в голові (приплив крові). ЗАПАМОРОЧЕННЯ.
КРОВОТЕЧІ з різних органів (з матки, сечових шляхів, носа, легень, прямої кишки тощо), швидке УТВОРЕННЯ і велика кількість ЗГУСТКІВ.
НЕДОСТАТНІСТЬ ВЕН, геморой, варикозне розширення вен кінцівок.
БОЛІСНІ МЕНСТРУАЦІЇ, ВІДЧУТТЯ ПЕРЕТЯЖКИ МАТКИ мотузкою. Вагинизм. Маткові кровотечі з великою кількістю чорних згустків. Болі в матці зменшуються при посиленні кровотечі.
УРАЖЕННЯ СУГЛОБІВ: біль, відчуття стиснення, неначе вони перетягнуті мотузкою (ревматизм, подагра, артрит тощо).
СТРАХ, СТРАЖДАННЯ, що супроводжують фізичні симптоми. Пригніченість. Сни про насильство, падіння вниз.
ПОГІРШЕННЯ: в 11.00 та в 23.00.
CAMPHORA.
БЕЗПЕРЕРВНИЙ ПРОНОС, ВИСНАЖЕННЯ, ПОХОЛОДАННЯ ТІЛА (холодний подих, піт, виділення), непритомність, блювота. Стілець у вигляді «вареного рису». Судоми (ХОЛЕРА і подібні до неї КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ).
ЗАСТУДА, нежить, бронхіт, запалення легень з ВЕЛИКОЮ КІЛЬКІСТЮ СЛИЗУ (мокротиння), знесилення, особливо в ослаблених пацієнтів (старики, діти).
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ з відчуттям перетягування голови мотузкою.
КЛІМАКС, з приливами жару, але ЖИВІТ і КІНЦІВКИ дуже ХОЛОДНІ, потреба в теплому одязі, водночас бажання розкриватися.
МІНЛИВЕ ЛІБІДО та ПОТЕНЦІЯ: надмірне підвищення статевого потягу (сатиріаз, німфоманія), чергується з його відсутністю, посилення ерекції змінюється імпотенцією.
Прискорене сечовипускання, часті позиви, печія. Неможливість вивести сечу, яка виходить по краплях. Нетримання калу (енкопрез). Закріпи чергуються з проносами.
Відчуття ПАЛІННЯ слизових оболонок і внутрішніх органів без лихоманки. Сильна спрага.
ТРАВМАТИЧНИЙ ШОК, холод тіла, непритомність.
ФАЗНІСТЬ ГОСТРИХ ХВОРОБ: у першій фазі тривога, страх, божевілля, манія, лють. У другій – сонливість, уповільнення пам’яті і мислення. Спочатку спазми, судоми, гарячка, потім – апатія, непритомність, знесилення, похолодання тіла.
«ПРИМХЛИВИЙ ПАЦІЄНТ» який швидко змінює бажання і поведінку.
НАДЧУТЛИВІСТЬ до ХОЛОДУ, мерзлякуватість, але БАЖАННЯ БУТИ РОЗКРИТИМ (холод тіла полегшується холодом).
Підвищена чутливість до препаратів камфори в історії життя, не сприймання її запаху.
ПОЛІПШЕННЯ: від ПРОХОЛОДИ.
CANTHARIS VESICATORIA.
ГОСТРИЙ ЦИСТИТ, ЧАСТІ ПОЗИВИ, іноді безперервні, ГОСТРА БІЛЬ тягнуча, ріжуча, ПАЛІННЯ, СВЕРБІННЯ. При кожному позиві кількість сечі мізерна, в СЕЧІ присутні СЛИЗ, КРОВ, ГНІЙ. Розлади сечовипускання: ВІДХОДЖЕННЯ СЕЧІ ПО КРАПЛЯХ, її нетримання або затримка. Сильна печія до, під час, після сечовипускання. Болі внизу живота, в області нирок і по ходу сечоводів. Сечокам’яна хвороба з нападами кольок і розладами сечовипускання. Гломерулонефрит. Ниркова недостатність. ХВОРОБИ, що супроводжуються ПОДРАЗНЕННЯМ СЕЧОВОГО МІХУРА.
ПРОНОС з КРОВ’Ю і СЛИЗОМ, нестримні позиви (ТЕНЕЗМИ), з болем і печінням у прямій кишці, рефлекторною реакцією сечового міхура. Різке здуття живота, метеоризм. Дизентерія, сальмонельоз, ентерит, тощо.
УРАЖЕННЯ СЛИЗОВИХ ОБОЛОНОК уретри, очей, горла, шлунка, кишок, бронхів з пекучим болем, в’язкими виділеннями, утворенням ерозій.
УРАЖЕННЯ СЕРОЗНИХ ОБОЛОНОК: ЕКСУДАТИВНИЙ (з випотом) ПЛЕВРИТ при пневмонії, серцевій недостатності. БУРСИТ (скупчення рідини в порожнині суглоба). Асцит (рідина в черевній порожнині). Серозний перитоніт. Менінгіт з швидким розвитком симптомів.
УРАЖЕННЯ ШКІРИ: ПОЧЕРВОНІННЯ, МІХУРИ, ПЕЧІЯ, СВЕРБІЖ з серозним або гнійним виділенням (бешиха, термічний і сонячний опік, екзема, гангрена, алергічний дерматит).
Сексуальні проблеми: РІЗКЕ ПІДВИЩЕННЯ ЛІБІДО в обох статей (сатиріаз, німфоманія). Печія, свербіж статевих органів. Часті, хворобливі, іноді без сексуального бажання ерекції. Передчасна єякуляція. Подразнюючі, рясні білі, болісні менструації з темною кров’ю.
Психічні порушення: напади люті, образлива, нахабна, зухвала поведінка, зарозумілість. Еротичні думки і дії. Різко підвищений сексуальний потяг, що не задовольняється від статевого акту. При захворюванні відчай, сильне страждання, марення. Занепокоєння, метушливість.
ШВИДКИЙ РОЗВИТОК будь-якого ЗАПАЛЕННЯ. Жага з відразою до пиття.
ПОГІРШЕННЯ: від ТЕПЛА в будь-якому вигляді.
CAPSICUM ANNUUM.
ВІДЧУТТЯ ПЕРЦЮ (ПАЛІННЯ) на всіх СЛИЗОВИХ ОБОЛОНКАХ (на язиці, в роті, носі, шлунку, прямій кишці, сечівнику, статевих органах тощо).
Хронічна ОСИПЛІСТЬ ГОЛОСУ. Хронічний, ДРАТІВЛИВИЙ, сухий КАШЕЛЬ із палінням у грудях. Напад КАШЛЮ викликає БІЛЬ в ІНШИХ ЧАСТИНАХ ТІЛА: голові, ногах, сечовому міхурі, суглобах. Отит, патологія внутрішнього вуха та соскоподібного відростка. Фарингіт, ларингіт, бронхіт, риніт в хронічній, млявій формі. Гіркий смак мокротиння. Слизова оболонка темно-червона, болюча.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ, ВІДЧУТТЯ що ГОЛОВА ЛУСНЕ від найменшого СТРУСУ (при ходьбі, кашлі). Покращення від підтримки голови руками, на високій подушці, у спокої.
ПОДАГРА: скутість, тріск, біль у суглобах. ЗВИЧНИЙ ВИВИХ. Погіршення від холоду.
УРЕТРИТ, ЦИСТИТ: печія в уретрі. Утруднене сечовипускання (странгурія), часті, безуспішні позиви. Гонорея. Імпотенція.
Печія і біль у прямій кишці. Стілець з тенезмами, слиз і кров у стільці.
Періодична лихоманка з ознобом і жаром.
НАДЛИШОК ВАГИ, млявість тіла, в’ялі, пастозні тканини. ЧЕРВОНІСТЬ ЩІК, кінчика НОСА, очей (розширена мережа капілярів). Шкіра червона, але холодна. Варикозна хвороба вен.
Флегматичний темперамент. Діти незграбні. Мерзлякуватість. Підвищена ВРАЗЛИВІСТЬ, ОБРАЗЛИВІСТЬ, підозрілість, ВПЕРТІСТЬ. Ностальгія. Нав’язливі думки. Неможливість навчання або роботи через інертність мислення. Алкоголізм.
БАЖАННЯ СТИМУЛЯТОРІВ, в першу чергу ПЕРЦЮ, кави, чаю, алкоголю, пива, ПІСЛЯ них ПОГІРШЕННЯ. ЗАГОСТРЕННЯ всіх видів ЧУТЛИВОСТІ.
ПОЛІПШЕННЯ: від ТЕПЛА.
CARBO VEGETABILIS.
Довготривалі ХВОРОБИ з ВАЖКИМ СТАНОМ: хвороби серця, сепсис, онкологія, тощо. Загострені риси і синява обличчя, запалі, тьмяні очі, холод тіла. Слабкий пульс, задишка, прострація, крововиливи на шкірі, втрата чутливості, бажання холодного повітря.
ХОЛОД ТІЛА, шкіри, кінцівок (особливо стоп), дихання, але ПОТРЕБА в ХОЛОДНОМУ ПОВІТРІ та ПИТВІ. Відчуття холоду в серці, шлунку, кишечнику, матці та інших органах. Холодний піт.
СЛАБКІСТЬ ТІЛА (до прострації) і ПСИХІКИ. КОЛАПС, непритомний стан. Виснаженість. Млявість мислення, апатія. Зневіра, безнадія, байдужість, страх, підозри. Втрата пам’яті. Інертність, отупіння, лінь. Безпробудний сон з кошмарами.
Сильне ЗДУТТЯ ЖИВОТА, МЕТЕОРИЗМ, смердючі гази, кишкові КОЛЬКИ. Печія, ВІДРИЖКА їжею. Хронічний пронос або запор із стільцем у вигляді жорстких грудок. Швидке пересичення їжею. Збільшення, чутливість печінки. Похмілля.
ЗАДИШКА, ЗАХРИПЛІСТЬ голосу. Сильна ПОТРЕБА у СВІЖОМУ ПОВІТРІ. Кашлюк. Бронхіальна астма. Бронхіт, рясне, часто гнійне мокротиння.
ПАЛІННЯ шкіри, (особливо підошов), в різних органах (пряма кишка, шлунок, варикозні вени, тощо). Свербіж, сухість, дистрофія, холод шкіри.
КРОВОТЕЧІ (з носа, ясен, легенів, матки, кишок, виразок, гемороїдальних вузлів). КРОВ ТЕМНА (чорна), венозна, витікає пасивно. Просочування крові в тканини, підшкірні крововиливи.
Пародонтоз, кровотеча з ясен.
ВИРАЗКИ ШКІРИ і СЛИЗОВИХ ОБОЛОНОК. Мляві грануляції, хронічне нагноєння. Гангрена.
Уповільнення кровообігу, ВЕНОЗНИЙ ЗАСТІЙ. Розширення підшкірних вен, тромбофлебіт.
Менструації тривалі, кров темна. Подразнюючі білі, часто з домішкою крові.
В історії життя ускладнення інфекційних хвороб, втрата «фізіологічної рідини» (кровотечі, проноси, витікання лімфи), хронічна інтоксикація, у тому числі алкоголізм. Контакт з вуглецевими сполуками.
ПОЛІПШЕННЯ: від ХОЛОДУ (холодного повітря, напоїв, їжі).
CAUSTICUM.
ПАРАЛІТИЧНИЙ СТАН ОРГАНІВ: затримка сечі, закріп. Мимовільне виділення сечі і калу. Втрата голосу (параліч голосових зв’язок). Заїкання. ОПУЩЕННЯ (птоз) ПОВІК. Подвоєння (діплопія) та інші розлади зору. Парез м’язів обличчя. Слабкість кінцівок, тремтіння. ПАРАЛІЧ після ІНФЕКЦІЇ (дифтерія, скарлатина, інші вірусні хвороби) або ІНСУЛЬТУ. Порушення ковтання і мови.
НЕУТРИМАННЯ СЕЧІ від фізичного напруження, кашлю, сміху. Втрата контролю над сечовипусканням. Патологічний осад сечі, надмірна кількість солей сечової кислоти.
СПАЗМИ, СУДОМИ окремих груп м’язів. ПОРУШЕННЯ КООРДИНАЦІЇ РУХІВ. Посмикування. Неврологічні захворювання, епілепсія. Невралгія, в тому числі лицьових нервів, радикуліт. Сильні, кинджальні болі.
ЗАПАЛЕННЯ СЛИЗОВИХ ОБОЛОНОК з рясними, густими, липкими виділеннями (або навпаки, надмірна сухість). Сильне ПАЛІННЯ, відчуття «ВІДКРИТОЇ РАНИ» (начебто слизова оболонка здерта). Печія.
КАШЕЛЬ з ВАЖКИМ ВІДХАРКУВАННЯМ МОКРОТИННЯ, жорсткий, стрясає все тіло, до знемоги. Задуха, печія у грудях. Серцева астма. Кашель полегшується після відхаркування. Припинити напад може ковток крижаної води.
Менструації супроводжуються слабкістю, спазмами, болем. Геморой з гострим болем, набряком, печією.
СКОРОЧЕННЯ СУХОЖИЛЛЯ (контрактури) часто на долоні, плечі, передпліччя. УЩІЛЬНЕННЯ М’ЯЗІВ. Обмеження рухливості, деформація суглобів, болі. КРИВОШИЯ. Біль і скутість у спині.
БОРОДАВКИ, частіше на обличчі, руках, пальцях. ТРІЩИНИ в області рота, носа, сосків, шкіри навколо суглобів, прямої кишки. Опіки з ускладненнями, які довго загоюються.
Безнадія, тривога, страх майбутнього, печаль, істерія. ПІДВИЩЕННЯ ЧУТЛИВОСТІ до шуму, дотику. Здригання від несподіванки. Психічна і фізична ВТОМА.
ПОГІРШЕННЯ: від ХОЛОДУ, сухого, холодного вітру (але при паралічі краще від холоду, який тонізує).
ПОЛІПШЕННЯ: від ТЕПЛА у всіх видах.
CHAMOMILLA MATRICARIA.
Невдоволення, сварливість, РОЗДРАТУВАННЯ, легко спалахує ГНІВ, ЛЮТЬ, ЗЛІСТЬ. ХВОРОБИ, ВИКЛИКАНІ ГНІВОМ і НАВПАКИ (гнів спричиняє хвороби). ВЕРЕДУВАННЯ, ПРИМХИ і АГРЕСІЯ у дітей під час захворювання, особливо при прорізуванні зубів. Надзвичайна ЧУТЛИВІСТЬ до БОЛІ.
Будь-яка БІЛЬ супроводжується ОНІМІННЯМ, викликає надмірну РЕАКЦІЮ з боку ПСИХІКИ. Виникає занепокоєння, метання, тривога, гнів (не може перебувати в ліжку). Дитина заспокоюється тільки на руках.
ВАЖКЕ ПРОРІЗУВАННЯ ЗУБІВ у дітей з проносом, слинотечею, підвищенням температури, потворною поведінкою, безсонням. Зубна біль від теплого пиття, їжі, або при заходженні в тепле приміщення.
ЗЛОВЖИВАННЯ ЛІКАМИ, кавою, стимуляторами, тютюном та їх НАСЛІДКИ. Алкоголізм, наркоманія.
ПРОНОС із запахом сірководню, жовтуватий, зелений, слизовий. Спазматичні болі, білий наліт на язиці, гіркота в роті. ЗДУТТЯ ЖИВОТА. Спрага. Біль в шлунку з відчуттям каменю в ньому, після нападу гніву або страху.
Дуже БОЛІСНІ, збільшені МЕНСТРУАЦІЇ з істеричною поведінкою. МАТКОВІ КРОВОТЕЧІ, зокрема пов’язані з вагітністю. Кров темна, великі чорні згустки, похолодання тіла.
Прискіпливість, примхи при вагітності. Істерія в пологах. «Фальшиві пологи» (тривалі виснажливі провісники). Слабкість родової діяльності, ригідність шийки матки.
БЕЗСОННЯ, СПАЗМИ, СУДОМИ, болі, кашель, пронос тощо, від образи, роздратування, злості (у маленьких дітей, при нападі роздратування і люті у батьків або няньки).
Болісний СУХИЙ КАШЕЛЬ, НЕЖИТЬ із витіканням водянистого слизу і відчуттям, що ніс закладений. Застуда часто виникає в холодні, вітряні дні.
ПОГІРШЕННЯ: після гніву, страху, кави, наркотичних ліків, препаратів ромашки.
ПОЛІПШЕННЯ: від СПЕКИ (крім зубного болю).
CHELIDONIUM MAJUS.
ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ (гепатит, холецистит, жовчнокам’яна хвороба), ЖОВТЯНИЦЯ (у тому числі у новонароджених дітей). ЖОВЧНІ КОЛЬКИ, гострі болі, що прямують з правого підребер’я до спини, особливо відчуваються під ПРАВОЮ ЛОПАТКОЮ. Збільшення, болісність печінки, з відчуттям тиску і тяжкості. Озноб, підвищення температури. БЛЮВОТА, відрижка ЖОВЧЮ. Пронос, стілець схожий на замазку, часто смердючий, блідий або знебарвлений. Жовтий наліт на язиці з відбитками зубів.
ПНЕВМОНІЯ переважно ПРАВОБІЧНА (або поширюється справа наліво), БІЛЬ, що віддає під ПРАВУ ЛОПАТКУ. Гірше від руху, краще від тепла, особливо гарячої їжі і пиття. КАШЕЛЬ у вигляді нападів, УТРУДНЕННЯ ДИХАННЯ при пневмонії, захворюванні печінки. АСТМА, напади бронхіальної обструкції при зміні погоди. Правобічна міжреберна невралгія.
БОЛІ, спазми в ШЛУНКУ, блювота. Гірше від рухів, краще від гарячої їжі. Гастрит, дуоденіт, рефлюкс (зворотній закид) жовчі. Чергування запору і проносу. Поліпоз шлунка і кишок.
Шкіра, в тому числі обличчя має жовтуватий або брудно-сірий колір. СВЕРБІЖ ШКІРИ, виразки. БОРОДАВКИ, кондиломи, папіломи.
Катаракта, кон’юнктивіт, жовтизна склер. Супраорбітальна невралгія.
ХВОРОБИ СУГЛОБІВ: набряк, жар, скутість. Погіршення від рухів, поліпшення від тепла. Одна нога холодна, а друга гаряча.
Невралгічні і ревматичні болі в обличчі, голові, кінцівках, тяжкість, частіше справа. Тремтіння, посмикування. Головний біль при хворобах печінки.
Періодичне підвищення температури, пов’язане із захворюванням печінки або легенів.
Тривога, смуток, пригніченість. Меланхолія («чорна жовч»). «Жовчний характер». Уповільнене мислення. Відраза до спілкування, розумових зусиль. Відчуття роздратування і нудоти.
ПРАВОБІЧНА ПАТОЛОГІЯ.
ПОГІРШЕННЯ: від РУХУ, ЗМІНИ ПОГОДИ.
CHINA (CINCHONA) OFFICINALIS.
ПЕРІОДИЧНА ЛИХОМАНКА (підвищення температури при будь-якій хворобі), ОЗНОБ, ЖАР, ПОТ, ЖАГА до і після нападу. Малярія. Інфекційні і гнійно-септичні захворювання.
НАСЛІДКИ ВТРАТИ «ФІЗІОЛОГІЧНИХ РІДИН» (кровотеч, проносу, блювоти, рясної пітливості, виділень з виразок, нориць, масивного нагноєння, тривалого годування груддю. Набряки, випіт рідини в порожнини тіла).
КРОВОТЕЧІ, особливо хронічні, з будь-яких органів: МАТКОВІ, НОСОВІ, ШЛУНКОВІ, КИШКОВІ, НИРКОВІ тощо. КРОВ зазвичай ТЕМНА. АНЕМІЯ. Знесилення, запаморочення, шум у вухах, зомління. Набряки.
Виснажлива РЯСНА ПІТЛИВІСТЬ, що посилюється при найменшому зусиллі. Шкіра та слизові оболонки бліді, вкрай чутливі до дотику і холодного повітря. Полегшення місцевих симптомів від стискування.
НАБРЯКИ, загальний набряк (анасарка), ВИПІТ РІДИНИ в ПОРОЖНІНИ ТІЛА: асцит, плеврит, перикардит, тощо (втрата фізіологічної рідини для організму).
Метеоризм, сильне ЗДУТТЯ ЖИВОТА. Гірше від фруктів, вина. Сухість у роті, ВТРАТА АПЕТИТУ, або сильний ГОЛОД, особливо вночі. СПРАГА, часто перед і після нападу лихоманки. Відрижка без полегшення. БЛЮВОТА. Рясний, водянистий, чорний ПРОНОС.
ВИСНАЖЕННЯ ТІЛА і ПСИХІКИ, безсоння, апатія, нездатність до розумової роботи.
ПОРУШЕННЯ всіх видів ЧУТЛИВОСТІ. ТИМЧАСОВА СЛІПОТА, нічна сліпота, слабкість зору (астенопія), світлобоязнь (фотофобія). Бачення предметів у жовтому або рожевому світлі. Помилки сприйняття, галюцинації. Загострення нюху. Гіркота в роті. Дзвін у вухах, не сприйняття звуків, дотику, холодного повітря.
НЕВРАЛГІЇ. Спазми, судоми. Імпотенція.
Чітка ПЕРІОДИЧНІСТЬ СИМПТОМІВ: підвищення температури, болю, кровотеч тощо.
ПОГІРШЕННЯ: ВІД ЇЖІ, ХОЛОДУ, ПРОТЯГІВ, опівночі. ПОЛІПШЕННЯ: ВІД ТЕПЛА і СПОКОЮ.
CIMICIFUGA (ACTEA) RACEMOSA.
ЖІНОЧІ ХВОРОБИ: ПЕРЕДМЕНСТРУАЛЬНИЙ СИНДРОМ у вигляді різноманітних скарг: болів внизу живота і голови, серцебиття, запаморочення, поганого настрою, дратівливості, тощо. ПОРУШЕННЯ менструального ЦИКЛУ, БОЛІСНІ МІСЯЧНІ, гормональне БЕЗПЛІДДЯ, ВИКИДНІ. ПАТОЛОГІЧНИЙ КЛІМАКС. Опущення статевих органів.
Захворювання, що виникають або загострюються циклічно, разом із менструальним циклом: бронхіальна астма, серцево-судинні розлади, епілепсія тощо.
Різноманітні скарги при вагітності. Слабкість родової діяльності: озноб, тремтіння, спазми, істерія, уповільнене відкриття та ригідність (затвердіння) шийки матки. ПОЧАТОК ХВОРОБИ ПІСЛЯ ПОЛОГІВ.
Захворювання сполучної тканини: РЕВМАТИЗМ у всіх проявах: БОЛІ в СУГЛОБАХ, М’ЯЗАХ, ХРЕБТІ, васкуліт (ураження судин), ураження серця, хорея. Обмінні порушення, подагра, колагенози. Болючість остистих відростків хребців, викривлення шиї і хребта. Часті АНГІНИ і тонзилектомія в історії життя. Затверділа шийка матки, що перешкоджає пологам.
Невралгії різних нервів, зокрема ціліарна невралгія, люмбаго. Посмикування, спазми, конвульсії, тремтіння, отерплість. Безсоння. Озноб. Занепад сил. Мігрень.
НЕВРІВНОВАЖЕНІСТЬ, швидкі, несподівані ЗМІНИ НАСТРОЮ (циклотимія). Маніакально-депресивні стани. ІСТЕРІЯ. Відчуття втрати розуму від надлишку почуттів. НЕРВОВИЙ СТАН, тривога. Погіршення від голоду, перед менструацією. Артистична поведінка, «гра на публіку». ШВИДКИЙ ТЕМП МОВИ.
Швидка ЗМІНА (чергування) фізичних і психічних СКАРГ: чергування протилежних симптомів, запору і проносу, важкості та легкості, смутку та ейфорії.
ЗЛОВЖИВАННЯ ліками, спиртним, кавою, чаєм, різними стимуляторами.
ЛІВОБІЧНІСТЬ СИМПТОМІВ: головного болю, невралгії, артриту, мастопатії тощо.
ПОГІРШЕННЯ: ВІД ГОЛОДУ, ПЕРЕД МЕНСТРУАЦІЄЮ, від холоду.
ПОЛІПШЕННЯ: після їжі і після початку місячних.
CINA ARTEMISIA.
ГЛИСТОВІ ІНВАЗІЇ (зазвичай круглі глисти, особливо аскариди): біль навколо пупка, мінливий апетит, скрипіння зубами, особливо уві сні (бруксизм). Дитина постійно ковтає слину, колупає в носі, чухає анальний отвір. Гельмінти в стільці, в аналізі калу.
БОЛІ в ЖИВОТІ у ДІЛЯНЦІ ПУПКА, часто при гельмінтозі. Дитина переважно спить на животі. ПОРУШЕННЯ АПЕТИТУ: його відсутність або сильний голод. ЗДУТТЯ ЖИВОТА. Блювота і пронос відразу після їжі. Кислий запах з рота, блювоти, стільця.
ХРОНІЧНА ЗАСТУДА, що змінюється розладом травлення (болі в кишечнику, пронос, тощо). Збільшення і болісність лімфатичних вузлів: підщелепних, шийних, пахвових і внутрішніх (на брижі кишок – мезаденіт).
СУДОМИ, СІПАННЯ, як реакція на підвищення температури, стрес, покарання. Внутрішня гідроцефалія, закидання голови, головні болі, непритомність. Епілепсія. Тики. Хорея.
Сухий, СПАЗМАТИЧНИЙ КАШЕЛЬ. Кашлюк. Бронхіальна астма.
КОСООКІСТЬ (часто пов’язана з наявністю глистів). Анізокорія (різна ширина зіниць). Перенапруження очей від читання. Бачення предметів у зеленому або жовтому світлі.
ПІДВИЩЕНА ЧУТЛИВІСТЬ: болісність шкіри, нестерпність дотику, непереносимість розчісування волосся. Несприйняття уваги, погляду, ласки.
Раптові підйом високої температури, озноб з жагою.
НІЧНИЙ НЕСПОКІЙ, скрикування, розмова уві сні. Збудження, тривога, скарги. Примхливість, вибагливість, вередування у дітей. Помилки сприйняття. Загальмованість або агресивність (епілепсія). Галюцинації. Алкоголізм. Виснаження.
БЛІДІСТЬ ОБЛИЧЧЯ, СИНЯВА під очима, навколо носа і губ. ПОГІРШЕННЯ: від СОНЦЯ, СПЕКИ.
COFFEA CRUDA.
Надмірне (патологічне) ЗАГОСТРЕННЯ всіх видів ЧУТЛИВОСТІ: зору, слуху, нюху, дотику. НЕСТЕРПНІСТЬ БОЛЮ. Надмірна і невчасна АКТИВНІСТЬ РОЗУМУ, «скупчення ідей». Фантазії, безсоння, нервове збудження, екзальтована поведінка. ВЕСЕЛОЩІ і ЕНТУЗІАЗМ, НЕ АДЕКВАТНІ РЕАЛЬНОСТІ («лихоманка щастя»). Мінливий настрій (сміх легко переходить у сльози і навпаки), ІСТЕРІЯ.
НАСЛІДКИ СТРЕСУ, особливо несподіваного, навіть позитивного (сюрпризів, подарунків). Сильні ПЕРЕЖИВАННЯ, часто БЕЗ серйозних ПРИЧИН. Емоційне і фізичне знесилення. Синдром хронічної втоми. Відчай, страждання, страх смерті.
БЕЗСОННЯ через наплив думок та ідей, радісне збудження замість сну.
Сильне СЕРЦЕБИТТЯ. ПОЧЕРВОНІННЯ ОБЛИЧЧЯ при найменшому ХВИЛЮВАННІ або НАПРУЗІ.
Підвищення функції щитовидної залози (ГІПЕРТИРЕОЗ).
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ, часто однобічний, в одній точці, з припливом крові.
Лихоманка, озноб, відчуття жару.
Зубні болі, важке прорізування зубів (судоми, пронос). Запалення периферичних нервів (НЕВРАЛГІЇ), зокрема трійчастого нерва, з нестерпними больовими відчуттями.
Судоми (особливо у дітей), посмикування, тремтіння кінцівок, неможливість утримати предмет в руках, «підгинання» колін.
СУХІСТЬ та СВЕРБІЖ ШКІРИ. Висипка лишайного характеру.
Мінливий апетит, раптово виникаюча СПРАГА, ГОЛОД, ПОТРЕБА КУРИТИ у будь-який час доби.
БОЛІСНІ МЕНСТРУАЦІЇ, біль здається нездоланним. Підвищення лібідо. Вагінізм. Нестерпність гінекологічного огляду, тампонів, гігієнічних прокладок.
Підвищена емоційність, розвинена уява, активність, поспішність, мінливість настрою, схильність впадати як в ейфорію, так і у відчай.
В історії життя НЕСПРИЙМАННЯ або ЗЛОВЖИВАННЯ КАВОЮ, а також снодійними і заспокійливими засобами, психічні перевантаження. У родичів часто зустрічається гіпертонічна хвороба, залежність від кави).
ПОГІРШЕННЯ: від сильних ЗОВНІШНІХ ПОДРАЗНИКІВ, після ХВИЛЮВАННЯ, від АЛКОГОЛЮ, холодного вітру (протягу).
ПОЛІПШЕННЯ: у СПОКОЇ, теплі.
COLCHICUM AUTOMNALE.
БОЛІ в СУГЛОБАХ, ПОГІРШЕННЯ від РУХУ, ХОЛОДУ, вогкості, ПОКРАЩЕННЯ від місцевого і загального ТЕПЛА, спеки, укутування. ПОДАГРА: підвищення сечової кислоти в крові, сильні болі особливо в пальцях ніг, дратівливість, депресія. РЕВМАТИЗМ: болі, скутість, слабкість м’язів, СИМПТОМИ ПЕРЕМІЩУЮТЬСЯ від одного суглоба до іншого, знизу вгору або, навпаки, з одного боку тіла на іншу. НАБРЯКИ КИСТЕЙ і СТОП.
Гострий ГАСТРИТ та ЕНТЕРИТ: біль, печія, нудота, блювота, відрижка. Не сприймання запахів, зокрема їжі. Відраза, ПОГІРШЕННЯ від ЇЖІ. Здуття живота. Відчуття сильної печії і в той же час холоду в шлунку. Спазми, кишкові кольки, покращення від згинання, погіршення від рухів. Пронос, часто з сильними болями і спазмами, кров, слиз в калі. Дизентерія.
Ревматизм, міокардит, перикардит, серцебиття, відчуття тиску в ділянці серця.
НАКОПИЧЕННЯ РІДИНИ у черевній порожнині (асцит), перикарді, плеврі і серозних порожнинах, зовнішні набряки, загальний набряк тіла (анасарка).
СЕЧОКИСЛИЙ ДІАТЕЗ, цистит: ПЕЧІЯ, ЧАСТІ ПОЗИВИ до сечовипускання. Патологічний ОСАД сечі, наявність у сечі білку, лейкоцитів, еритроцитів, сечової кислоти. Шкіра схожа на віск, при натисненні залишається відбиток. Гломерулонефрит, ниркова недостатність.
СЛАБКІСТЬ, знесиленість, виснаження, відчуття інтоксикації, розбитості у всьому тілі. Пітливість. Параліч кінцівок. Мерзлякуватість, чутливість до холоду.
ПЕРЕВТОМА від занять, особливо нічних. ДЕПРЕСІЯ, ДРАТИВЛИВІСТЬ, погана пам’ять, відсутність концентрації. Підвищена чутливість до болю і зовнішніх подразників.
Зубні болі, розпушення, пухкість ясен. Пародонтоз.
Головні болі, пов’язані з ревматизмом, відчуття жару, тиску.
Ураження очей у пацієнтів з ревматизмом. Ірит.
ПОГІРШЕННЯ: від ХОЛОДУ, ВОГКОСТІ, РУХУ.
COLOCYNTHIS CUCUMIS.
КИШКОВА КОЛЬКА, БОЛІ в ЖИВОТІ, зокрема у немовлят та новонароджених. Інтенсивні, різки НАПАДИ БОЛІ: ріжучі, спазматичні, нестерпні, часто з блювотою і проносом (дизентерія, ентерит, коліт, харчове отруєння тощо). ПОЛЕГШЕННЯ від «ЗГИНАННЯ НАВПІЛ», або СТИСКУВАННЯ ЖИВОТА (лежачи на животі). Спрага.
ПРОНОС ГОСТРИЙ і ХРОНІЧНИЙ. Жовтий слиз в калі. Тенезми (безперервні болісні позиви до стільця). Пронос спричиняє харчове отруєння, інфекція, а також злість, обурення, образа. Несприйняття крохмальної їжі (картопля).
Знесилююча болісна БЛЮВОТА при харчовому отруєнні, інфекції, токсикозі вагітності.
НАСЛІДКИ ГНІВУ, ДОСАДИ, РОЗДРАТУВАННЯ: радикуліт, кишкова колька, пронос тощо. Біль супроводжується онімінням, відчуттям стиснення. Неспокій, тривога, крики від болі.
НЕВРАЛГІЧНІ БОЛІ, дуже ІНТЕНСИВНІ з отерплістю, вздовж нервових стовбурів та волокон, в обличчі, очах, спині, тощо. Сильні головні болі з відчуттям розривання голови. Біль супроводжує неспокійна поведінка, страждання. ЛИЦЬОВА НЕВРАЛГІЯ, у вигляді нападів, покращення від спеки, тиску, погіршення після холоду, досади, гніву. РАДИКУЛІТ (ішіас), частіше праворуч, болі зменшуються від спеки, сильного тиску та масажу, посилюються лежачи.
БОЛІСНІ МЕНСТРУАЦІЇ, краще від згинання (часто лежачи на боці, притиснувши ноги до живота). Синдром тазового болю (больові відчуття без ураження органів).
Часте, болісне сечовипускання.
Болісні судоми. Спазми, напруження, посмикування м’язів.
Зарозумілість, уразливість, схильність до образ і засмучення. Дратівливість, нестерпність заперечень, постійне незадоволення, Синдром хронічної втоми.
ПОГІРШЕННЯ: ввечері, від ГНІВУ, ДОСАДИ, ОБРАЗИ.
ПОЛІПШЕННЯ: від СТИСКУВАННЯ хворого місця, місцевого тепла, спеки, кави.
CONIUM MACULATUM.
НОВОУТВОРЕННЯ, у формі ЩІЛЬНИХ ОКРЕМИХ ВУЗЛІВ, найчастіше в ЕНДОКРИННИХ ОРГАНАХ (щитовидна залоза, молочні залози, яєчники, матка, передміхурова залоза, яєчка), ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛАХ і ШЛУНКУ.
Вузловий ЗОБ, тиреотоксикоз, мікседема.
ОЖИРІННЯ, зокрема ендокринного походження, стриї (розтяжки) на шкірі. Хвороба та синдром Іценка-Кушинга.
ПОРУШЕННЯ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ, БЕЗПЛІДДЯ. Склерополікістоз яєчників. ВІРІЛІЗАЦІЯ: жінки схожі на чоловіків (розвинена мускулатура, «чоловічий таз», ріст волосся за чоловічим типом, відсутність жіночої талії, чоловіча хода). МАСКУЛІНІЗАЦІЯ: чоловіки схожі на жінок (гінекомастія – надмірний розвиток молочних залоз, не розвинена мускулатура, вузькі плечі, широкі стегна, рідке зростання вусів і бороди, хода «від стегна»). Патологічний КЛІМАКС з утворенням «клімактеричного горбка» (відкладення підшкірного жиру над 7-м шийним хребцем).
Зниження або підвищення статевого потягу. ІМПОТЕНЦІЯ. Тривале сексуальне утримання або ексцеси, як причина психічних і фізичних недуг.
ТРАВМА (забій) тканин, особливо ГОЛОВНОГО, СПИННОГО МОЗКУ, КУПРИКА, МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ та її НАСЛІДКИ (ущільнення, пухлини, гіпертонія, головний біль, психічні розлади тощо).
МАСТОДИНІЯ (біль у молочних залозах), різкий біль і затвердіння молочних залоз перед місячними. МАСТОПАТІЯ: окремі щільні вузли в грудях (часто після травми). Гінекомастія, зокрема у підлітків.
ВИСХІДНИЙ ПАРАЛІЧ І ВТРАТА ЧУТЛИВОСТІ (ураження просувається від низу доверху). Слабкість ніг, нестійка хода, ПОРУШЕННЯ КООРДИНАЦІЇ. ОТЕРПЛІСТЬ, холод, вологість кінцівок. Утруднення (затримка) сечовипускання, імпотенція. Порушення мозкового кровообігу, інсульт. ЗАПАМОРОЧЕННЯ при повертанні голови, або повороті в ліжку. Головні болі, світлобоязнь, порушення зору, мови, пам’яті.
Сильний, сухий, нескінченний кашель.
«Мармурова шкіра» (прозорі ділянки з судинами, що просвічують).
УСКЛАДНЕННЯ від ГОРМОНІВ, особливо від кортикостероїдів, СИНДРОМ ІЦЕНКО-КУШИНГА.
КОНСЕРВАТИЗМ МИСЛЕННЯ. Фіксовані ідеї, боязнь всього нового, відраза до навчання, знань. «Застиглий розум». Депресія. ПЕРЕДЧАСНА СТАРІСТЬ. СЛАБОУМСТВО.
ПОГІРШЕННЯ: від АЛКОГОЛЮ, МОЛОКА, яскравого світла.
CUPRUM METALLICUM.
СУДОМИ, НАПАДИ КОНВУЛЬСІЙ (епілепсія і подібні до неї захворювання, істерія): спочатку виникає тягнуче відчуття в м’язах, великі пальці рук притягуються до долоні, потім реагують пальці ніг і виникають судоми кінцівок. СУДОМИ в ЛИТКОВИХ М’ЯЗАХ, частіше вночі, при вагітності, після фізичних перевантажень.
ЕПІЛЕПСІЯ, крик при падінні, мимовільне виділення сечі і калу, судоми починаються з кінцівок.
ПОСМИКУВАННЯ, СПАЗМИ. Спазм кисти у музикантів, писальний спазм.
ТРЕМТІННЯ всього тіла, кінцівок, рук. Слабкість. Скрип зубами уві сні (бруксизм).
СУДОМНИЙ КАШЕЛЬ (кашлюк, ларингіт, трахеїт), майже до зупинки дихання і посиніння, часто супроводжується судомами м’язів. Полегшення від ковтка холодної води. СПАЗМАТИЧНЕ ДИХАННЯ (астма), задишка. Гучні хрипи і ВІДЧУТТЯ сильного СТИСНЕННЯ в ГРУДЯХ.
СПАЗМ СФІНКТЕРІВ (прямої кишки, сечового міхура).
БОЛІСНІ МЕНСТРУАЦІЇ зі СПАЗМАМИ по всьому тілу. Безпліддя. Фригідність.
Сильні ГОЛОВНІ БОЛІ зі СПАЗМАМИ, посмикування очних яблук. Параліч язика, спазми глотки, втрата голосу (полегшення від ковтка холодної води).
СПАЗМ ШЛУНКА, КИШКОВІ КОЛЬКИ. ПРОНОС (дизентерія, сальмонельоз, ентерит, холера, тощо) з рясним стільцем і блювотою. Судомна блювота. Холод тіла, посмикування, судоми і спазми тіла.
СУДОМИ і посмикування після «ПРИГНІЧЕННЯ» ВИСИПКИ або ВИДІЛЕНЬ (сечі, менструації, білі, поту), після гніву, сильних емоцій, особливо у дітей. ІНТЕНСИВНІСТЬ, МІНЛИВІСТЬ, РАПТОВІСТЬ СИМПТОМІВ.
Нервозність, імпульсивність, метушливість, метання, неспокій. Хронічна втома. Відсутність контролю над поривами любові і ненависті. Посмикування, здригування.
ПОГІРШЕННЯ: від дотику, в молодик.
ПОЛІПШЕННЯ: від холодного пиття, здавлювання хворої частини.
DIGITALIS PURPUREA.
СЛАБІСТЬ СЕРЦЯ, недостатність кровообігу, СИНЯВІСТЬ (ціаноз) ШКІРИ і слизових оболонок, ОБЛИЧЧЯ, ГУБ, НІГТІВ. Глухість серцевих тонів, гіпертрофія (збільшення) серця. Периферичні набряки. ЗАДИШКА. Погіршення від рухів. БРАДИКАРДІЯ (уповільнення пульсу) або АРИТМІЯ (раптові прискорення і уповільнення пульсу, випадіння ударів). Особливий симптом – ЗДАЄТЬСЯ, що СЕРЦЕ ЗУПИНИТЬСЯ із страхом, слабкістю, запамороченням, холодним потом на лобі, неможливістю поворухнутися. Органічні та функціональні захворювання серця.
НАБРЯКИ МІСЦЕВІ та ЗАГАЛЬНІ. Випіт рідини в порожнині тіла: черевній порожнині (асцит), скупчення рідини в серцевій сумці (гідроперикард), в плевральній порожнині (ексудативний плеврит).
ОЛІГУРІЯ (зменшення кількості сечі), темний колір сечі. ЗАТРИМКА СЕЧІ, ЗБІЛЬШЕННЯ ПРОСТАТИ (аденома, простатит). ПОДРАЗНЕННЯ СЕЧОВОГО МІХУРА, часте, болісне сечовипускання з позивами, особливо в положенні стоячи і вночі. Цистит.
Часті ПОЛЮЦІЇ (мимовільні сім’явипорскування) уві сні.
Затримка місячних з вікарними (замість менструації) кровотечами, здебільшого з носу.
ЖОВТЯНИЦА, ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕЧІНКИ. Знебарвлений стілець, набряки, брадикардія (інфекційний, токсичний гепатит, цироз печінки).
Постійна нудота і блювота, у тому числі при вагітності.
Бачення предметів у жовтому або зеленому світлі, косоокість, подвоєння зору (диплопія), галюцинації.
Асфіксія новонароджених.
ЗНЕСИЛЕННЯ, прострація, непритомність.
СТРАХИ, пригнічений настрій, печаль, ТРИВОГА. Страх смерті у зв’язку з хворобою. Гострий страх у вигляді нападів, часто в поєднанні з серцевими симптомами.
ПОГАНИЙ СОН, СТРАХІТТЯ, сни про падіння у прірву. Відчуття задухи або зупинки серця змушує прокидатися серед ночі.
У минулому «зловживання життям»: алкоголь, стимулятори, азартні ігри, сексуальні ексцеси тощо.
ПОГІРШЕННЯ: від лежання на лівому боці, вживання стимуляторів, від руху.
DROSERA ROTUNDIFOLIA.
КАШЕЛЬ: СПАЗМАТИЧНИЙ, СУХИЙ, у ВИГЛЯДІ НАПАДІВ. Кашель непереборний, хрипкий, гавкаючий, різкий. Напад кашлю часто закінчується блювотою. ВІДЧУТТЯ «ДРЯПАННЯ», «ЛОСКОТАННЯ», перешкоди в ГОРЛІ. ОБЛИЧЧЯ звичайно бліде, при нападі кашлю СТАЄ ЧЕРВОНИМ, згодом із синявою. Кашель спричиняє (або погіршує) холодне питво і їжа, розмова, сміх, плач, фізичні зусилля, хвилювання. Погіршення від куріння, спиртного, після укладання в ліжко, після півночі. КАШЛЮК, ЛАРИНГІТ (зокрема стенозуючий ларинготрахеїт), ФАРИНГІТ, бронхіальна АСТМА, кір, бронхіт, туберкульоз легенів.
СУХІСТЬ НОСА, РОТА, ГЛОТКИ, ТЯГУЧИЙ СЛИЗ. Гнильний смак у роті. Захриплість. Хропіння уві сні. ПОДРАЗНЕННЯ ГОРТАНІ, спазми, печія, гострі колючі болі. Горло фіолетове або темно-червоне.
СПАЗМИ ПОРОЖНИСТИХ ОРГАНІВ: гортані (ларингостеноз, втрата голосу, заїкання), бронхів (задуха з кашлем, відчуття перешкоди для дихання в грудях, астма), стравоходу (утруднення в ковтанні їжі), кишок (кишкові кольки).
РОЗЛАДИ ТРАВЛЕННЯ: нудота, блювота, пронос з болями в животі. Слиз і кров у калі. Блювота після кашлю. Виснаження.
БОЛІ в СУГЛОБАХ і М’ЯЗАХ, як від ЗАБОЮ. Спазми м’язів кистей рук. Судоми, посмикування, сонливість. Запаморочення, схильність падати на лівий бік.
РІЗКІ, РАПТОВІ, стріляючі БОЛІ, в голові, грудях, очах, животі, особливо при КАШЛІ.
КРОВОТЕЧІ з НОСА вранці, при нахилах голови, при КАШЛІ. Кров у слині, слизу, мокротинні, калі.
Сверблячі висипки, що роз’їдають шкіру. Кір.
Порушення менструального циклу. Болісні місячні.
ЗАНЕПОКОЄННЯ, ТРИВОГА, підозрілість, страх самотності. Манія переслідування. Не може довго займатися однією справою.
В історії життя часті застуди, туберкульоз, легеневі і носові кровотечі.
ПОГІРШЕННЯ: ВНОЧІ.
DULCAMARA.
ЗАХВОРЮВАННЯ після ЗМІНИ ПОГОДИ з СУХОГО ТЕПЛА на СИРИЙ ХОЛОД. НАЙМЕНШЕ ОХОЛОДЖЕННЯ, вплив холоду у спекотну погоду (кондиціювання, протяги, холодні напої) ВИКЛИКАЄ ЗАСТУДУ: нежить, ангіну, ларингіт, отит, бронхіт, міозит, артрит, цистит, гастроентерит, невралгію, параліч, збільшення лімфатичних вузлів тощо.
БОЛІ в СУГЛОБАХ та М’ЯЗАХ, як від забою. РЕВМАТИЗМ, АРТРИТ, МІОЗИТ, почервоніння і набряк суглобів. Погіршення вночі, у спокої. Туга рухливість шиї, спини після застуди.
ЗАПАЛЕННЯ органів СЕЧОВИВІДНОЇ СИСТЕМИ (нирок, чашково-мискової системи, сечового міхура, сечівника). Постійні позиви, гній, кров у сечі. Причина – сирий холод після сухого тепла. На холоді часте бажання мочитися.
ЗАПАЛЕННЯ НОСА, ВУХ, ГОРЛА, ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ після застуди з рясними, густими, гнійними виділеннями.
ПРОНОС від раптової зміни погоди, переохолодження, восени, відновлюється від кожного охолодження. Стілець мінливого характеру.
НЕВРАЛГІЯ, в тому числі лицьова, параліч м’язів, сечового міхура від переохолодження.
СІННА ЛИХОМАНКА (алергічний риніт) погіршення від свіжого повітря, часто в кінці літа. Непереносимість свіжоскошеної трави, сіна, цвітіння трав.
ШКІРЯНІ ВИСИПКИ: виразки, пухирці, лупа, скоринки, ГЕРПЕС, ОПЕРІЗУЮЧИЙ ЛИШАЙ. Ураження ВОЛОСИСТОЇ ЧАСТИНИ ГОЛОВИ, струпи. Свербіж, що не полегшується розчісуванням. ЕКЗЕМА, яка загострюється від холоду (зміни погоди).
ПОГІРШЕННЯ: від ХОЛОДУ, навесні, восени, в місцевості з різким перепадом температури протягом доби.
ПОЛІПШЕННЯ: від стабільної ТЕПЛОЇ і СУХОЇ ПОГОДИ.
ECHINACEA PURPUREA.
ТРИВАЛІ, уповільнені, хронічні ЗАХВОРЮВАННЯ, хронічні ГНІЙНІ ПРОЦЕСИ різної локалізації: фурункульоз, карбункули, абсцеси, панарицій, гнійні виразки. Нагноєння лімфатичних вузлів. Гнійний гайморит, отит, ангіна, бронхіт. Імунодефіцити. Пролежні. СЕПСИС (загальна гнійна інфекція).
ОПІКИ, ОБМОРОЖЕННЯ. Наслідки укусів отруйних змій і комах.
УСКЛАДНЕННЯ ЩЕПЛЕНЬ.
ХРОНІЧНІ ІНФЕКЦІЇ, ПОСТІЙНІ ЗАСТУДИ. Дитячі інфекції у дорослих. ХРОНІЧНЕ ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ, озноб, слабкість.
НАСЛІДКИ тривалого застосування АНТИБІОТИКІВ. ГРИБКОВІ УРАЖЕННЯ. Дисбактеріоз кишок, піхви.
Знесилення, втома, РОЗУМОВЕ і ФІЗИЧНЕ ВИСНАЖЕННЯ. ВІДЧУТТЯ розбитості, ІНТОКСИКАЦІЇ. Біль у всьому тілі. Запаморочення. Синдром хронічної втоми.
Пригніченість, дратівливість, депресія. Нестерпність інакомислення, несприйняття навчань. Сонливість вдень і безсоння вночі. Страхітливі сни.
УРАЖЕННЯ СЛИЗОВИХ ОБОЛОНОК: ЕРОЗІЇ, ВИРАЗКИ шлунка, кишок, шийки матки тощо. Стоматит, зокрема виразковий, з схильністю до нагноєння, слинотеча, неприємний запах з рота. Пародонтоз.
ХРОНІЧНИЙ ПРОНОС. Втрата апетиту, нудота, блювота, схуднення. Болі в пупковій області, що змушують згинатися.
Підвищена чутливість шкіри, особливо в області шиї, синюшне забарвлення (ціаноз). ХРОНІЧНА КРОПИВ’ЯНКА. Трофічні виразки з нагноєнням.
Сильний головний біль.
Грибковий та бактеріальний кольпіт, ендоцервіцит, подразнюючі білі. Ерозія шийки матки, яка постійно поновлюється.
Імпотенція. Передчасне сім’явипорскування.
ПОГІРШЕННЯ: після роботи, їжі.
ПОЛІПШЕННЯ: у спокої.
EUPHRASIA OFFICINALIS.
ЗАПАЛЕННЯ ОЧЕЙ: ПОЧЕРВОНІННЯ, рясні, їдкі, ВОДЯНИСТІ або ГНІЙНІ ВИДІЛЕННЯ з очей. СУХІСТЬ, ПЕЧІЯ, СВЕРБЛЯЧКА, ріжучі болі, ВІДЧУТТЯ ПІСКУ в очах, ПЕКУЧІ СЛЬОЗИ. СВІТЛОБОЯЗНЬ. Набряк і СКЛЕЮВАННЯ ОЧЕЙ. Запалення всіх тканин ока. Виразка, помутніння рогівки (зокрема після травми). Потовщення кон’юнктиви. Опущення (птоз) верхньої повіки, часто після застуди.
ГОСТРИЙ НЕЖИТЬ з чханням, виділення текучі, рясні, сльозотеча. Набряк слизової оболонки носа (порушення носового дихання). Застуда, вірусний та алергічний риніт.
Вологий КАШЕЛЬ з хрипами у грудях, рясним МОКРОТИННЯМ, сльозотечею, погіршенням опівдні. ОХРИПЛІСТЬ голосу.
Вірусні інфекції, грип, кір, коклюш, скарлатина. Рясні подразнюючі сльози, світлобоязнь, нежить, головний біль, подразнення гортані, глотки, кашель. Озноб, лихоманка, пітливість.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ, як від забою, колючий, рвучий, у супроводі нежитю і очних симптомів.
Болісні, короткі, мізерні місячні. Затримки і зупинка менструального циклу (аменорея).
ПОГІРШЕННЯ (для запалення очей і нежиті): холодне повітря і вітер.
FERRUM METALLICUM.
АНЕМІЯ, особливо ЗАЛІЗОДЕФІЦИТНА, гіпохромна: ЗНИЖЕННЯ ГЕМОГЛОБІНУ, заліза і феритину в плазмі крові при нормальній або трохи зниженій кількості еритроцитів. Пригнічення кровотворення. БЛІДІСТЬ, обличчя, губ, шкіри, слизових оболонок.
СЛАБКІСТЬ, млявість, схуднення, СЕРЦЕБИТТЯ, пульсація судин. РАПТОВІ ПРИПЛИВИ КРОВІ (РУМ’ЯНЕЦЬ НА тлі БЛІДОСТІ) до голови, обличчя, грудей, від сорому, збентеження, болю, руху. Відчуття ЖАРУ. Кінцівки навперемінку то холодні, то гарячі.
КРОВОТЕЧІ ЯСКРАВО-ЧЕРВОНОЮ КРОВ’Ю: маткові, носові, легеневі, кишкові, з сечових шляхів тощо. Анемія після втрати крові.
НОСОВА КРОВОТЕЧА, часто від сякання, чхання, при підвищеній температурі, головному болю.
КРОВОХАРКАННЯ: бронхіт, бронхоектатична хвороба, туберкульоз легенів.
КРОВОТОЧИВІСТЬ ЯСЕН, ДІАРЕЯ і БЛЮВОТА з КРОВ’Ю (виразкова хвороба, дизентерія), ГЕМОРОЙ з КРОВОТЕЧЕЮ. Мінливий апетит, бажання неїстівних речей (анемія).
МАТКОВІ КРОВОТЕЧІ. Рясні менструації яскравою кров’ю, порушення циклу. Безпліддя. Викидні. Патологічний клімакс.
КРОВОТЕЧІ з СЕЧОВИХ ШЛЯХІВ: сечокам’яна хвороба, гострий цистит. Імпотенція.
ЛИХОМАНКА (підвищення температури), з яскравим рум’янцем на тлі блідості, холодними кінцівками, гарячим обличчям. Рясна, виснажлива пітливість, озноби.
СУДИННІ ПУХЛИНИ (гемангіоми). Судинні «зірочки» на тілі (телангіоектазії). Варикозне розширення вен.
Ревматизм, запалення суглобів (АРТРИТ): ЯСКРАВЕ ПОЧЕРВОНІННЯ, НАБРЯК, біль, туга рухливість. Процес швидко переміщується від суглоба до суглобу.
ПОЛІПШЕННЯ: від ПОВІЛЬНОГО РУХУ.
FOLLICULINUM.
ЗНИЖЕННЯ рівня ЕСТРОГЕННИХ ГОРМОНІВ (зокрема в сироватці крові): інфантилізм (ЗАТРИМКА РОЗВИТКУ) МАТКИ і ВТОРИННИХ СТАТЕВИХ ОЗНАК. ПІЗНЯ ПОЯВА ПЕРШОЇ МЕНСТРУАЦІЇ. ПОРУШЕННЯ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ, зазвичай мізерні, короткі місячні із затримками. Ювенільні кровотечі. ГОРМОНАЛЬНЕ БЕЗПЛІДДЯ. Синдром виснаження яєчників.
ПЕРЕДМЕНСТРУАЛЬНИЙ СИНДРОМ (головний, серцевий біль, отерплість, запаморочення, дратівливість, сльози, депресія, набряки тощо). Сильна РЕАКЦІЯ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ на МІСЯЧНІ.
ЗАГРОЗА ПЕРЕРИВАННЯ ВАГІТНОСТІ на малих строках.
ВИСИПКА на ШКІРІ у вигляді прищів (особливо в період статевого дозрівання), що посилюються перед менструацією.
Патологічний (передчасний) КЛІМАКС: типові напливи жару, або болі в серці, астма, алергія і інші симптоми при клімаксі.
ОСТЕОПОРОЗ.
ЗБІЛЬШЕННЯ рівня ЕСТРОГЕННИХ ГОРМОНІВ (зокрема в сироватці крові): фіброміома матки, гіпертрофія й поліпоз ендометрію.
«Відстрочений клімакс». Клімактеричні маткові кровотечі. Підвищення сексуальності в період менопаузи.
МАСТОПАТІЯ.
ГНІЙНІ ЗАПАЛЕННЯ: тонзиліт, фарингіт, гайморит, БАРТОЛІНІТ. Ці процеси ПОВ’ЯЗАНІ з МЕНСТРУАЛЬНИМ ЦИКЛОМ («запалення замість місячних»).
Герпес, шкіряна алергія. Чутливість тіла до дотику, огляду.
Болі і тяжкість в правому підребер’ї, гіркота в роті, гірше від жирної їжі (хвороби печінки і жовчовивідних шляхів).
Запалення сечового міхура (цистит).
Варикозна хвороба вен нижніх кінцівок, геморой.
ЖІНКИ з ТОНКИМИ КІСТКАМИ, мініатюрної, тендітної будови («статуетка»). ЧОЛОВІКИ, зовні СХОЖІ НА ЖІНОК (фемінізація). ЗНИЖЕННЯ, рідше підвищення СТАТЕВОГО ПОТЯГУ.
ПСИХІЧНИЙ ІНФАНТИЛІЗМ у поєднанні з фізичним (у обох статей). Не може сказати «ні». Слабка воля. Відчуття ПРИНИЖЕНОСТІ й ЗАЛЕЖНОСТІ. Депресія.
Тривале ВЖИВАННЯ СТАТЕВИХ ГОРМОНІВ і наркотиків або самої пацієнткою, або матір’ю дитини.
ПРИГНІЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ (через виховання, навчання, релігійний, соціальний і адміністративний тиск).
Гінекологічні симптоми пов’язані з фазами місяця.
ПОГІРШЕННЯ: ПЕРЕД МІСЯЧНИМИ.
ПОЛІПШЕННЯ: ПІД ЧАС МЕНСТРУАЦІЇ.
GELSEMIUM SEMPERVIRENS.
Частковий або повний ПАРАЛІЧ КІНЦІВОК, порушення координації рухів, ТРЕМТІННЯ. ПОРУШЕННЯ КОВТАННЯ, МОВИ, відчуття спазму (параліч язика, гортані). Порушення мозкового кровообігу, наслідки інсультів. Раптове сильне ЗАПАМОРОЧЕННЯ, головний біль.
ВТРАТА ЧУТЛИВОСТІ і ОТЕРПЛІСТЬ шкіри, пальців, язика.
Судоми. Істерія. Епілепсія.
ОПУЩЕННЯ (птоз) ПОВІК. ПОДВОЄННЯ ЗОРУ (диплопія), розширення зіниць, астигматизм. Глаукома. Слабкість зору (амбліопія).
ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЇ СФІНКТЕРІВ: ЗАТРИМКА, неутримання СЕЧІ, розлад акту дефекації.
АРИТМІЯ, ВІДЧУТТЯ ЗУПИНКИ СЕРЦЯ, СТРАХ, ПРАГНЕННЯ весь час РУХАТИСЯ. Пульс слабкий, м’який, нерегулярний.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ з ВІДЧУТТЯМ ПОВ’ЯЗКИ навколо голови, часто пульсуючий. Погіршення від куріння, розумового навантаження, низького положення голови. Полегшення після сечовипускання. Діенцефальний синдром.
СПАЗМИ, біль у шлунку, кишечнику, ПРОНОС, після стресу та перед важливими подіями. НЕРВОВИЙ ГОЛОД. Здуття живота. Біль внизу живота праворуч. Хронічний апендицит, хвороба Крона, тиф.
БОЛІСНІ МЕНСТРУАЦІЇ. Втрата голосу під час місячних. Припливи крові до голови та грудей (клімакс, аменорея).
СПАЗМ ШИЙКИ МАТКИ, СЛАБКІ ПЕРЕЙМИ в ПОЛОГАХ.
ІМПОТЕНЦІЯ, незважаючи на сильне збудження, сім’явипорскування без ерекції.
Сінна лихоманка, напади чхання, погіршення вранці.
ВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ (грип, дифтерія, поліомієліт тощо): озноб, розбитість, знесилення, прострація, висока температура, сильний головний біль, невралгії, тремтіння, порушення зору. Сонливість, сплутана свідомість, темно-червоне обличчя. Ригідність м’язів спини та потилиці (менінгіт).
СТРАХ МАЙБУТНЬОГО (поганих подій, іспиту, пологів, захворювання, смерті). Боягузтво, страх ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ (у артистів, адвокатів, політиків). Страх хірургічної операції. Страх «паралізує волю» і призводить до фізичних симптомів (спазми, судоми, тремтіння, слабкість, параліч). ЕМОЦІЙНИЙ ШОК.
НЕСПОКІЙ, ТРИВОГА, інтелектуальна тупість. БЕЗСОННЯ від ХВИЛЮВАННЯ. Заїкання. Тики, насильницькі рухи.
ПОГІРШЕННЯ: в ЖАРУ, ВЛІТКУ, від будь-якого ХВИЛЮВАННЯ.
GLONOINUM.
ПРИПЛИВ КРОВІ до ГОЛОВИ та ГРУДЕЙ з відчуттям жару, тиску, тяжкості, пульсації (вегето-судинна дистонія, гіпертонічний криз, патологічний клімакс).
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ з відчуттям що голова розколеться, припливу крові до голови, пульсації, втрати свідомості. Мігрень. Головний біль замість менструації (зокрема при клімаксі). Обличчя і очі червоні, зіниці розширені, сухість у роті, голова гаряча, кінцівки холодні. Гальмування мислення, порушення свідомості. Погіршення від тепла, сонця, тиску капелюхи, будь-яких струсів, ходьби. Покращення на свіжому повітрі, від холодних компресів, на високій подушці, після блювоти.
ЗАПАМОРОЧЕННЯ (особливо при вставанні), втрата орієнтації. Мінливий кров’яний тиск. ТРЕМТІННЯ, холод кінцівок, порушення координації, втрата свідомості. ЗАГРОЗА та НАСЛІДКИ ІНСУЛЬТУ.
СЕРЦЕБИТТЯ від щонайменшого зусилля з припливом крові до голови, тремтінням, запамороченням. ПУЛЬС НЕРЕГУЛЯРНИЙ, уповільнений і слабкий чергується з прискореним та сильним. Відчуття пульсації в голові, шиї, тілі.
СЕРЦЕВІ БОЛІ, що віддають в обидві руки. Стенокардія. Клімактерична кардіоміопатія.
Відчуття набрякання шиї, вузький комір викликає задуху.
СЛІПОТА, туман перед очима, ДИПЛОПІЯ (подвоєння зору), почервоніння очей, СВІТЛОБОЯЗНЬ.
НАСЛІДКИ СОНЯЧНОГО УДАРУ, ПЕРЕГРІВУ (головний, серцевий біль, серцебиття, підвищення артеріального тиску тощо). Особливо чутлива до сонця (тепла) голова.
Затримка (припинення) менструації або раптова зупинка кровотечі провокує інші симптоми.
Небажана РЕАКЦІЯ на ПРЕПАРАТИ НІТРОГЛІЦЕРИНУ у вигляді падіння артеріального тиску, головного болю, запаморочення тощо.
ПОГІРШЕННЯ: від СПЕКИ, СОНЦЯ, СТИМУЛЯТОРІВ (алкоголю), розумової роботи.
ПОЛІПШЕННЯ: від ХОЛОДУ (загального та місцевого).
GRAPHITES.
ШКІРЯНІ ПРОБЛЕМИ: сверблячі сухі і МОКНУЧІ, СМЕРДЮЧІ (з жовтим, як мед) виділеннями ВИСИПКИ. ЕКЗЕМА, ПСОРІАЗ, ДЕРМАТИТ, ІХТІОЗ, найчастіше за вухами, в складках шкіри, на обличчі, повіках, зовнішніх статевих органах. ТРІЩИНИ на пальцях, між пальцями рук і ніг, сосків, у кутах рота. Смердючий піт. Гнійні ураження шкіри. ТОВСТІ, ДЕФОРМОВАНІ, РОЗЩЕПЛЕНІ НІГТІ. Випадання волосся. Грубі рубці. Ліпоми, атероми.
Потовщення, заворот, екзема повік, ячмені, виразка рогівки. Смердюче витікання з вух, носа, очей. Слух поліпшується від шуму.
СПАЙКОВА ХВОРОБА: спайки органів черевної порожнини, плевральні спайки і зрощення. НОРИЦІ з щільними шкірними краями. КЕЛОЇДНІ (грубі, широкі) РУБЦІ після операцій та травм.
РЯСНІ, ПОДРАЗНЮЮЧІ шкіру БІЛІ, СВЕРБІЖ. СПАЙКОВІ ПРОЦЕСИ внутрішніх статевих органів, трубне безпліддя. Ущільнення яєчників. Рідкі, короткі, нерегулярні менструації, аменорея. Відчуття тиску внизу живота.
Хронічний УРЕТРИТ з ГНІЙНИМИ ВИДІЛЕННЯМИ, сверблячкою. Зниження потенції та лібідо, відраза до статевого акту.
ЗАКРІПИ, КОЛІТ, чергування запору і проносу. Стілець у вигляді грудок і слизу. Тріщини прямої кишки. Синдром мальабсорбції (порушеного кишкового всмоктування). Відраза до риби, м’яса, солодкого. Здуття живота, спастичні болі, краще після їж. ВИРАЗКОВА ХВОРОБА з грубим РУБЦЮВАННЯМ слизової оболонки.
Біль у суглобах при русі, хрускіт. Потовщення сухожиль. Контрактура.
СХИЛЬНІСТЬ ДО ПОВНОТИ, МЕРЗЛЯКУВАТІСТЬ. Ендокринне та аліментарне ожиріння. Схильність до ЗАХВОРЮВАНЬ ЗАЛОЗ. ЗОБ, гіпотиреоз. Мастопатія.
АПАТИЧНІСТЬ, схильність до депресії, боязкість, недовірливість, нерішучість.
У СІМЕЙНІЙ ІСТОРІЇ ОЖИРІННЯ, ЕНДОКРИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ, ЕКЗЕМА.
ПОГІРШЕННЯ: від ХОЛОДУ, ВНОЧІ під ЧАС і ПІСЛЯ МІСЯЧНИХ.
HAMAMELIS VIRGINICA.
РОЗШИРЕННЯ ВЕН: варикозна хвороба вен ніг, геморой, розширення вен глотки, стравоходу, на очному дні, на черевній стінці, сім’яних канатиків (варикоцеле), статевих органів у жінок.
ЗАСТІЙ ВЕНОЗНОЇ КРОВІ, ТРОМБОФЛЕБІТ (запалення вен), болі, печія, особливо при дотику. Трофічні порушення та виразки ніг.
ГЕМОРОЙ: кровотеча темною кров’ю, болі, пульсація, свербіж, печія, набряк та випадання вузлів. Закріпи.
КРОВОТЕЧІ з різних органів (носа, ясен, горла, шлунку і кишок, матки, сечового міхура, нирок, легень тощо). КРОВ ТЕМНА. ЗНЕСИЛЕННЯ навіть після МАЛОЇ КРОВОВТРАТИ. Недокрів’я (анемія).
Виразкова хвороба шлунка, дванадцятипалої кишки, виразковий коліт, дизентерія (у стільці темна кров).
Тривала гематурія (кров у сечі): сечокам’яна хвороба, пухлини нирок. Часте сечовипускання.
Маткові кровотечі, у тому числі після абортів, пологів. Рясні менструації. Кров темна. Замісні (замість менструації) кровотечі, найчастіше з носа.
КРОВОТОЧИВІСТЬ СЛИЗОВИХ ОБОЛОНОК, геморагічні діатези, хвороба Верльгофа (утворення дрібноточкових крововиливів, екхімозів під шкірою і слизовою оболонкою). ЛЕГКА, від найменшої травми, або без неї ПОЯВА СИНЦІВ, КРОВОВИЛИВІВ. Крововиливи в склеру ока. Гемофілія.
Нервовість, підвищена чутливість, збудливість. Дратівливість, депресія, отупіння.
ВІДЧУТТЯ ЗАБОЮ в ТІЛІ. Знесилення. Болі в ногах і хребті.
HYOSCYAMUS NIGER.
СУДОМИ, СПАЗМИ, ТРЕМТІННЯ, ПОСМИКУВАННЯ окремих м’язів і загальні. Мимовільні рухи. Паркінсонізм. Хорея. Тики у дітей, заїкання, скрип зубами уві сні. ПОРУШЕННЯ КООРДИНАЦІЇ рухів, ковтання. Утруднення мови. Прострація.
ЗБУДЛИВІСТЬ, НАДЧУТЛИВІСТЬ, що змінюються на втрату чутливості, УПОВІЛЬНЕННЯ МИСЛЕННЯ і СПРИЙНЯТТЯ. Монотонні безцільні заняття, одноманітні рухи руками і пальцями. Алкоголізм, біла гарячка.
Яскраві ГАЛЮЦИНАЦІЇ, обмани сприйняття, МАНІЯ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ, маячні ідеї, патологічні РЕВНОЩІ. Прийняття уявних подій за дійсність.
Сильне СЕКСУАЛЬНЕ ЗБУДЖЕННЯ, безсоромна, вульгарна, асоціальна поведінка, ексгібіціонізм (отримання статевого задоволення шляхом оголення).
БЕЗСОННЯ, що змінюються на тривалу дрімоту. СТРАХ ВОДИ, особливо що ЛЛЄТЬСЯ (тече). БАЖАННЯ РОЗДЯГАТИСЯ (зняти одяг) з-за надчутливості шкіри та сексуальної манії.
СУХІСТЬ СЛИЗОВИХ ОБОЛОНОК рота, носа, горла, язика. Невтоленна СПРАГА з острахом води і блювотою.
СУХИЙ нічний КАШЕЛЬ, погіршення лежачи. Коклюш, астма. Істеричний кашель, ядуха, втрата голосу, утруднення мови.
Амбліопія (слабкість очей), втрата зору, порушення сприйняття кольорів. Косоокість. Диплопія (подвоєння зору).
Енурез і енкопрез (мимовільне відділення сечі і стільця), або їх затримка.
Болісні менструації, що супроводжуються спазмами, судомами, істеричними явищами.
HYPERICUM PERFORATUM.
ТРАВМИ ГОСТРИМ ПРЕДМЕТОМ: цвяхом, голкою, скалкою тощо. Ножові рани, пункції, операції, укуси тварин. Забій кінчиків пальців.
РАНИ ГЛИБОКІ, БОЛІСНІ, РВАНІ, РОЗТРОЩЕНІ, із ПОШКОДЖЕННЯМ НЕРВІВ (з гострим стріляючим болем). Чисті рани, які довго не загоюються.
СТРУС ГОЛОВНОГО і СПИННОГО МОЗКУ, УШКОДЖЕННЯ ХРЕБТА (включаючи операції). ТРАВМА КУПРИКА, зокрема у жінок під час пологів. ПІСЛЯ ТРАВМИ довготривалі БОЛІ, СПАЗМИ, СУДОМИ, нервові тики, заїкання, порушення координації, епілепсія. Фантомні болі. Писальний спазм.
Травма у пологах, наслідки акушерських втручань. Парез кишок після наркозу і порожнинних операцій.
НЕВРАЛГІЯ, НЕВРИТ з сильним болем по ходу нервів. РАДИКУЛІТ, гірше від рухів, холоду, біль поширюється в ногу.
Стоматологічні операції з видалення зубних нервів. Нав’язливий зубний біль.
БОЛІСНІСТЬ старих РУБЦІВ. Болісна висипка на шкірі, свербіж. Кропив’янка. Панарицій.
Сухий кашель, астма після травми.
Геморой з палінням, болем, кровотечею.
ДЕПРЕСІЯ, меланхолія, часто пов’язана з фізичної травмою, пораненням. Слабкість пам’яті, помилки в мові та письмі.
ПОГІРШЕННЯ: від РУХУ, холоду, дотику.
IGNATIA AMARA.
НЕЛОГІЧНІСТЬ СИМПТОМІВ: при ангіні ковтання твердої їжі менш болісне, ніж рідини, відчуття порожнечі в шлунку посилюється від їжі, геморой покращується від ходьби, лихоманка спричиняє бажання розкритися тощо. ПАРАДОКСАЛЬНІСТЬ ПОВЕДІНКИ: «сміх від горя і плач від радості».
ДУШЕВНА ТРАВМА як ПРИЧИНА ХВОРОБИ (вона може здаватися незначною, але для хворого – вкрай важливою). НАСЛІДКИ ГОРЯ, СМУТКУ, ПЕРЕЛЯКУ, ОБРАЗИ: безсоння, болі в серці, серцебиття, підвищення тиску, тремтіння, спазми, пронос («ведмежа хвороба»), заїкання, тики тощо.
ХВОРОБИ НЕРЕАЛІЗОВАНИХ ЕМОЦІЙ. Надмірна СПРИЙНЯТЛИВІСТЬ, уразливість, емоційність, прихована від всіх (інтроверт). Мінливий настрій. ІСТЕРІЯ. Горе, журба, смуток, жалощі. ДРАМАТИЗАЦІЯ подій.
ЖІНОЧИЙ ХАРАКТЕР У ЧОЛОВІКІВ, звички, поведінка.
ПІДВИЩЕННЯ ВСІХ ВИДІВ ЧУТЛИВОСТІ. ВІДЧУТТЯ СПАЗМУ (тиску, каменю, чужорідного тіла) в порожніх органах: гортані, бронхах, шлунку, кишечнику, прямій кишці тощо, що з’являється або посилюється ПРИ найменшому ХВИЛЮВАННІ.
МИМОВІЛЬНІ глибокі ЗІТХАННЯ. «Нервовий» кашель.
СЕРЦЕБИТТЯ, порушення серцевого ритму, особливо від хвилювання. БОЛІ В СЕРЦІ, стенокардія, пов’язана зі стресами.
ПОВЕРХНЕВИЙ (котячий) СОН, БЕЗСОННЯ, часто від думки про неприємності.
ЗБІЛЬШЕННЯ НЕРВОВО-М’ЯЗОВОЇ ЗБУДЛИВОСТІ. СУДОМИ, СПАЗМИ, КОНВУЛЬСІЇ. Блефароспазм, заїкання (особливо після переляку), посмикування, тики, втрата голосу, скрегіт зубами. Будь-яка біль має компонент спазму.
Опущення (випадання) прямої кишки, жіночих статевих органів. Болісні менструації, рясні, кров темного кольору.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ: різноманітний, парадоксальний, часто однобічний, з нудотою, почервонінням обличчя, відчуттям вбитого цвяха. Часто від переживань, голоду, алкоголю, кави, стимуляторів. Напад зазвичай закінчується блювотою, рясним сечовипусканням.
ВЕГЕТАТИВНИЙ СИНДРОМ: безліч різноманітних скарг при відсутності патологічних змін. БЕЗПРИЧИННЕ періодичне ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ: озноб зі спрагою, червоним обличчям, при вкриванні озноб полегшується, а жар посилюється.
ВУЗЛУВАТІ ПУХЛИНИ в ЕНДОКРИННИХ ОРГАНАХ: щитовидній залозі, молочних залозах, матці, яєчниках, передміхуровій залозі, розвиток яких часто пов’язаний з психологічною травмою.
Глистяна інвазія.
В історії життя: стреси, «ведмежа хвороба» (пронос після екзаменів, стресів), парадоксальні реакції на ліки.
ПОГІРШЕННЯ: від усього, що ЗБУДЖУЄ і ХВИЛЮЄ (кава, алкоголь, куріння, радісні і сумні події), від холоду.
ПОЛІПШЕННЯ: від СПОКОЮ і тепла.
IODIUM.
ЗОБ, ТИРЕОТОКСИКОЗ: серцебиття, тремтіння, екзофтальм (випинання очних яблук), безсоння, дратівливість, схуднення при підвищеному апетиті, несприйняття спеки.
Зменшення (АТРОФІЯ) і УЩІЛЬНЕННЯ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ.
АДЕНОМА ПРОСТАТИ, ущільнення, запалення яєчок.
Збільшення (ГІПЕРТРОФІЯ) і УЩІЛЬНЕННЯ ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ.
ВИСНАЖЕННЯ, ВТРАТА ВАГИ, НЕЗВАЖАЮЧИ на ПІДВИЩЕНИЙ АПЕТИТ (тиреотоксикоз). Слабкість м’язів, зменшення підшкірної клітковини (виглядає старше свого віку). СЛАБКІСТЬ, ТРЕМТІННЯ ТІЛА, особливо рук.
СЕРЦЕБИТТЯ навіть у спокої, порушення серцевого ритму, пульсація судин (тиреотоксикоз, гіпертонія, вегето-судинна дистонія). Припливи крові до голови і грудей. Стискаючі болі в області серця (стенокардія).
ЕКЗОФТАЛЬМ, БЛИСК ОЧЕЙ, в тому числі при тиреотоксикозі. Кон’юнктивіт, червоність очей. Почервоніння і набряк повік.
Нежить з рясними, рідкими, подразнюючими виділеннями. Запалення і атрофія слизових оболонок з густим нальотом.
СУХА, жовтувата, СМАГЛЯВА ШКІРА, зі зморшками. Набряки кистей і стоп.
АРТРИТ, опухлі, болісні, гарячі суглоби, покращення від холоду і рухів. Ревматизм, ревматоїдний артрит, колагенози.
СУХИЙ КАШЕЛЬ, важке відділення мокротиння, ЗАДУХА.
Ущільнення матки і яєчників. Маткові кровотечі, їдкі жовті, густі виділення, кольпіт.
НЕСПОКІЙ, ТРИВОГА, ЗБУДЛИВІСТЬ, маніакально-депресивні розлади. Дратівливість, «трудоголізм», поспіх. БЕЗСОННЯ. Страхи. Сум’яття думок. Раптові імпульсивні дії. Розлади психіки, галюцинації. ДЕПРЕСІЯ, СМУТОК, журба, занепад духу, мовчазність, сонливість, відлюдність, знеохочення.
Схильність до алергічних реакцій. АЛЕРГІЯ на препарати ЙОДУ при зовнішньому і внутрішньому застосуванні.
ПОГІРШЕННЯ: від ТЕПЛА, спеки, ГОЛОДУ.
ПОЛІПШЕННЯ: від ПРОХОЛОДИ, постійного РУХУ, зайнятості.
IPECACUANHA.
НУДОТА і БЛЮВОТА, що СУПРОВОДЖУЮТЬ інші РОЗЛАДИ ЗДОРОВ’Я. Постійна нудота, яка не полегшується блювотою. Слинотеча, нудота і блювота вагітних. Пронос, ріжучі болі в животі, у дітей пронос при прорізуванні зубів. ДИЗЕНТЕРІЯ, сальмонельоз: стілець зелений, пінистий, зі слизом і кров’ю. При шлунково-кишкових розладах ЧИСТИЙ ЯЗИК (без нальоту).
КАШЕЛЬ – частіше ВОЛОГИЙ, з великою кількістю мокротиння. СУХИЙ – у ВИГЛЯДІ НАПАДІВ, що закінчуються нудотою, блювотою, спазмами. Коклюш. Круп. СКУПЧЕННЯ СЛИЗУ (мокротиння) в ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХАХ. ЗАДУХА, хрипи в грудях, синява обличчя і губ. Кровохаркання. Бронхіт, пневмонія, бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба.
НАБРЯК СЛИЗОВОЇ ОБОЛОНКИ дихальних шляхів (застуда, алергія, аденоїдит), відчуття «закладання» носа, горла. Носова кровотеча, втрата голосу. Швидкий перехід запалення на трахею, бронхи, легені.
КРОВОТЕЧІ з різних органів (кишок, матки, носа, сечовивідних шляхів тощо), кровохаркання. КРОВ ЯСКРАВА, ЧЕРВОНА.
РЯСНІ МЕНСТРУАЦІЇ, МАТКОВІ КРОВОТЕЧІ. Порушення менструального циклу, кровотечі після абортів і пологів. Кров яскрава, червона. Кровотеча супроводжується нудотою. Кров витікає порціями, «поштовхами».
ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ тіла, періодичне, з сильним жаром, задишкою, нудотою і блювотою.
Спазми: шлунку, кишечнику, прямої кишки. Спазматичні головні болі і спазматичний кашель з нудотою і блювотою.
RHUS TOXICODENDRON.
ВИСИПКА у вигляді МІХУРЦІВ (везикул) на ШКІРІ, яскраве ПОЧЕРВОНІННЯ, набряк, сильне СВЕРБІННЯ: АЛЕРГІЧНИЙ ДЕРМАТИТ, БЕШИХОВЕ ЗАПАЛЕННЯ (з переважанням міхурців), ЕКЗЕМА суха і МОКРА, ексфоліативний дерматит, опік. Інфекції з везикулярною висипкою: скарлатина, вітряна віспа. КРОПИВ’ЯНКА, зокрема від холоду. Оперізуючий лишай, герпес.
СУГЛОБИ: «СТАРТОВІ БОЛІ» (на початку руху), ПОЛІПШЕННЯ ПІСЛЯ НАВАНТАЖЕННЯ. Ниючі БОЛІ і ТУГА РУХЛИВІСТЬ у М’ЯЗАХ, ЗВ’ЯЗКАХ, СУХОЖИЛЛЯХ, СУГЛОБАХ. Міозит, артрит, бурсит, ревматизм тощо. Фізична перевтома (перенапруга). ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ на сирому холоді. Відчуття розбитості. РОЗТЯГНЕННЯ ЗВ’ЯЗОК.
Вивих нижньої щелепи.
РАДИКУЛІТ (ішіас), частіше зліва. НЕВРАЛГІЇ після фізичного навантаження, переохолодження. Сильні, розривні болі, особливо на початку руху, у спокої. Туга рухливість хребта. Отерплість, параліч кінцівок. Поліпшення від лежання на твердому.
ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ, грип: ниючі болі в кістках і м’язах, нежить, сухий кашель.
ЗАПАЛЕННЯ (НАГНОЄННЯ) від СИРОГО ХОЛОДУ: носа, горла, вуха, бронхів, легень, лімфатичних вузлів тощо.
ЯЗИК СУХИЙ з ЧЕРВОНИМ КІНЧИКОМ, коричневим нальотом (при гострих хворобах). Сухість слизових оболонок, сильна СПРАГА. Різка болісність і здуття живота. ЕНТЕРИТ, КОЛІТ, апендицит, перитоніт. Висока температура, марення. Понос зі слизом і кров’ю (дизентерія, сальмонельоз тощо).
Серцебиття, ПЕРЕВТОМА СЕРЦЯ (гіпертрофія серця у спортсменів).
ЦИСТИТ: болі в області нирок, болісні позиви до сечовипускання, різі. Параліч сечового міхура, нетримання сечі. Білок і кров у сечі.
ЗАНЕПОКОЄННЯ ФІЗИЧНЕ (не знаходить собі місця з-за болю і чутливості) і ПСИХІЧНЕ (тривога, страх, туга) поряд з похмурими думками. Сни про активну фізичну діяльність.
В історії життя алергія на манго і горіхи кеш’ю.
ПОГІРШЕННЯ: в СПОКОЇ, на ПОЧАТКУ РУХУ («стартові болі»), в СИРОМУ ХОЛОДІ, вночі.
ПОЛІПШЕННЯ: від ТРИВАЛОГО, повільного РУХУ, ТЕПЛА.
RUTA GRAVEOLENS.
ХВОРОБИ від ПЕРЕНАПРУГИ (травм) ОЧЕЙ, М’ЯЗІВ, ЗВ’ЯЗОК, СУХОЖИЛЬ.
РОЗТЯГНЕННЯ м’язів, зв’язок, ВИВИХИ. ТРАВМИ ОКІСТЯ і кісток з їх подальшим потовщенням. УЩІЛЬНЕННЯ СУХОЖИЛЬ, контрактури. Відчуття надлишку ваги, слабкість і тремтіння кінцівок. ВІДЧУТТЯ ПОМ’ЯТОГО (забитого) ТІЛА.
Сильні, рвучі БОЛІ в СУГЛОБАХ: РЕВМАТИЗМ, ревматоїдний артрит тощо. Болі підсилюються у спокої, меншають при повільному русі. Болі і скутість у хребті. Погіршення від сирого холоду. Утворення вузликових ущільнень в дрібних суглобах.
НЕВРАЛГІЇ, упорні, рецидивні, пекучі, рвучі болі. Погіршення від холоду та лежання. Важкі форми ішіасу, загострення ввечері, при укладанні в ліжко. Головні болі.
СЛАБКІСТЬ ЗОРУ (амбліопія) від ПЕРЕНАПРУГИ. Неясність зору, порушення акомодації. Відчуття сильного жару і печії в очах, сльозотеча (кон’юнктивіт). Косоокість. Блефароспазм.
Утруднене сечовипускання, відчуття тягаря в сечовому міхурі (цистит).
ЗАНЕПОКОЄННЯ фізичне і душевне. Пригнічений настрій, дратівливість.
Кровотечі з ясен. Запор, геморой, випадання прямої кишки з болем і кровотечею.
Менструації рясні, передчасні. Рясні, подразнюючі білі. Схильність до викиднів.
ВИСИПАННЯ на шкірі з сильною сверблячкою, які переходять з місця на місце.
ПОГІРШЕННЯ: від СИРОГО ХОЛОДУ, у спокої та на початку руху.
ПОЛІПШЕННЯ: від ТЕПЛА, тривалого руху.
SABINA (JUNIPERUS SABINAE).
КРОВОТЕЧІ (маткові, гемороїдальні, носові, з сечовивідних шляхів, кишок тощо). ВТРАТА КРОВІ ШВИДКА, пульсуюча, поштовхами. КРОВ ЯСКРАВО-ЧЕРВОНА, рідка, але з наявністю великих темних згустків. Недокрів’я, виснаження.
МАТКОВІ КРОВОТЕЧІ ПІСЛЯ АБОРТУ або ПОЛОГІВ, у КЛІМАКСІ. ТРИВАЛІ, РЯСНІ МЕНСТРУАЦІЇ. Кров яскраво-червона, рідка. Після призупинення кровотечі, виділяється великий чорний згусток, за яким рине потік рідкої крові. Передчасне менархе (вік перших місячних).
АЛЬГОМЕНОРЕЯ (болісні місячні), БІЛЬ у вигляді СУТИЧОК, що прямують від крижів до лобка або від статевих органів догори живота, супроводжуються позивами до сечовипускання.
СХИЛЬНІСТЬ до ВИКИДНІВ, ЗАГРОЗА ПЕРЕРИВАННЯ (викидень, що почався) в малі терміни вагітності (до 12 тижнів): болі, кров’янисті виділення. Ендометрит після аборту або пологів, кров’янисті, гнійні, рясні білі.
Хронічна і гостра АНЕМІЯ. Порушення кровообігу. Сильна ПУЛЬСАЦІЯ, ВІДЧУТТЯ ПЕРЕПОВНЕННЯ КРОВ’Ю тіла, кровотечі зі слизових оболонок. БАЖАННЯ ПРОХОЛОДИ (розкритися, відкрити вікно).
РОЗРОСТАННЯ тканин, у вигляді «цвітної капусти» на шийці матки, слизових оболонках чоловічих і жіночих статевих органів. ПАПІЛОМИ, КОНДИЛОМИ, м’які бородавки.
РЕВМАТИЗМ і ПОДАГРА. Гострі болі в дрібних суглобах кистей і стоп. «Вузлики» (подагричні вузли – тофуси) на пальцях. Сильне ПАЛІННЯ (висовує кінцівки з-під ковдри). Чергування симптомів подагри і кровотеч. Болі в м’язах.
Варикозна хвороба вен, тромбофлебіт, ГЕМОРОЙ з кровотечею, випаданням вузлів. Закріп.
Цистит з постійними позивами мочитися, болями, різзю. Кров у сечі. Запалення сечовипускального каналу (уретрит) з гнійними або слизовими виділеннями.
Нервозність, дратівливість, несприйняття музики.
В історії життя – гонорея.
ПОГІРШЕННЯ: від спеки.
ПОЛІПШЕННЯ: від прохолоди.
SACCHARUM ALBUM.
Схильність до ГНІЙНИХ ПРОЦЕСІВ: фурункули, панариції, гідраденіт, вугрова висипка, флегмони, абсцеси. НАГНОЄННЯ РАН, їх уповільнене загоєння. Виразки гомілок. Часті ЗАСТУДИ (риніт, гайморит, отит, фарингіт, ларингіт, бронхіт тощо).
Слинотеча, стоматит. Нудота, блювота, здуття, болі в животі. Виразкова хвороба. БАЖАННЯ СОЛОДОЩІВ, СПРАГА. Схильність до ГІПОГЛІКЕМІЇ, що проявляється слабкістю, запамороченням, тремтінням натщесерце, постійним почуттям голоду. Відчуття порожнечі в шлунку. Зниження апетиту вранці і підвищення ввечері. Сухий кал, свербіж анусу.
Періодичні ГОЛОВНІ БОЛІ. Безсоння.
Запалення очей і вік. Катаракта. Амбліопія (слабкість зору). Ретинопатія (патологія сітківки ока).
Болі при місячних і в період овуляції. Перед циклом брудні кров’янисті виділення, посилення психічних симптомів, реакція молочних залоз. Ендометріоз. СУХІСТЬ і СВЕРБІЖ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ.
НАДЛИШОК або НЕСТАТОК ХАРЧУВАННЯ, порушення засвоєння вуглеводів, значні коливання або зниження рівня глюкози крові (гіпоглікемія). РІЗКА БЛІДІСТЬ (білий, як цукор). У ДОРОСЛИХ СУХІСТЬ шкіри, у ДІТЕЙ ПІТЛИВІСТЬ.
МІНЛИВИЙ НАСТРІЙ – БОЯЗКІСТЬ чергується з АГРЕСІЄЮ. ПОВЕДІНКА, спрямована ПРОТИ СУСПІЛЬСТВА, зухвалість, злостивість. Відчуття презирства з боку оточуючих. Причина – ВІДСУТНІСТЬ ЛЮБОВІ, прихильності, уваги в ДИТИНСТВІ і ЮНОСТІ («цукерки замість любові»).
БАЛАКУЧІСТЬ, НЕСПОКІЙ, постійне бажання все ЧІПАТИ РУКАМИ. Прагнення гризти нігті, тримати руки в роті (у дорослих куріння). Нахабні, неслухняні діти. НЕСТЕРПНІСТЬ БОЛЮ. НОСТАЛЬГІЯ.
ПОШУК ЛЮБОВІ і прихильності. Прагнення ПРИТИСНУТИСЯ до кого-небудь, особливо у дітей. РЕВНОЩІ, НЕВПЕВНЕНІСТЬ у любові партнера або батьків. СТРАХ ВТРАТИТИ КОХАНУ ЛЮДИНУ, страх невдачі. Психічний інфантилізм.
У родичів цукровий діабет, онкологічні захворювання, гнійні процеси.
ПОГІРШЕННЯ або ПОЛІПШЕННЯ від СОЛОДКОГО.
SAMBUCUS NIGER.
НАПАДИ ЗАДУХИ, СЕРЕД НОЧІ, РАПТОВІ. Страх, кашель, ВІДЧУТТЯ НЕСТАЧІ ПОВІТРЯ, свистячий подих. Посиніння обличчя, хрипи, дихання через рот, необхідність сісти в ліжку, слабкість, рясний піт, захриплість голосу. СКУПЧЕННЯ в’язкого СЛИЗУ в БРОНХАХ і ГОРТАНІ (бронхіальна астма, стенозуючий ларингіт (круп), бронхіт, трахеїт, коклюш).
«ЗАКЛАДЕНІСТЬ» НОСА без нежиті, в тому числі у немовлят. Напади чхання.
ПІТЛИВІСТЬ, особливо уві сні. Сухий жар, що змінюється потом. Лихоманка, холод стоп (застуди, вірусні інфекції).
Туберкульоз легенів, високі підйоми температури, рясний піт, раптові нічні напади кашлю, що розриває груди. Схуднення.
БОЛІ в СЕРЦІ, частіше у вигляді НІЧНИХ НАПАДІВ, з відчуттям тиску в області хребта. Страх, необхідність сісти в ліжку, слабкість (стенокардія, клімактерична міокардіопатія, вегето-судинна дистонія).
ЧАСТІ ПОЗИВИ на СЕЧОВИПУСКАННЯ. НАБРЯКИ різних ЧАСТИН ТІЛА, особливо ніг, загальний набряк, відчуття жару в тілі (нефрит).
Сухість у роті. Відрижка, гикавка, нудота, блювота. Здуття живота, спазми. Пронос.
Рясні менструації, маткові кровотечі. Нестача молока після пологів.
ПСИХІЧНА АСТЕНІЯ, виснаженість, дратівливість, неспокій. Лякливість, боязкість, страхи.
ПОГІРШЕННЯ: від холодного сухого повітря, близько півночі.
ПОЛІПШЕННЯ: від руху, якщо сіcти в ліжку (під час нападу задухи або болю в серці).
SECALE CORNUTUM.
Порушення кровообігу в кінцівках, отерплість, печія, болі. ТРОФІЧНА ВИРАЗКА, суха, без грануляцій, з ділянками некрозу і витіканням чорної крові. СУХА ГАНГРЕНА кінцівок. Облітеруючий ендартеріїт.
СПАЗМИ, посмикування м’язів, СУДОМИ кінцівок (особливо КИСТІ), ніг, в тому числі після переляку. Писальний спазм.
КРОВОТЕЧІ з різних органів, КРОВ ТЕМНА, майже чорна, рідка (з матки, сечового міхура, прямої кишки, носа, горла, легенів тощо). АНЕМІЯ, запаморочення, слабкість, виснаження.
МАТКОВА КРОВОТЕЧА після ПОЛОГІВ, ВИКИДНЯ, АБОРТУ. Повторні викидні. Безпліддя. Тривалі, РЯСНІ МЕНСТРУАЦІЇ, КРОВ ТЕМНА, рідка. Порушення менструального циклу. УСКЛАДНЕННЯ викидня (медичного АБОРТУ). Ендометрит, септичний стан.
СЛАБКІСТЬ РОДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, короткі, слабкі, неефективні сутички, задовгий період розкриття шийки матки.
Хронічні ГНІЙНІ ПРОЦЕСИ: фурункули, карбункули, флегмони з млявим перебігом.
КАТАРАКТА, помутніння кришталика.
ХРОНІЧНИЙ ПРОНОС з виснаженням, спрагою. Темна кров у калі. Судоми, холод шкіри, сухість слизових оболонок, слабкий пульс (ентерит, дизентерія, сальмонельоз, холера тощо).
ЗНЕСИЛЕННЯ, худоба (при надмірному апетиті), СЛАБКІСТЬ, БЛІДІСТЬ, анемія, зморщена шкіра, в’ялі м’язи, ХОЛОД ТІЛА, особливо кінцівок.
ШКІРА ЗМОРШКУВАТА, в’яла, суха. ВТРАТА ЧУТЛИВОСТІ шкіри, ОТЕРПЛІСТЬ, ЖАР, ПЕЧІЯ (як від вогню), покращення від холоду, бажання розкритися. Збудження інтелекту, що чергується з отупінням.
МАРЕННЯ, МАНІЯ, ГАЛЮЦИНАЦІЇ, бажання вкусити, битися, деперсоналізація. Замкнутість, відмова від спілкування, байдужість, смуток. Страх смерті, тривога, депресія.
ПОГІРШЕННЯ: від ТЕПЛА.
ПОЛІПШЕННЯ: від ХОЛОДУ, свіжого повітря, розкривання.
SEPIA OFFICINALIS.
ПОРУШЕННЯ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ, аменорея (відсутність місячних). Рясні, ПОДРАЗНЮЮЧІ БІЛІ, молочниця. ОПУЩЕННЯ (випадання) СТАТЕВИХ ОРГАНІВ (матки, шийки, стінок піхви). Відчуття тиску на статеві органи, потреба схрещувати ноги. Патологічний КЛІМАКС: припливи жару, кровотечі.
Ранній токсикоз вагітності. Загроза аборту, передчасних пологів. Тривала відсутність менструацій після пологів.
Постійне відчуття ГОЛОДУ, порожнечі в шлунку. ВІДРАЗА до ЇЖИ, її ЗАПАХУ. Нудота, блювота масами білого кольору. Хронічний ЗАКРІП. Відчуття «КЛУБКУ» в ПРЯМІЙ КИШЦІ.
ОПУЩЕННЯ (ВИПАДАННЯ) ВНУТРІШНІХ ОРГАНІВ, шлунка, кишок, нирок, прямої кишки, особливо матки.
ПІДТІКАННЯ СЕЧІ при ФІЗИЧНІЙ НАПРУЗІ, кашлі, від сміху. Часті позиви до сечовипускання, ріжучі болі (цистит). Осад білого кольору в сечі. УРЕТРИТ, ПРОСТАТИТ, виділення, що залишають жовті плями.
ВІДРАЗА ДО ПРОТИЛЕЖНОЇ СТАТІ, ЗНИЖЕННЯ (відсутність) СТАТЕВОГО ПОТЯГУ, погіршення самопочуття після статевого акту. Імпотенція, фригідність.
Нездоровий, ЖОВТО-БРУНАТНИЙ КОЛІР ШКІРИ, особливо в області носа і щік («сепійний метелик»). Велика кількість зморшок, ПІГМЕНТНІ ПЛЯМИ, веснянки. Висипка на шкірі, ГЕРПЕС на обличчі і статевих органах, оперізуючий лишай. Утворення кірок, мокнучі висипки. Ущільнення шкіри, епітеліома. Дерматомікоз. Посилена ПІТЛИВІСТЬ, піт з неприємним запахом.
ЗНИЖЕНИЙ ТОНУС М’ЯЗІВ, загальна слабкість. Холод, отерплість кінцівок, ВІДЧУТТЯ СКУТОСТІ, покращення після фізичних вправ. Болі і відчуття обмеженої рухливості в хребті.
Виглядає старше свого віку. ВІДСУТНІСТЬ ЖІНОЧОЇ ФІГУРИ у жінок (високий зріст, худоба, вузькі стегна, маленькі груди).
ВІДСУТНІСТЬ ПРИХИЛЬНОСТІ, ЛЮБОВІ. Нервозність, занепокоєння, дратівливість. Байдужість, втрата відчуття прекрасного. Істерія, капризи, упертість. Кар’єризм.
НЕСТЕРПНІСТЬ ВУЗЬКОГО ОДЯГУ, особливо КОМІРА.
ПОЛІПШЕННЯ: від РУХУ, танців, спорту.
SILICEA.
ХРОНІЧНЕ (сповільнене) НАГНОЄННЯ: ФУРУНКУЛИ, ФЛЕГМОНИ, ЯЧМЕНІ, ІНФІЛЬТРАТИ, ПАНАРИЦІЇ, остеомієліт, абсцеси внутрішніх органів, післяопераційні інфільтрати, нагноєння залоз і лімфатичних вузлів тощо. НОРИЦІ, трофічні виразки. ГНІЙНІ ВИДІЛЕННЯ з СЛИЗОВИХ ОБОЛОНОК, гній у мокротинні, білях.
«ХРОНІЧНА ЗАСТУДА»: тонзиліт, фарингіт, ларингіт, отит, бронхіт тощо. Наслідки переохолодження.
ТУГА РУХЛИВІСТЬ і БІЛЬ в СУГЛОБАХ і хребті, загострення від холоду (ревматизм, ревматоїдний артрит, подагра, артроз).
ЗБІЛЬШЕННЯ ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ. «Бліді, мляві тканини». Сухість, блідість, холод шкіри. Ламкість нігтів, випадання волосся. Надмірні грануляції. Мозолі підошов. ПІТЛИВІСТЬ загальна, голови, СТОП з поганим запахом (особливо у дітей).
ПАТОЛОГІЯ СПОЛУЧНОЇ ТКАНИНИ: уповільнений розвиток кісток, закриття тім’ячок, «великий живіт», худі кінцівки (рахіт). Викривлення хребта. СПАЙКИ (спайкова хвороба органів черевної порожнини, малого тазу, рогівки тощо). ГРУБІ, келоїдні РУБЦІ, зокрема після операцій. Катаракта. Ущільнені ВУЗЛИ в ЕНДОКРИННИХ ОРГАНАХ (щитовидній залозі, простаті, молочних залозах, матці).
СПОВІЛЬНЕНІСТЬ фізіологічних процесів: ЗАГОЄННЯ РАН, ТРАВЛЕННЯ, ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ (дитина пізно починає ходити і говорити). ЗАКРІП, недостатність скоротливості прямої кишки, кал «вислизає назад». Недокрів’я.
«Хронічний БРАК ТЕПЛА»: мерзлякуватість, СТРАХ ХОЛОДУ, протягів. Відчуття холоду у всьому тілі, молочних залозах. Хвороби від холоду, застуди, запалення, зокрема головний біль. Бажання тепло одягатися, закутувати голову.
Схильність до судом, зазвичай окремих груп м’язів. Епілепсія. Черепно-мозкова травма в історії життя.
ЗВ’ЯЗОК САМОПОЧУТТЯ з МІСЯЦЕМ (епілептичні припадки, психологічні проблеми тощо при певній фазі місяця). Сомнамбулізм (лунатизм, сноходження, сноговоріння). Страх місяця або любов до нього.
Реакції і ускладнення вакцинації.
СПІВІСНУВАННЯ ПРОТИЛЕЖНИХ СИМПТОМІВ: атрофічних і гіпертрофічних процесів у тканинах, нестерпності холоду, при несприйнятті гарячої їжі і пиття, поєднання наполегливості з комплексом неповноцінності тощо.
БОЯЗКІСТЬ, ПОСТУПЛИВІСТЬ, НЕРІШУЧІСТЬ, але в той же час НАПОЛЕГЛИВІСТЬ (впертість). Стомлюваність, дратівливість, примхливість.
ПОГІРШЕННЯ: ВІД ХОЛОДУ.
ПОЛІПШЕННЯ: ВІД ТЕПЛА в будь-якому вигляді.
SPIGELIA ANTHELMIA.
СЕРЦЕБИТТЯ, БІЛЬ, що ПРОНИЗУЄ в області СЕРЦЯ, ЗАДИШКА. Серцеві симптоми ускладнюються при лежанні на лівому боці, від найменшого руху. Відчуття «тремтіння» в області серця. Систолічний шум на верхівці серця. Ішемічна хвороба серця, ревматизм, міокардит, вади клапанів серця, тиреотоксикоз, клімактерична кардіоміопатія.
НЕВРАЛГІЇ, зазвичай лівобічні, зокрема лицьова невралгія. ГОСТРІ, ПРОНИЗЛИВІ, СИЛЬНІ БОЛІ по ходу нервів.
Судомні посмикування, тики. Заїкання.
«Блукаючий» ГОЛОВНИЙ БІЛЬ, періодичний, інтенсивний, з відчуттям пов’язки навколо голови. Мігрень, що виникає і зникає з сходом і заходом сонця.
КОСООКІСТЬ, диплопія (подвоєння зору). ОПУЩЕННЯ (птоз) ПОВІК. Світлобоязнь, сльозотеча. БІЛЬ в ОЧАХ, особливо від руху очних яблук (спостереження рухомих предметів). РЕСНИЧНА НЕВРАЛГІЯ. Екзофтальм (витрішкуватість). Зоб.
ГЛИСТНА ІНВАЗІЯ: безпричинні болі в животі, близько пупка, нудота, мінливий апетит, скрегіт зубами уві сні, свербіж ануса. Розлади травлення. БОЛІ в ЖИВОТІ, здуття, бурчання, метеоризм. Пронос. Схуднення, особливо у дітей, блідість. Сухість і тріщини губ і язика.
Хронічна нежить, кашель при найменшому охолодженні. Рідка (або суха) нежить з чханням. Алергічний риніт (поліноз). Захриплість голосу. Біль у грудях при кашлі. Схильність до простудних захворювань. Лівобічна ангіна.
Болі в суглобах, хребті, кістках і зубах (переважно з лівого боку). Ревматизм.
Неспокій, страх майбутнього. Страх гострих предметів.
ЛІВОБІЧНІ ХВОРОБИ.
ПОЛІПШЕННЯ: при серцевих симптомах від лежання на правому боці або з піднятою головою.
STAPHISAGRIA (DELPHINIUM).
ПЕЧІЯ і гострий БІЛЬ в УРЕТРІ, що ПРИПИНЯЄТЬСЯ ПІД ЧАС СЕЧОВИПУСКАННЯ. Часте сечовипускання, капання сечі після нього. Аденома передміхурової залози, ПРОСТАТИТ. ЦИСТИТ (частіше у жінок), зокрема після початку статевого життя, при вагітності.
ПІДВИЩЕННЯ ЛІБІДО, надмірна МАСТУРБАЦІЯ. ОНАНІЗМ у ДІТЕЙ і його НАСЛІДКИ: знесилення, виснаження, поганий характер.
Незадоволеність, психологічна травма в області сексу. Імпотенція, фригідність. Болі в спині і крижах при захворюваннях статевих органів.
Запалення жіночих статевих органів. Припинення менструацій після психологічної травми. Патологічний клімакс, зокрема розлади психіки.
Шкіряні висипки сухі та вологі з сильним свербінням. СВЕРБІЖ ШКІРИ полегшується від розчісування. ЕКЗЕМА. ЯЧМЕНІ на повіках, ПАПІЛОМИ, КОНДИЛОМИ на ніжці або у вигляді «цвітної капусти». Дерматомікоз. Облисіння. Надмірна пітливість.
Криві зуби, РАННІЙ КАРІЄС, кровотеча з ясен.
ПОДАГРА з утворенням щільних вузлів.
Болі в животі після образи, гніву. Порушення травлення. Відчуття «ЗВИСАННЯ ШЛУНКУ», раптової слабкості в ньому. Закріп. Напади голоду, особливо при підвищенні температури. Потяг до спиртного і тютюну.
БОЛІСНІСТЬ і УСКЛАДНЕННЯ ЧИСТИХ, РІЗАНИХ РАН, зокрема після хірургічних операцій. Травми від гострих предметів.
Капосна, СТЕРВОЗНА, демонстративна ПОВЕДІНКА, часто з подальшим каяттям. Бажання робити на зло, «зачепити за живе», уїдливість, «БОРОТЬБА ЗА СПРАВЕДЛИВІСТЬ». Крайня чутливість, УРАЗЛИВІСТЬ. Дратівливість, обурення, розчарування від неприємностей, неспокій за майбутнє, сором’язливість, самотність. НАСЛІДКИ СТАРИХ ОБРАЗ. Шкодливі, ПРИМХЛИВІ, сором’язливі ДІТИ.
ПОГІРШЕННЯ: після їжі, питва, сексуальних ексцесів, в молодика.
SULPHUR.
Різноманітні ШКІРЯНІ ХВОРОБИ, ПЕЧІЯ і СВЕРБІЖ шкіри. ВИСИПКИ з ПОЧЕРВОНІННЯМ і інфільтрацією, кірки, тріщини. Екзема (частіше суха), нейродерміт, псоріаз, лишайні висипання. Розчісування дає короткочасне полегшення. ПОГІРШЕННЯ від ТЕПЛА, зокрема теплого одягу або ліжка, МИТТЯ (будь-якого контакту з водою). Печія, особливо в долонях, підошвах, маківці голови.
ПОГАНЕ ЗАГОЄННЯ РАН. НАГНОЄННЯ найменших ПОШКОДЖЕНЬ, ФУРУНКУЛЬОЗ, абсцеси шкіри і внутрішніх органів. Запалення залоз і лімфатичних вузлів, що переходить у нагноєння. Пролежні. Сепсис.
ПОДРАЗНЮЮЧІ ВИДІЛЕННЯ слизових оболонок (нежить, білі, сеча, стілець тощо), які викликають різку реакцію шкіри.
Почервоніння очей, печіння. Ячмені.
Порушення травлення. Гострий і хронічний ПРОНОС, що виникає рано вранці, піднімає з ліжка. ЗАКРІП з сухим, твердим стільцем. Печія, дискомфорт, спазми кишок. СПРАГА, МІНЛИВИЙ АПЕТИТ, бажання солодкого. Здуття живота. Язик сухий, білий, з червоним кінчиком. Відрижка з неприємним запахом.
ВАРИКОЗНА ХВОРОБА ВЕН, ГЕМОРОЙ. Печія, тяжкість, набряки, трофічні розлади, особливо ніг з відчуттям паління.
ПРИПЛИВИ ЖАРУ до обличчя, голови, області серця (гіпертонічна хвороба, патологічний КЛІМАКС).
Печіння в уретрі і статевих органах. Розлади сечовипускання. Хронічний простатит, полюції, імпотенція, швидке сім’явипорскування, імпотенція.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ періодичний, з запамороченням, почервонінням обличчя і очей, після нічного сну.
ВИПІТ у суглобах (бурсит), серозних порожнинах (плеврит) після гострого запалення.
Захворювання органів дихання з палінням і сухістю.
СЛАБКІСТЬ і прострація ПІСЛЯ ТРИВАЛОЇ ХВОРОБИ. Алкоголізм, частіше у вигляді запоїв зі слабістю, виснаженням, відсутністю апетиту.
ХРОНІЗАЦІЯ будь-яких хвороб, нескінченна ПЕРІОДИЧНІСТЬ симптомів.
Гаряча ШКІРА, що легко ЧЕРВОНІЄ і має БРУДНИЙ ВИГЛЯД. Яскрава ЧЕРВОНІСТЬ ПРИРОДНИХ ОТВОРІВ тіла: губ, вік, статевих органів, анального отвору. НЕПРИЄМНИЙ ЗАПАХ одягу, шкіри, з рота, стільця, поту.
НЕОХАЙНІСТЬ, НЕДБАЛІСТЬ («ЗАНЕДБАНИЙ ФІЛОСОФ»). ВІДРАЗА до МИТТЯ (особливо у дітей). ЕГОЇЗМ. Легка психічна збудливість. Тяга до філософії і релігії. Прагнення до узагальнень (ТЕОРЕТИЗУВАННЯ) і нехтування дрібницями. Перебільшення своїх достоїнств. У разі захворювання манія величі, отупіння, утруднене мислення, фіксовані ідеї.
В історії життя або у родичів шкіряні захворювання, диспепсія.
ПОГІРШЕННЯ: від СПЕКИ, ВНОЧІ, від купання, після сну.
ПОЛІПШЕННЯ (уявне): від розчісування.
TABACUM NICOTIANA.
Сильна НУДОТА, блювота від заколисування, при вагітності, гострому гастриті, вегетативному кризі, отруєнні, після хіміотерапії тощо.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ (МІГРЕНЬ) з різкою нудотою, блідістю обличчя, запамороченням, серцебиттям. Біль поступово починається і проходить з рухом сонця, посилюється від зовнішніх подразників.
ВЕГЕТО-СУДИННА ДИСТОНІЯ, діенцефальний синдром, панічна атака, стенокардія, гіпертонічний криз. Серцебиття, НЕРЕГУЛЯРНИЙ, СЛАБКИЙ ПУЛЬС, прискорений чи уповільнений. Болі і відчуття спазму в серці, блідість, запаморочення, нудота, холодний, липкий піт, ХОЛОД ТІЛА, СТРАХ. СПАЗМИ глотки, кишок, сечового міхура тощо.
СЛИНОТЕЧА, ПОСИЛЕНА СЕКРЕЦІЯ слизових оболонок носа, бронхів, статевих органів. Рясний піт, сльозотеча.
ЗАПАМОРОЧЕННЯ, посилюється при погляді вгору, при відкриванні очей, зменшується після блювоти, на свіжому повітрі. Запаморочення може повторюватися у вигляді нападів. Хвороба Мен’єра.
Амбліопія (ослаблення зору), сліпота, атрофія сітківки ока або зорового нерва. Відчуття туману, завіси перед очима.
Ранній ТОКСИКОЗ ВАГІТНОСТІ: нудота, блювота, слинотеча.
МОРСЬКА ХВОРОБА (заколисування в транспорті): нудота, блювота, блідість, запаморочення, непритомний стан, покращення від свіжого повітря.
Болі в шлунку, спазми, смак тютюну у роті, нудота. Гастрит, дуоденіт. Раптова ДІАРЕЯ (пронос), з блідістю і непритомністю. Підвищена перистальтика кишок. Позиви до дефекації, зі слабістю, запамороченням, нудотою, холодним потом (дизентерія, сальмонельоз тощо). Спазми прямої кишки. Закріп у курців.
Ниркова колька зі слабістю, запамороченням, нудотою, холодним потом. Нічне нетримання сечі (енурез).
Імпотенція.
Ейфорія чергується з депресією, жваве мислення з одурінням, рухове занепокоєння з прострацією. Психічна астенія.
ХВОРОБИ з НАПАДАМИ: болі, нудоти, знесилення, непритомності, проносу, серцебиття, запаморочення тощо.
НЕЗВИЧАЙНА, сильна РЕАКЦІЯ на ТЮТЮН (слинотеча, запаморочення, блідість, нудота, блювота, головний біль тощо). Сильна реакція на першу в житті цигарку. Потяг або відраза до тютюну. Наслідки надмірного куріння. Психічна і фізична залежність від куріння.
ПОГІРШЕННЯ: від руху, їзди в транспорті, спеки.
ПОЛІПШЕННЯ: від ХОЛОДУ, на свіжому повітрі.
TARENTULA HISPANICA.
РУХОВЕ ЗАНЕПОКОЄННЯ, особливо в ногах, ПОКРАЩЕННЯ від РИТМІЧНИХ РУХІВ, танців, ходьби, ритмічної музики, вправ.
СЛАБКІСТЬ, ТРЕМТІННЯ, постійні рухи головою, кінцівками. ТИКИ, ПОСМИКУВАННЯ, спазми, СУДОМИ, запаморочення. Хорея, хвороба (синдром) Паркінсона. Болісність хребта, нестерпність дотику. Слабкість, отерплість, неспокій, пекучий біль, бажання постійно рухати кінцівками.
Знесилення. Мерзлякуватість.
СЕРЦЕБИТТЯ. БОЛІ в СЕРЦІ, що тиснуть та стискають. ЗАДИШКА, відчуття нестачі повітря. Почуття тривоги. Стенокардія, патологія клапанів серця, клімактерична міокардіопатія тощо.
ЦИСТИТ: прискорене сечовипускання, різі, затримка сечі. Ниркова колька. Наявність цукру в сечі, цукровий діабет.
Шкіряна висипка, СВЕРБІЖ, ПЕЧІННЯ, отерплість. Екзема. Фурункульоз, карбункули.
Стискуючі ГОЛОВНІ БОЛІ, світлобоязнь, запаморочення.
РАПТОВА, бурхлива ПОЯВА (зазвичай правобічних) СИМПТОМІВ.
Порушення менструального циклу. Сухість і СВЕРБІЖ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ. Крауроз, лейкоплакія. Фіброміома матки, фіброаденома молочної залози.
Еротична манія. ПІДВИЩЕННЯ ЛІБІДО, надчутливість статевих органів. Неконтрольована поведінка. Погіршення стану після статевого акту. Надмірна мастурбація.
НЕРВОВЕ НАПРУЖЕННЯ, БАЖАННЯ БУТИ постійно ЗАЙНЯТИМ, потреба відповідальної роботи, концентрації уваги. ПОСПІШНІСТЬ, метушливість, НЕСПОКІЙ, дратівливість. НЕСТЕРПНІСТЬ ОЧІКУВАННЯ. ІСТЕРІЯ. Імпульсивні дії. ПСИХОЗ з нападами люті, насильства, агресії, сексуальні домагання. У дітей потреба рвати одяг, ламати іграшки, онанізм. Наслідки нерозділеного кохання. Депресія, страхи. Клептоманія (непереборне бажання красти речі). Потяг або відраза до яскравих кольорів.
ПОГІРШЕННЯ: від бездіяльності, очікування, холоду.
ПОЛІПШЕННЯ: від РИТМІЧНИХ РУХІВ.
THUJA OCCIDENTALIS.
Проліферації (РОЗРОСТАННЯ) ТКАНИН зокрема бородавки, поліпи, кондиломи, папіломи. ПУХЛИНИ М’ЯКОЇ СТРУКТУРИ і РОСТОМ НАЗОВНІ (нагадують «цвітну капусту»): на шкірі, в органах дихання, в шлунково-кишковому тракті, сечовому міхурі, статевих органах тощо. Надлишковий ріст грануляцій.
ВИДІЛЕННЯ з слизових оболонок ГУСТІ, СЛИЗОВО-ГНІЙНІ, подразнюючі.
ШКІРА тонка, але ЖИРНА, НАБРЯКЛА, особливо обличчя, з темними плямами. Потовщені ДЕФОРМОВАНІ НІГТІ. Грубі келоїдні рубці. Герпес, оперізуючий лишай, вугрова висипка. Волосся, що січеться (розриваються посередині), тріщини губ, бородавки і поліпи. ЛИПКИЙ, ЖОВТИЙ ПІТ, з солодким запахом (як мед).
ПІДВИЩЕНА ВАГА (рідше схуднення), ВЕЛИКИЙ, випнутий ЖИВІТ. Обжерливість. Здуття живота. МІНЛИВИЙ СТІЛЕЦЬ: рясний ПРОНОС або хронічний ЗАКРІП. Пронос вранці після сніданку. Поліпи шлунку, кишок, жовчного міхура.
Риніт, ГАЙМОРИТ, отит, фарингіт, ларингіт, бронхіт: виділення або мокротиння густе, кольорове, слизово-гнійне.
Затятий ГОЛОВНИЙ БІЛЬ, часто в одній точці.
Карієс зубів, зазвичай пошкоджуються коріння при здоровій коронці зуба. Пародонтоз, ураження ясен.
ПОЛІПИ МАТКИ та її шийки, гіперплазія ендометрію. ВИКИДНІ в малих термінах вагітності.
НАСЛІДКИ ГОНОРЕЇ: уретрит, цистит, простатит, аднексит, болі в суглобах, невралгія, мігрень тощо. КОНДИЛОМИ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ, промежини, навколо ануса.
УРЕТРИТ з палінням, болем, гнійними виділеннями. Хронічний ПРОСТАТИТ, аденома простати. Поліпи уретри і сечового міхура. Нетримання сечі.
УСКЛАДНЕННЯ та РЕАКЦІЇ після ВАКЦИНАЦІЇ. Наслідки отруєння отрутою тварин.
Порушення пам’яті і мислення, скрупульозність в дрібницях, фіксовані ідеї. ПСИХОЛОГІЧНА «ЗАВАНТАЖЕНІСТЬ». Верзіння, психологічні надбудови. Синдром «роздвоєння особистості», шизофренія. НЕЗВИЧАЙНІ НАВ’ЯЗЛИВІ ВІДЧУТТЯ (сенестопатії), наприклад, наявності тварини в животі, що тіло крихке і може розбитися тощо.
В історії родини поліпоз, психічні хвороби.
ПОГІРШЕННЯ: від ВОЛОГИ (води) – вогкості, купання, надлишку пиття.
TUBERCULINUM.
ЧАСТІ ЗАСТУДИ від найменшого охолодження: нежить, ларингіт, фарингіт, гайморит, бронхіт тощо. Постійно хворіючи діти. ЗБІЛЬШЕННЯ та ущільнення ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ, мигдаликів. Аденоїдні вегетації.
СЛАБКІСТЬ, блідість, ПЕРІОДИЧНЕ ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ, ЛИХОМАНКА, ПІТЛИВІСТЬ, особливо вночі, при фізичних зусиллях. АНЕМІЯ. Чутливість до змін погоди.
СУХИЙ КАШЕЛЬ, ПЕРІОДИЧНИЙ, загострюється вночі. Хронічний бронхіт, пневмонія. Туберкульоз з ураженням верхньої частки лівої легені. ЗАДУХА, покращення від свіжого повітря. Бронхіальна астма. Алергія на смух (підшерстя) тварин.
СВЕРБІЖ ШКІРИ, висипка (екзема, дерматомікоз, псоріаз).
Постійне ВІДЧУТТЯ ГОЛОДУ, особливо вночі. Схуднення, незважаючи на підвищений апетит.
Блукаючі, летючі БОЛІ у КІНЦІВКАХ, СУГЛОБАХ з тугою рухливістю, краще після тривалого руху. Відчуття болю, розбитості у всьому тілі. Ревматизм, рематоїдний артрит.
Багаторічні МІГРЕНІ, що виникають періодично, від зміни погоди, стресів. Відчуття стягуючого обруча на голові.
Хронічний цистит.
ВТОМА ВІД ЖИТТЯ, БЕЗНАДІЙНІСТЬ, ЗАНЕПОКОЄННЯ чергуються з ЕЙФОРІЄЮ і АКТИВНІСТЮ. БАЖАННЯ ЗМІН (місця проживання, роду занять, методів лікування, лікарів тощо). Космополітизм, потяг мандрувати. Романтизм. Здібності і НАДЧУТЛИВІСТЬ до МИСТЕЦТВА, музики, поезії. Мінливий настрій. Страхи, зокрема тварин. Розлади психіки чергуються з легеневими симптомами.
«ТУБЕРКУЛЬОЗНА КОНСТИТУЦІЯ»: худоба, високий зріст, запалі груди, довгі вії, тонкі кістки. Ранній інтелектуальний розвиток. Загроза розвитку туберкульозу, позитивні проби Пірке, Манту. Реакції та ускладнення від щеплення ВЦЖ. Потреба в свіжому повітрі.
ТУБЕРКУЛЬОЗ у РОДИЧІВ, в ІСТОРІЇ ЖИТТЯ.
ПОГІРШЕННЯ: від ХОЛОДУ, при зміні погоди.
URTICA URENS.
КРОПИВ’ЯНКА: ПЕЧІЯ, СВЕРБІЖ, ПОКОЛЮВАННЯ ШКІРИ (реакція на ліки, їжу, холод, стрес тощо). Сверблячі, опуклі, ЧЕРВОНІ (рожеві) ПЛЯМИ чергуються з блідими ділянками шкіри. Дрібні і великі шкіряні МІХУРИ. Постійне БАЖАННЯ РОЗЧІСУВАТИ. Покращення від холоду, холодної води, погіршення від тепла.
АЛЕРГІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ: кропив’янка, сінна лихоманка, бронхіальна астма, несприйняття продуктів харчування. Позитивна алергологічна проба на кропиву (підвищення специфічного імуноглобуліну E в плазмі крові). НАБРЯК КВІНКЕ.
Поверхневі ОПІКИ (I-II ступеня), УКУСИ БДЖІЛ, інших КОМАХ, КОНТАКТНИЙ ДЕРМАТИТ з сильним печінням і сверблячкою.
СВЕРБІЖ, ПЕЧІННЯ, набрякання, зовнішніх СТАТЕВИХ ОРГАНІВ, висипка, зокрема при герпесі і грибковій інфекції.
Вітряна віспа.
СЕЧОКАМ’ЯНА ХВОРОБА, ниркова колька, наявність крові і солей в сечі. Роздратування сечового міхура, ЦИСТИТ. Енурез. Затримка сечі, ниркова недостатність, УРЕМІЯ, підвищення сечової кислоти в крові.
РЯСНІ МЕНСТРУАЦІЇ, маткові кровотечі. Пекучі, дратівливі білі.
Зменшення кількості молока (гіпогалактія) після пологів. МАСТИТ з колючими, гострими болями.
Біль у животі навколо пупка. Болі при дефекації. ПРОНОС, калові маси покриті білім слизом, з домішками крові (дизентерія, сальмонельоз, ентерит). Сильний свербіж і печія заднього проходу (аскаридоз).
ХВОРОБИ СУГЛОБІВ: болі, набряк, кропив’янка (ревматизм, ревматоїдний артрит тощо).
Бешихове запалення з пекучим жаром.
Посилена секреція слизових оболонок.
ГЕМОРАГІЧНИЙ СИНДРОМ: кров у сечі, мокротинні, стільці, маткові кровотечі тощо.
В історії життя ПІДВИЩЕНА ЧУТЛИВІСТЬ до КРОПИВИ або алергія на препарати кропиви.
ПОГІРШЕННЯ (місцевих симптомів): від ТЕПЛА.
ПОЛІПШЕННЯ (місцевих симптомів): від ХОЛОДУ.
VALERIANA OFFICINALIS.
НЕРВОВА ЗБУДЛИВІСТЬ, НЕСПОКІЙ, ІСТЕРІЯ. МІНЛИВИЙ НАСТРІЙ. Дратівливість, психічна астенія. Перевтома від інтелектуальної роботи. НАСЛІДКИ СТРЕСІВ.
ЗАГОСТРЕННЯ ПОЧУТТІВ: зору, слуху, нюху, дотику. Відчуття інтоксикації, крижаного холоду в тілі. ІЛЮЗІЇ: зорові, слухові, смакові, нюхові. ДИВНІ ВІДЧУТТЯ: НЕВАГОМОСТІ (втрати ваги), ПОЛЬОТУ, інтоксикації, крижаного холоду в тілі. Легко виникає непритомність. Галюцинації, маячні ідеї, страхи. Психічні симптоми погіршується у спокої, поліпшується від руху, зокрема від ходьби.
БЕЗСОННЯ зі спазмами, свербінням, особливо при вагітності і в період менопаузи.
ТРЕМТІННЯ, СЕРЦЕБИТТЯ, посмикування, напруга м’язів, спазматичні зітхання. Істеричний ком у горлі. Дискомфорт, болі в області серця, пов’язані з психічним занепокоєнням.
СПАЗМ БРОНХІВ, спазматичний кашель (бронхіт, бронхіальна астма).
Ріжучі болі в животі, спазми, здуття, пронос у зв’язку з істерією, стресом. Сильний голод з нудотою. Непереносимість голодування і його негативні наслідки. Диспепсія у маленьких дітей після нападу істерії (злості) у матері.
Запаморочення, головний біль.
БІЛЬ У КІНЦІВКАХ, суглобах, загострюється у спокої, покращується від руху. НЕВРАЛГІЇ: ШВИДКІ, пронизливі, сильні БОЛІ (як розряд струму) в М’ЯЗАХ, по ходу НЕРВОВИХ СТОВБУРІВ, в обличчі, зубах. Істеричні судоми. РАДИКУЛІТ, болі збільшуються від стояння.
ЧАСТЕ СЕЧОВИПУСКАННЯ, збільшення кількості сечі при істеричних проявах.
СИМПТОМИ МІНЛИВІ по характеру і локалізації. БОЛІ БЛУКАЮЧІ, гострі, короткочасні.
В історії життя незвичайна реакція на препарати валеріани.
ПОГІРШЕННЯ: після ВІДПОЧИНКУ, тривалого стояння.
ПОЛІПШЕННЯ: від РУХУ, ходьби.
VERATRUM ALBUM.
КОЛАПС, холодний піт на лобі, ХОЛОД ТІЛА, синява шкіри, різка слабкість, нитковидний пульс, тремтіння, страх (ШОК після ОПЕРАЦІЇ, ТРАВМИ. ВЕГЕТАТИВНИЙ КРИЗ, панічна атака, напад гіпоглікемії). Запаморочення від емоцій, фізичних зусиль, після травми, кровотечі, стільця, блювоти.
СЕРЦЕБИТТЯ, БОЛІ в СЕРЦІ, ЗАДУХА з холодним потом на лобі, холодом тіла, страхом смерті, руховим збудженням (стенокардія, порушення серцевого ритму, міокардит тощо).
ПРОНОС, рясний, водянистий, тривалий з холодом тіла, ниткоподібним пульсом, колапсом, спазмами, судомами (холера, дизентерія, сальмонельоз, харчове отруєння). Кишкова КОЛЬКА з НУДОТОЮ і БЛЮВОТОЮ. СПРАГА з бажанням холодних напоїв.
АСТМА з болісною ЗАДУХОЮ, СТИСКУВАННЯМ в області СЕРЦЯ.
СПАЗМИ, СУДОМИ в грудях, кінцівках, пальцях. Туга рухливість, слабкість в спині і кінцівках.
Передменструальний синдром у вигляді запаморочення, лихоманки, проносу. Порушення менструального циклу. Підвищення лібідо.
Підвищена чутливість чоловічих статевих органів.
ЗБУДЖЕННЯ, МАНІЯ, ПСИХОЗ, АГРЕСІЯ: бажання лаятися, битися, ламати, рвати, різати. Галюцинації. ДЕПРЕСІЯ, ВІДЧАЙ, СТРАХИ: смерті, хвороби. Гострий страх при захворюванні (астма, ішемічна хвороба серця, панічна атака тощо). ЗАНЕПОКОЄННЯ, бажання тікати. МАРЕННЯ релігійного або еротичного характеру. Ексгібіціонізм. Безсоння або надто глибокий сон. ПОМИЛКИ СПРИЙНЯТТЯ, зокрема снів, як реальності. Наслідки нерозділеного кохання, приниження, образ.
РАПТОВИЙ, стрімкий ПОЧАТОК ХВОРОБ.
РЯСНІ ВИДІЛЕННЯ (пронос, блювота, слинотеча, сечовипускання, піт) АБО сильна СУХІСТЬ шкіри та СЛИЗОВИХ оболонок.
ПОГІРШЕННЯ: від стресів, в сирий холод.
ПОЛІПШЕННЯ: у спокої, теплі.
X-RAY.
ШКІРЯНІ ВИСИПКИ, СВЕРБІЖ: ПСОРІАЗ, суха екзема. Сухість шкіри, зморшки, болісні тріщини. Бородавки. Гіперкератоз (надмірне ороговіння шкіри). Рак шкіри. Уповільнене зростання нігтів, їх деформація, потовщення, ламкість.
Лейкоплакія (ураження слизових оболонок, зроговіння покривного епітелію) щік, губ, язика, ротової порожнини.
БЕЗПЛІДДЯ. Атрофія і зниження функції статевих залоз: яєчників і яєчок. Зниження лібідо. Крауроз (дифузна атрофія) зовнішніх статевих органів, лейкоплакія шийки матки.
Хвороби крові: АНЕМІЯ, ЛЕЙКЕМІЯ. Зниження кількості лейкоцитів і тромбоцитів крові, зокрема після опромінення та хімічної терапії. Схильність до кровотеч, утворення гематом, геморагічна пурпура.
Безпосередні та віддалені НАСЛІДКИ РАДІАЦІЇ, зокрема ПРОМЕНЕВОЇ ТЕРАПІЇ (лікування раку): променевий дерматит, цистит, коліт, міокардит, катаракта тощо.
ВТОМА, ВИСНАЖЕННЯ (синдром хронічної втоми, астенія). Зниження м’язового тонусу, посмикування, тремтіння. Уповільнення реакції.
ВЕГЕТАТИВНІ КРИЗИ: нестійкий артеріальний тиск, серцебиття, тремтіння, спазми, страх. Зниження чутливості.
ВІДЧУТТЯ ОТРУЄННЯ: нудота, слабкість, головний біль, запаморочення, лихоманка, підвищення температури тіла, болі у м’язах.
Відсутність молока після пологів.
Туга рухливість шиї. Ревматичні болі у хребті та суглобах.
Втрата зубної емалі, сіро-зелений колір зубів.
Фарингіт, скупчення сіро-зеленого слизу в глотці.
Кашель із зеленуватим мокротинням.
Катаракта, зокрема після променевої терапії.
Втрата апетиту, потяг до солодкого. Пронос або закріп, стілець зеленуватого кольору.
Зменшення кількості сечі (олігурія). Променевий цистит.
Онкологічні захворювання в історії життя, у родичів. Радіаційні ураження в минулому, наслідки променевої хвороби, контакт з іонізуючим випромінюванням.
Депресія, неприязнь до спілкування, агресивна поведінка.
ПОГІРШЕННЯ: від холоду, руху, увечері.
ZINCUM METALLICUM.
УПОВІЛЬНЕННЯ всіх ФУНКЦІЙ ОРГАНІЗМУ (травлення, кровообігу, реактивності, мислення). Виснаження, ЗНЕСИЛЕННЯ, АНЕМІЯ.
СЛАБКИЙ ІНТЕЛЕКТ І ПАМ’ЯТЬ. Погані здібності до навчання, особливо до точних наук, затримка розумового розвитку. Хвороба Альцгеймера, атеросклероз судин мозку.
ГОСТРИЙ ГОЛОВНИЙ БІЛЬ, упорний, пронизуючий, гірше від вина. ЗАПАМОРОЧЕННЯ.
М’ЯЗОВА СЛАБКІСТЬ, занепад сил, ТРЕМТІННЯ, ПОСМИКУВАННЯ, ПАРАЛІЧ. Отерплість кінцівок, відчуття мурашок (повзання комах). Напруга м’язів. Судоми, мимовільні рухи кінцівками. Хвороба і синдром Паркінсона, менінгіт, гідроцефалія, захворювання головного і спинного мозку. ПОРУШЕННЯ КООРДИНАЦІЇ рухів, ходи. «НЕСПОКІЙНІ НОГИ» (постійне бажання рухати ногами, стопами).
НЕВРАЛГІЯ, рвучі болі по ходу нервів. Тупий БІЛЬ в ПОПЕРЕКОВОМУ ВІДДІЛІ ХРЕБТА, погіршення при сидінні.
Слабкість сечового міхура і прямої кишки, ВАЖКО ВИВЕСТИ СЕЧУ І КАЛ. НЕУТРИМАННЯ СЕЧІ при фізичному навантаженні. Закріп, відчуття, що живіт втягнутий.
Сильний голод у денний час. Гіпоглікемія (зниження рівня цукру у крові). Печія, нудота, блювота. Гірше від вина.
Порушення менструального циклу. Передменструальний синдром, болі при місячних. Болі в області лівого яєчника. СИМПТОМИ (біль, слабкість, психічні прояви тощо) ЗНИКАЮТЬ (або поліпшуються) ПІСЛЯ МІСЯЧНИХ.
Сексуальне збудження з імпотенцією. Полюції, передчасне сім’явипорскування. Онанізм у дітей.
Потовщення повік, їх патологічний виворіт, грануляції. Опущення (птоз) повік. Почервоніння очей. Світлобоязнь. Косоокість, зокрема після перенесеної інфекції.
Тривалий перебіг інфекцій, уповільнений розвиток висипки.
В історії життя професійний контакт зі сполуками цинку. Зниження (або підвищення) вмісту цинку в плазмі крові, волоссі.
НЕРВОВІСТЬ, ДРАТІВЛИВІСТЬ, неспокій з найменшого приводу.
Підвищена ЧУТЛИВІСТЬ до ХОЛОДУ, мерзлякуватість.
ПОГІРШЕННЯ: від ВИНА, стимуляторів, холоду.
ПОЛІПШЕННЯ: від будь-яких ВИДІЛЕНЬ.